- Podnikam.sk
- Články
- Ekonomika
- Ekonomické ukazovatele
- Prehľad najdôležitejších ekonomických správ z 10. – 17. apríla
Prehľad najdôležitejších ekonomických správ z 10. – 17. apríla
Udalosti z 10. – 17. apríla
DOMÁCE UDALOSTI
BRATISLAVA – Slovensko má viacero výhrad k návrhu smernice Európskeho parlamentu a Rady o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov (OZE). Zámerom návrhu je stanovenie opatrení pre dosiahnutie záväzného cieľa pre OZE vo výške 27 % na konečnej energetickej spotrebe na úrovni EÚ pre rok 2030.
Hlavnou zmenou je nahradenie národných cieľov jediným európskym cieľom. „Slovensko presadzuje zachovanie nezáväznosti cieľov na národnej úrovni. Tiež zdôrazňujeme potrebu zachovania indikatívneho a nezáväzného charakteru návrhov a podielov OZE v rámci Národných plánov pre energetiku a zmenu klímy,“ uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR vo svojom stanovisku k spomínanej európskej smernici.
BRATISLAVA – Hospodárska a sociálna rada SR v pondelok nedosiahla zhodu na návrhu novely zákona o kolektívnom vyjednávaní. Ako po rokovaní tripartity uviedol minister práce a sociálnych vecí Ján Richter, k novele zákona, ktorá má upraviť podmienky rozširovania záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa (KZVS) na ďalších zamestnávateľov, mali výhrady zástupcovia zamestnávateľov, aj odborári.
O ich pripomienkach chce minister práce rokovať ešte tento týždeň. „Nevidím problém, aby sme nedospeli k dohode,“ povedal Richter. Ak sa podľa neho zamestnávatelia s odborármi dohodnú, vláda bude ich spoločnú dohodu akceptovať.
BRATISLAVA – Vláda sa myšlienky zreformovať ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti nevzdáva. Diskusie s cieľom dosiahnuť ústavnú väčšinu na zmenu dlhovej brzdy totiž zaradila aj medzi svoje priority v rámci aktuálneho Národného programu reforiem Slovenskej republiky za rok 2017, ktorý bude posielať na posúdenie do Bruselu.
Cieľom pritom podľa materiálu, ktorý je momentálne v pripomienkovom konaní, má byť dosiahnuť neutralitu dlhovej brzdy pri riadení verejného dlhu naviazaním sankčných pásiem ústavného zákona na čistý verejný dlh namiesto hrubého verejného dlhu, nastavenie parametrov sankčných pásiem podporujúcich hospodársky rozvoj Slovenska a zohľadnenie strategických verejných investícií pri uplatňovaní sankcií.
BRATISLAVA – Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) odštartovala predkladanie jednotných žiadostí o priame podpory na rok 2017. Žiadatelia ich môžu predkladať od 10. apríla do 15. mája tohto roku. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.
„Všetkým žiadateľom odporúčame, aby si dôkladne naštudovali podmienky pre poskytnutie podpory, čím predídu možným zníženiam platieb, respektíve sankciám z dôvodu nedodržania stanovených podmienok. Zároveň upozorňujeme, aby si žiadosti nenechávali na posledný možný termín,“ uviedol generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch.
BRATISLAVA – V prvom štvrťroku tohto roku slovenské súdy vyhlásili 155 osobných bankrotov. V medziročnom porovnaní je to o šesť bankrotov viac. Od roku 2006 celkovo zbankrotovalo 3 078 Slovákov.
“Novela zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktorá vstúpila do platnosti 1. marca 2017 a vďaka ktorej sa osobný bankrot na Slovensku stal pre dlžníkov dostupnejší, sa v údajoch za prvý štvrťrok ešte nestihla prejaviť,” uviedla Jana Marková, hlavná analytička Slovak Credit Bureau (CRIF SK).
BRATISLAVA – Zavedené preventívne opatrenia proti vzniku nezrovnalostí pri čerpaní finančných prostriedkov Európskej únie neboli nastavené dostatočne účinne.
Ako Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) zistil počas kontroly stavu vymáhania neoprávnených výdavkov z eurofondov, prevenciu pred nezrovnalosťami nezabezpečovali adekvátne špecializovaní zamestnanci, ktorí sú predpokladom pre úspešnejšie riešenie a vymáhanie nezrovnalostí.
„Z tohto dôvodu by mali riadiace orgány a sprostredkovateľské orgány pod riadiacim orgánom venovať zvýšenú pozornosť stabilizácii, špecializácii a vzdelávaniu ľudských zdrojov,“ informovala v utorok hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková.
BRATISLAVA – Ukončenie intervencií Českej národnej banky, ktoré vedie k posilňovaniu českej koruny, s vysokou pravdepodobnosťou ešte viac zníži dostupnosť kvalifikovanej pracovnej sily na Slovensku.
Upozorňuje na to personálna agentúra McROY Group. „Výhodnejší kurz koruny voči euru totiž bude lákať na západ čoraz viac Slovákov a hrozí aj zníženie záujmu predovšetkým Moravanov o dochádzanie za prácou na Slovensko,“ uvádza sa v tlačovej správe personálnej agentúry.
BRATISLAVA – Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) chce zrušiť všetky regulácie v taxislužbách. Vyplýva to z návrhu novely zákona o cestnej doprave, ktorý predstavili liberáli v stredu na tlačovej besede.
Právna úprava by mohla okrem iného zmierniť napätie medzi taxikármi a vodičmi, ktorí prepravujú osoby s využitím rôznych aplikácií. „Na zákone sme pracovali dlhšiu dobu a nie je to teda len aktuálna reakcia na utorňajší protest bratislavských taxikárov. Diskutovali sme niekoľko týždňov s odbornou verejnosťou, skúmali legislatívu aj v iných krajinách,“ priblížil tímlíder pre dopravu Miroslav Ivan.
BRATISLAVA – Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) minulý týždeň ohlásila, že v tomto roku rozširuje počet centrálne nakupovaných liekov o ďalších 19 produktov. Novinkou je rozšírenie zoznamu o receptové lieky podávané v špecializovaných centrách.Centrálnym nákupom liekov plánuje VšZP v tomto roku celkovo ušetriť 21 miliónov eur. Ide o ďalšie z opatrení ozdravného plánu, ktorý má eliminovať nepriaznivý vývoj hospodárenia zdravotnej poisťovne.
BRATISLAVA – Spotrebiteľské ceny boli v marci medziročne vyššie o 1 %. V porovnaní s februárom sa tak inflácia mierne spomalila o 0,1 percentuálneho bodu. V marci minulého roka pritom ešte ceny klesali o 0,5 %. V priemere za prvý štvrťrok tohto roka tak priemerná inflácia dosiahla 0,9 %. Na medzimesačnej báze sa v marci oproti februáru ceny znížili o 0,1 %, kým mesiac predtým rástli o 0,5 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ).
BRATISLAVA – Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ) navrhuje zvýšiť minimálnu mzdu na Slovensku od začiatku budúceho roka zo 435 eur na 492 eur. Na štvrtkovej tlačovej besede o tom informoval prezident KOZ Jozef Kollár. Išlo by o medziročný nárast o 13,10 %.
Takéto zvýšenie najnižších zárobkov šéf odborárov opiera o pozitívny vývoj hospodárstva na Slovensku, ktorý dáva predpoklady na razantnejší nárast minimálnej mzdy. „Ekonomické ukazovatele na Slovensku sú dobré,“ tvrdí Kollár.
BRATISLAVA – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chce zjednotiť systém parkovania v rámci 16 nemocníc, ktoré sú v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti. Informoval o tom vo štvrtok minister zdravotníctva Tomáš Drucker po spoločnom rokovaní so zástupcami občianskych aktivít proti spoplatneniu parkovísk pred nemocnicami pod názvom Hore rampy bez platenia.
BRATISLAVA – Slovenské potravinárstvo je dlhodobo finančne poddimenzované. Myslia si to predstavitelia Potravinárskej komory Slovenska (PKS), podľa ktorých sa prostriedky z eurofondov v potravinárskom priemysle nepoužívajú transparentne a efektívne a štátna pomoc je určená takmer výlučne iným odvetviam hospodárstva.
Rezort pôdohospodárstva by sa mal pri ochrane domáceho potravinárskeho priemyslu viac zamerať na finančnú stránku podpory existujúcich potravinárskych podnikov, uviedli zástupcovia PKS.
BRATISLAVA – Vklady súkromného sektora vzrástli vo februári medzimesačne o 0,4 %. Medziročný rast vkladov súkromného sektora sa zrýchlil o 0,3 percentuálneho bodu na 6 %.
Ako ďalej informovala Národná banka Slovenska (NBS) vo svojom komentári, vklady ťahali domácnosti s medzimesačným rastom o 0,5 %, avšak tempo ich rastu sa mierne znižuje. Pomerne dynamický rast príjmov tak podľa centrálnej banky naznačuje pokračovanie spotrebného apetítu aj v prvom štvrťroku tohto roka. Naopak, firmy vymazali celý nárast zo začiatku roka a vklady im poklesli o 1,6 %.
BRATISLAVA– Slovenské domácnosti sa už v utorok od 15:00 budú môcť uchádzať o ďalšiu podporu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE). V siedmom kole štát podporí fotovoltické panely. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ktorá zastrešuje projekt Zelená domácnostiam, vyčlenila na toto kolo jeden milión eur.
BRATISLAVA – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR plánuje zvýšiť podporu pre domácich včelárov v rámci schváleného Národného programu stabilizácie a rozvoja slovenského včelárstva na roky 2017 až 2019. Okrem toho chce zlepšiť podmienky pri produkcii a obchodovaní so včelími produktmi. Vyplýva to z nariadenia vlády SR o poskytovaní podpory v sektore včelárstva, ktoré je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
PODNIKOVÉ UDALOSTI
BRATISLAVA – Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) nezaznamenala vlani na svojich zariadeniach žiadnu radiačnú nehodu. Ako informovala hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková, limitná hodnota dávky radiácie na obyvateľa bola druhá najnižšia za ostatných šesť rokov.
„Na základe výsledkov tohtoročnej súhrnnej správy za minulý rok sa nevyskytla žiadna radiačná nehoda, neporušili sa pravidlá radiačnej ochrany na strane zamestnancov, ani dodávateľov a všetky naše jadrové zariadenia boli prevádzkované v súlade s rozhodnutiami štátnych a dozorných orgánov,“ dodala Žiaková.
BRATISLAVA – Banky schválili ku koncu februára 206 201 nových zmlúv na hypotekárne úvery. Ako ďalej vyplýva z informácií zverejnených Národnou bankou Slovenska, v medziročnom porovnaní je to nárast o 6,2 %. Ku koncu februára 2016 ich bolo totiž 194,1 tisíca. Hranicu 100 tisíc úverov banky prekročili v júni 2007, dvestotisícovú hranicu v septembri 2016 a stav zmlúv každomesačne narastá.
BRATISLAVA – Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, pomôže Ukrajine. Spoločne s talianskou firmou Snam a ukrajinskými spoločnosťami Naftogaz a Ukrtransgaz má pripraviť posudok prevádzky a rozvoja ukrajinskej prepravnej siete zemného plynu.
„Cieľom je dosiahnuť, aby bol tento prepravný systém účinnejší, rozvinutejší a konkurencieschopnejší,“ uviedol hovorca Eustreamu Pavol Kubík. Zároveň informoval, že firmy už podpísali memorandum o porozumení.
BRATISLAVA – Cyperská spoločnosť Paroplyn Holdings Limited sa dostala k prvým miliónom z kauzy paroplyn. Spoločnosť patriaca do portfólia finančnej skupiny Penta dostala od Bratislavskej teplárenskej dlžnú istinu v sume 9,4 milióna eur.
Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca Penty Gabriel Tóth, tým sa predmetná pohľadávka prestala ďalej úročiť o sumu približne 120 tisíc eur mesačne. „Uhradili sme istinu, čím sme zamedzili ďalšiemu úročeniu a zvyšovaniu nášho záväzku,“ potvrdila hovorkyňa Bratislavskej teplárenskej Jarmila Galandáková. Podľa Gabriela Tótha súčasná výška všetkých nesplatených pohľadávok predstavuje ešte sumu približne 24 miliónov eur.
BRATISLAVA – Súkromný dopravca RegioJet odovzdal ministrovi dopravy a výstavby Árpádovi Érsekovi záväznú ponuku na prevádzku doteraz štátom dotovaných diaľkových vlakov na dvoch trasách zo Slovenska do Českej republiky. Týka sa to troch párov vlakov Humenné – Košice – Žilina – Praha a štyroch párov vlakov Štúrovo – Bratislava – Kúty – Praha. Ako spoločnosť v utorok informovala, ide vlastne o predĺženie liniek, ktoré už v súčasnosti prevádzkuje.
BRATISLAVA – Do výrobného portfólia bratislavského závodu automobilového koncernu Volkswagen pribudne nový SUV model. Ako informovala spoločnosť, pripravované Audi Q8 sa bude vyrábať pre zákazníkov z celého sveta exkluzívne v Bratislave. Prvé vozidlá z tohto modelu by pritom z výrobných liniek bratislavskej fabriky mali schádzať v roku 2018. Novým Audi Q8 pritom otvára značka Audi nový segment pre vyššiu triedu.
BRATISLAVA – Riešenie situácie v humenskej spoločnosti Nexis Fibers, ktorá sa zaoberá výrobou syntetických vlákien pre automobilový priemysel, je zatiaľ v nedohľadne. Veritelia sa totiž na utorkovej schôdzi nedohodli a reštrukturalizačný plán neschválili. “Odročenie schvaľovacej schôdze o 15 dní znamená, že sa predlžuje neistota zamestnancov Nexis Fibers, ako aj v celom Priemyselnom parku Chemes,” uviedlo v tlačovej správe vedenie spoločnosti Chemes.
BRATISLAVA – Policajné vyšetrovanie v Slovenských elektrárňach stále pokračuje. Pre portál vEnergetike.sk to potvrdil Martin Wäldl z oddelenia komunikácie a prevencie kancelárie prezidenta Policajného zboru.
Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru doteraz obvinil šiestich ľudí. „V súvislosti s privatizáciou akciovej spoločnosti vedie trestné stíhanie voči piatim obvineným osobám pre obzvlášť závažný zločin porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku a voči jednej osobe pre zločin skresľovanie údajov hospodárskej a obchodnej evidencie,“ dodal Wäldl.
BRATISLAVA – Automobilka Volkswagen (VW) Slovakia investovala počas rokov 2012 až 2016 do svojich závodov celkovo 1,9 miliardy eur. V minulom roku dosiahla spoločnosť najvyšší obrat v svojej histórii, a to konkrétne 7,6 miliardy eur. Informovali o tom na stredajšom brífingu zástupcovia spoločnosti Volkswagen Slovakia.
BRATISLAVA – Privatbanka predpokladá, že v tomto roku dosiahne čistý zisk 6,3 mil. eur. Banka o tom informovala vo výročnej správe za minulý rok. V medziročnom porovnaní by to znamenalo zníženie o zhruba 30 %, keďže v roku 2016 evidovala spoločnosť zisk 9,11 mil. eur. Bilančná suma by mala byť na konci tohto roka podľa odhadov vo výške 621 mil. eur. Ku koncu vlaňajška bola vo výške 618,7 mil. eur.
BRATISLAVA – Dostavba tretieho a štvrtého bloku v atómovej elektrárni v Mochovciach má nového projektového riaditeľa. Stal sa ním Francisco José Morejon Verdú. Na poste projektového riaditeľa 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne Mochovce nahradil Johna Clarka, ktorý sa podľa Slovenských elektrární rozhodol pokračovať v nových kariérnych príležitostiach.
BRATISLAVA – Za prvé dva mesiace tohto roka vyhlásili investori 636 verejných obstarávaní v celkovej hodnote 990 miliónov eur. S najväčšou zákazkou prišli Železnice Slovenskej republiky (ŽSR), a to v celkovej hodnote 305 miliónov eur.
V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka ide z hľadiska počtu o takmer dvojtretinový pokles (63,2 %) vyhlásených obstarávaní, avšak z hľadiska ich objemu ide o viac než tretinový nárast (36,3 %). Medziročné porovnanie významne ovplyvnila spomínaná zákazka ŽSR z januára 2017, ktorá sa týka modernizácie železničnej trate medzi Devínskou Novou Vsou a štátnou hranicou Slovenska a Česka.
BRATISLAVA – Štátna akciová spoločnosť Letisko M. R. Štefánika – Airport Bratislava má nového riaditeľa. Informuje o tom na sociálnej sieti RTVS, podľa ktorej sa ministerstvo dopravy ako jediný akcionár letiska v Bratislave rozhodlo vymeniť doterajšieho šéfa spoločnosti Ivana Trhlíka. Ten šéfoval letisku od roku 2013.
BRATISLAVA- Spoločnosť Martinská teplárenská končí s výrobou energií prostredníctvom spaľovania uhlia. Štátna tepláreň sa rozhodla realizovať projekt zvýšenia energetickej efektívnosti výroby a ukončenia uhoľnej prevádzky.
Po novom by mali tri kogeneračné jednotky s celkovým výkonom 66 megawattov a štyri nové horúcovodné kotly s výkonom 60 megawattov nahradiť dva dvadsaťpäťročné hnedouhoľné kotly.
BRATISLAVA – Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) si chce prenajať 23 klimatizovaných lôžkových vozňov (pätnásť komfortných, osem štandardných) s možnosťou uplatnenia opcie na ďalších trinásť vozňov (päť komfortných, osem štandardných).
Za prenájom týchto vozňov predpokladá vynaložiť predbežne 47 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (56,4 mil. eur vrátane dane). Ako vyplýva z vyhlásenej verejnej súťaže, plánovaná lehota na poskytnutie vozňov je 96 mesiacov, teda osem rokov.
BRATISLAVA – Priemyselný a logistický areál Prologis Park Nové Mesto, ktorý sa nachádza pri Novom Meste nad Váhom, zmenil majiteľa. Novým vlastníkom je Arete Invest, fond zameraný na investície v oblasti nehnuteľností. Ako informoval fond Arete Invest, finančným objemom sa tento obchod radí medzi jednu z najväčších realitných transakcií v priemyselnom sektore uzavretých na Slovensku v tomto roku.
ZAHRANIČNÉ UDALOSTI
LONDÝN – Britská centrálna banka čelí podozreniam z účasti na manipuláciách s kľúčovou sadzbou na londýnskom medzibankovom trhu. Informoval o tom v pondelok verejnoprávny vysielač BBC. Odvoláva sa pritom na záznam z komunikácie medzi predstaviteľmi komerčnej banky Barclays, ktorý údajne naznačuje snahu Bank of England umelo ovplyvňovať sadzbu Libor.
PRAHA – Miera nezamestnanosti v Českej republike v marci klesla na 4,8 percenta z februárovej úrovne 5,1 percenta a znížila sa aj medziročne, keďže v marci minulého roka bola vo výške 6,1 percenta.
Informoval o tom v pondelok na svojej internetovej stránke Úrad práce ČR. Ku koncu marca úrad evidoval 356 112 nezamestnaných, čo bol medzimesačný pokles o 24 096 a medziročné zníženie o 86 997. Išlo o najnižší marcový počet nezamestnaných od roku 2008.
PEKING – Šéf čínskeho úradu pre dohľad nad poisťovníctvom čelí protikorupčnému vyšetrovaniu. Informovala o tom v pondelok štátna komisia pre boj s korupciou, podľa ktorej je šéf úradu podozrivý z viacerých prípadov “vážneho porušenia disciplíny”. To je podľa agentúry AP formulácia, ktorou čínske úrady zvyčajne označujú korupčné praktiky. Bližšie informácie k prípadu komisia neposkytla.
PRAHA – České spotrebiteľské ceny sa v marci medzimesačne nezmenili, keďže rast cien alkoholických nápojov a tabaku vykompenzovalo zníženie cien v segmente rekreácia a kultúra.
Medziročne sa marcové spotrebiteľské ceny v krajine celkovo zvýšili o 2,6 percenta. Medziročná inflácia v ČR sa tak v porovnaní s februárom zrýchlila o 0,1 percentuálneho bodu. Informoval o tom v pondelok na svojej internetovej stránke český štatistický úrad.
WASHINGTON – Americký Federálny rezervný systém (Fed) sa blíži k dosiahnutiu svojich cieľov v oblasti zamestnanosti a inflácie. Povedala to v pondelok jeho šéfka Janet Yellenová. Konkrétne sa síce nezaoberala otázkou načasovania budúceho zvyšovania úrokov, ale jej vyjadrenia podporujú názor, že ďalší rast úrokov sa blíži.
PEKING – Čínsky automobilový trh minulý mesiac spomalil rast. Príčinou boli oslabený dopyt po športovo-úžitkových vozidlách a klesajúce predaje minivanov. Informovala o tom v utorok čínska asociácia automobilových výrobcov.
Podľa jej údajov predaje sedanov, minivanov a vozidiel SUV v marci medziročne klesli o 1,7 % po raste o 6,3 % v prvých dvoch mesiacoch roka. Po započítaní autobusov a nákladných áut však predaje na čínskom automobilovom trhu v treťom mesiaci roka celkovo posilnili o 3 % na 2,5 mil. áut.
BRATISLAVA – Priemerná miera nezamestnanosti v krajinách, ktoré sú členmi Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD), vo februári medzimesačne stagnovala na úrovni 6,1 percenta.
V rámci eurozóny nezamestnanosť mierne klesla o 0,1 percentuálneho bodu (p.b.) na 9,5 %. Najväčšie zníženie miery nezamestnanosti evidovali v Lotyšsku, a to o 0,4 p.b. na 9,3 %, v Taliansku o 0,3 p.b. na 11,5 % a v Španielsku o 0,2 p.b. na 18 %. Na Slovensku miera nezamestnanosti vo februári oproti januáru klesla o 0,1 p.b. na 8,6 %.
BRATISLAVA – Nemecká ekonomika zažíva piaty rok rastu, ktorý má pokračovať aj v ďalšom období. Vyplýva to z jarnej prognózy, ktorú zverejnili v stredu popredné nemecké ekonomické inštitúty. Miera využitia kapacít sa postupne zvyšuje, pričom v spracovateľskom priemysle, stavebníctve a službách už súhrnné výrobné kapacity zrejme mierne prekročili zvyčajné úrovne.
V porovnaní so zotavovaním po minulých obdobiach poklesu ekonomiky však cyklická dynamika zostáva slabá, pričom hlavným zdrojom rastu sú naďalej spotrebiteľské výdavky, ktoré nevykazujú výraznejšie výkyvy. Uvádza sa to v tlačovej správe, ktorú poskytol mníchovský inštitút Ifo.
BRATISLAVA – Miera úspor domácností v eurozóne v štvrtom kvartáli 2016 podľa sezónne upravených údajov predstavovala 12 %, čiže klesla z úrovne 12,3 % v predchádzajúcom štvrťroku.
Miera investícií domácností v eurozóne, ktoré tvoria hlavne nákupy a rekonštrukcie obytných nehnuteľností, bola v období októbra až decembra minulého roka na úrovni 8,5 %, čiže medzikvartálne klesla, keďže v treťom štvrťroku bola vo výške 8,6 %. Informovali o tom v stredu štatistický úrad Európskej únie Eurostat a Európska centrálna banka.
ŽENEVA – Rast globálneho obchodu by sa mal v tomto roku podľa predpovede Svetovej obchodnej organizácie (WTO) zrýchliť na úroveň 2,4 percenta. Vlani sa globálny obchod zväčšil iba o 1,3 percenta.
Avšak vzhľadom na to, že veľká neistota v súvislosti s ekonomickou politikou v najbližšom období ohrozuje presnosť prognózy, WTO konštatuje, že rast by mohol byť v rozmedzí od 1,8 po 3,6 percenta. V budúcom roku globálny obchod podľa predikcie Svetovej obchodnej organizácie posilní o 2,1 až 4 percentá.
PEKING – Čínsky export v marci zrýchlil rast. Vývozy medziročne posilnili o 16,4 % na 180,6 mld. USD po raste o 4 % v prvých dvoch mesiacoch roka. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila vo štvrtok štátna colná správa. Dovozy posilnili o 20,3 % na 156,6 mld. USD, keď sa počas januára a februára oproti rovnakému obdobiu minulého roka zväčšili o 26,4 %.
WIESBADEN – Spotrebiteľské ceny v Nemecku v marci oproti rovnakému mesiacu vlaňajška stúpli o 1,6 percenta. Medziročná inflácia v krajine sa tak zmiernila, keďže vo februári bola na úrovni 2,2 percenta.
Medzimesačne sa nemecké spotrebiteľské ceny v marci zvýšili o 0,2 percenta. Informoval o tom vo štvrtok na svojej internetovej stránke nemecký štatistický úrad Destatis, ktorý tak potvrdil svoj predbežný odhad inflácie.
PARÍŽ – Minuloročné spomalenie globálneho dopytu po rope bude mať pokračovanie aj v roku 2017. Uviedla to vo štvrtok Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA). Svoj odhad tohtoročného rastu dopytu znížila na 1,3 mil. barelov denne (bpd) zo skoršie prognózovaných 1,4 mil. bpd.
Príčinou spomalenia má byť stagnujúci dopyt v USA, na Blízkom východe, v Rusku a v Indii. Organizácia ďalej očakáva, že produkcia ropy bude tento rok rásť bez ohľadu na záväzok Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) znížiť ťažbu.
WASHINGTON – Americké maloobchodné tržby v marci podľa sezónne upravených údajov oslabili o 0,2 percenta. Dôvodom bolo, že klesli nákupy áut a zmenšili sa výdavky v reštauráciách napriek znakom toho, že situácia na trhu práce v USA je dobrá.
Marcové oslabenie tržieb maloobchodu krajiny nasledovalo po tom, ako sa vo februári podľa revidovaných údajov zmenšili o 0,3 percenta. Informovalo o tom v piatok americké ministerstvo obchodu.
HOUSTON – Prieskum ložísk ropy a zemného plynu v USA sa tento týždeň zintenzívnil a počet prieskumných vrtov v krajine stúpol o osem na 847. Podľa údajov houstonskej spoločnosti Baker Hughes Inc., ktorá poskytuje služby na ropných poliach, sa v tomto týždni v USA pomocou 683 vrtov realizoval prieskum ložísk ropy a 162 vrtov slúžilo na prieskum ložísk zemného plynu. Dva vrty boli zmiešané. Pred rokom bolo v USA iba 440 aktívnych prieskumných vrtov.
HONG KONG – Zotavovanie čínskej ekonomiky sa zrýchlilo. V prvom kvartáli tohto roka sa hrubý domáci produkt (HDP) krajiny zväčšil najvýraznejšie za viac ako rok.
Druhá najväčšia ekonomika sveta počas januára až marca medziročne vzrástla o 6,9 percenta, čo bolo zlepšenie v porovnaní so záverečným štvrťrokom vlaňajška, kedy sa zväčšila o 6,8 percenta. Analytici uviedli, že vládne výdavky a rozmach trhu s nehnuteľnosťami boli hlavnými faktormi, ktoré pomohli posilneniu dopytu.