Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prehľad najdôležitejších ekonomických správ z pondelka 10. apríla

Podnikam logo
11. apríla 2017 Zdroj SITA Tlačiť

Udalosti z 10. apríla

DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA – Objem zobchodovaného majetku prostredníctvom subjektov s licenciou obchodníka s cennými papiermi dosiahol v minulom roku 135 mld. eur. V medziročnom porovnaní to predstavovalo pokles zhruba o 14 %. Ako sa ďalej uvádza v analýze slovenského finančného sektora za rok 2016, ktorú zverejnila Národná banka Slovenska, obchodná aktivita klesla na najnižšiu úroveň za posledných minimálne osem rokov.

BRATISLAVA – Sociálna poisťovňa (SP) pracujúcim dôchodcom už priebežne zasiela rozhodnutia o zvýšených dôchodkoch. Informoval o tom hovorca SP Peter Višváder.  „Niektorým dôchodcom budú rozhodnutia doručené v priebehu apríla, čo však nebude mať vplyv na zvýšenie ich dôchodku a ani na doplatok patriaci za obdobie od 1. januára 2017 do dňa predchádzajúceho výplatnému termínu dôchodku v apríli 2017,“ uviedol.

BRATISLAVA – Slovensko má viacero výhrad k návrhu smernice Európskeho parlamentu a Rady o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov (OZE). Zámerom návrhu je stanovenie opatrení pre dosiahnutie záväzného cieľa pre OZE vo výške 27 % na konečnej energetickej spotrebe na úrovni EÚ pre rok 2030. Hlavnou zmenou je nahradenie národných cieľov jediným európskym cieľom. „Slovensko presadzuje zachovanie nezáväznosti cieľov na národnej úrovni. Tiež zdôrazňujeme potrebu zachovania indikatívneho a nezáväzného charakteru návrhov a podielov OZE v rámci Národných plánov pre energetiku a zmenu klímy,“ uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR vo svojom stanovisku k spomínanej európskej smernici.

BRATISLAVA – Hospodárska a sociálna rada SR v pondelok nedosiahla zhodu na návrhu novely zákona o kolektívnom vyjednávaní. Ako po rokovaní tripartity uviedol minister práce a sociálnych vecí Ján Richter, k novele zákona, ktorá má upraviť podmienky rozširovania záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa (KZVS) na ďalších zamestnávateľov, mali výhrady zástupcovia zamestnávateľov, aj odborári. O ich pripomienkach chce minister práce rokovať ešte tento týždeň. „Nevidím problém, aby sme nedospeli k dohode,“ povedal Richter. Ak sa podľa neho zamestnávatelia s odborármi dohodnú, vláda bude ich spoločnú dohodu akceptovať.

BRATISLAVA – Vláda sa myšlienky zreformovať ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti nevzdáva. Diskusie s cieľom dosiahnuť ústavnú väčšinu na zmenu dlhovej brzdy totiž zaradila aj medzi svoje priority v rámci aktuálneho Národného programu reforiem Slovenskej republiky za rok 2017, ktorý bude posielať na posúdenie do Bruselu. Cieľom pritom podľa materiálu, ktorý je momentálne v pripomienkovom konaní, má byť dosiahnuť neutralitu dlhovej brzdy pri riadení verejného dlhu naviazaním sankčných pásiem ústavného zákona na čistý verejný dlh namiesto hrubého verejného dlhu, nastavenie parametrov sankčných pásiem podporujúcich hospodársky rozvoj Slovenska a zohľadnenie strategických verejných investícií pri uplatňovaní sankcií.

BRATISLAVA – Objem obchodov na bratislavskej burze v prvom štvrťroku tohto roku vzrástol o vyše štvrtinu. Podľa údajov burzy totiž celkový obrat obchodov za prvé tri mesiace tohto roka v 2 266 transakciách dosiahol 5,561 mld. eur, čo je v medziročnom porovnaní viac o 25,9 %. Objem obchodov s akciami však tvoril iba 0,04 % z celkového obratu, keď v 478 transakciách dosiahol 2,12 mil. eur. Zvyšnú sumu na úrovni 5,559 mld. eur tvorili obchody s dlhopismi, ktoré sa prevádzali v 1 788 transakciách.

BRATISLAVA – Z vlastníctva tristo hektárov pozemkov v okolí budúcej mimoúrovňovej križovatky Triblavina na diaľnici D1 môže podľa Občianskeho združenia (OZ) Triblavina ťažiť developerská spoločnosť Starland Holding, a. s. (Starland). Aktivisti tvrdia, že po zrušení pôvodne plánovaných súbežných komunikácií, resp. kolektorov bude spomínaná križovatka jediným napojením na diaľnicu v tomto území.

PODNIKOVÉ UDALOSTI

BRATISLAVA – Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) nezaznamenala vlani na svojich zariadeniach žiadnu radiačnú nehodu. Ako informovala hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková, limitná hodnota dávky radiácie na obyvateľa bola druhá najnižšia za ostatných šesť rokov. „Na základe výsledkov tohtoročnej súhrnnej správy za minulý rok sa nevyskytla žiadna radiačná nehoda, neporušili sa pravidlá radiačnej ochrany na strane zamestnancov, ani dodávateľov a všetky naše jadrové zariadenia boli prevádzkované v súlade s rozhodnutiami štátnych a dozorných orgánov,“ dodala Žiaková.

BRATISLAVA – Banky schválili ku koncu februára 206 201 nových zmlúv na hypotekárne úvery. Ako ďalej vyplýva z informácií zverejnených Národnou bankou Slovenska, v medziročnom porovnaní je to nárast o 6,2 %. Ku koncu februára 2016 ich bolo totiž 194,1 tisíca. Hranicu 100 tisíc úverov banky prekročili v júni 2007, dvestotisícovú hranicu v septembri 2016 a stav zmlúv každomesačne narastá.

BRATISLAVA – Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, pomôže Ukrajine. Spoločne s talianskou firmou Snam a ukrajinskými spoločnosťami Naftogaz a Ukrtransgaz má pripraviť posudok prevádzky a rozvoja ukrajinskej prepravnej siete zemného plynu. „Cieľom je dosiahnuť, aby bol tento prepravný systém účinnejší, rozvinutejší a konkurencieschopnejší,“ uviedol hovorca Eustreamu Pavol Kubík. Zároveň informoval, že firmy už podpísali memorandum o porozumení.

ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

PEKING – Šéf čínskeho úradu pre dohľad nad poisťovníctvom čelí protikorupčnému vyšetrovaniu. Informovala o tom v pondelok štátna komisia pre boj s korupciou, podľa ktorej je šéf úradu podozrivý z viacerých prípadov “vážneho porušenia disciplíny”. To je podľa agentúry AP formulácia, ktorou čínske úrady zvyčajne označujú korupčné praktiky. Bližšie informácie k prípadu komisia neposkytla.

PRAHA – České spotrebiteľské ceny sa v marci medzimesačne nezmenili, keďže rast cien alkoholických nápojov a tabaku vykompenzovalo zníženie cien v segmente rekreácia a kultúra. Medziročne sa marcové spotrebiteľské ceny v krajine celkovo zvýšili o 2,6 percenta. Medziročná inflácia v ČR sa tak v porovnaní s februárom zrýchlila o 0,1 percentuálneho bodu. Informoval o tom v pondelok na svojej internetovej stránke český štatistický úrad.

BRATISLAVA – V prvom kvartáli tohto roka sa do nehnuteľností v regióne strednej a východnej Európe investovalo 2,3 miliardy eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka ide o nárast o 41 %. Rekordný minulý rok v sektore nehnuteľností v tomto regióne s objemom investícií 12,2 miliardy eur tak bude v tomto roku pravdepodobne prekonaný. Vyplýva to zo správy s názvom Kompas investičného trhu s nehnuteľnosťami 2017, ktorú vypracovala medzinárodná konzultačná spoločnosť Colliers International spolu s medzinárodnou právnou kanceláriou CMS. Správa skúma kľúčové trendy na trhu s nehnuteľnosťami v Bulharsku, Česku, Maďarsku, Poľsku, na Slovensku a v Rumunsku.

NEW YORK – Priemerná cena galónu benzínu v USA sa za posledné dva týždne zvýšila o deväť centov na úroveň 2,43 USD. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Lundberg. Analytička Trilby Lundbergová uviedla, že k zvýšeniu cien benzínu prispel rast cien ropy a americké raketové údery na sýrsku leteckú základňu. Dodala, že ak sa ceny ropy rýchlo neznížia, spotrebitelia by mali očakávať rast ceny benzínu o ďalších niekoľko centov. V porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom je priemerná cena benzínu v USA teraz vyššia o 33 centov za galón.

PRAHA – Miera nezamestnanosti v Českej republike v marci klesla na 4,8 percenta z februárovej úrovne 5,1 percenta a znížila sa aj medziročne, keďže v marci minulého roka bola vo výške 6,1 percenta. Informoval o tom v pondelok na svojej internetovej stránke Úrad práce ČR. Ku koncu marca úrad evidoval 356 112 nezamestnaných, čo bol medzimesačný pokles o 24 096 a medziročné zníženie o 86 997. Išlo o najnižší marcový počet nezamestnaných od roku 2008.

LONDÝN – Britská centrálna banka čelí podozreniam z účasti na manipuláciách s kľúčovou sadzbou na londýnskom medzibankovom trhu. Informoval o tom v pondelok verejnoprávny vysielač BBC. Odvoláva sa pritom na záznam z komunikácie medzi predstaviteľmi komerčnej banky Barclays, ktorý údajne naznačuje snahu Bank of England umelo ovplyvňovať sadzbu Libor.

RÍM – Talianska priemyselná produkcia vo februári podľa sezónne upravených údajov medzimesačne posilnila o jedno percento. Medziročne sa februárová priemyselná výroba podľa neupravených údajov zväčšila o 2 percentá. Kalendárne upravená priemyselná produkcia sa vo februári medziročne zvýšila o 1,9 percenta. Informoval o tom v pondelok na svojej internetovej stránke taliansky štatistický úrad ISTAT. Produkcia talianskych priemyselných firiem za trojmesačné obdobie decembra až februára oproti predošlým trom mesiacom posilnila o 0,7 percenta.

ATÉNY – Grécke spotrebiteľské ceny sa v marci medzimesačne zvýšili o 1,8 percenta. V porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka celková cenová hladina v krajine stúpla o 1,7 percenta. Informoval o tom v pondelok na svojej internetovej stránke grécky štatistický úrad ELSTAT. Najvýraznejšie oproti februáru vzrástli ceny odevov a obuvi, a to o 31,5 percenta. Medzimesačne zdražela aj doprava (2,5 %) a vybavenie domácností (1,1 %). Ceny alkoholických nápojov a tabaku však stagnovali a potraviny a nealkoholické nápoje zlacneli o 0,2 percenta.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prehľad ekonomických správ

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomické ukazovatele

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X