Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prehľad najdôležitejších ekonomických správ z utorka 18. apríla

Podnikam logo
19. apríla 2017 Zdroj SITA Tlačiť

Udalosti z 18. apríla.

DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA – Sociálna poisťovňa (SP) evidovala ku koncu vlaňajška pohľadávky v celkovej sume 786,1 mil. eur. Medziročne sa tak pohľadávky poisťovne zvýšili o 83,4 mil. eur. Uvádza sa to v správe o hospodárení SP za minulý rok. Z celkového objemu pohľadávok predstavovali pohľadávky poisťovne na poistnom na základe rozhodnutia 502,7 mil. eur, pohľadávky na penále boli vo výške 166,2 mil. eur, nepredpísané pohľadávky tvorili 93,9 mil. eur a ostatné pohľadávky 23,3 mil. eur.

BRATISLAVA – Medziročný rast objemu nových objednávok v priemysle na Slovensku pokračoval aj vo februári. Podľa údajov Štatistického úradu SR totiž nové objednávky vo februári dosiahli 4,431 mld. eur. V medziročnom porovnaní sa zvýšili o 8 %. Oproti januáru 2017 sa zvýšili o 5,9 %. Za prvé dva mesiace tohto roka sa nové objednávky v priemysle medziročne zvýšili o 7,4 % na 8,213 mld. eur.

BRATISLAVA – Vo februári  tohto roka bolo na stavebné práce vyhlásených 109 verejných obstarávaní v celkovej hodnote 203 miliónov eur. Medziročne je to z hľadiska počtu verejných obstarávaní pokles o 80,9 %, ale zároveň ide o takmer dvojtretinový (62,5 %) nárast z hľadiska ich objemu. Vyplýva to z analýzy, ktorú vypracovala analytická spoločnosť CEEC Research na základe údajov poskytnutých Úradom pre verejné obstarávanie ku koncu februára 2017.

BRATISLAVA – Práva pacienta zostávajú na Slovensku stále skôr v teoretickej rovine, v praxi sa vždy nedodržiavajú. Konštatovala to Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) v utorok vo svojej tlačovej správe. Pacienti sa podľa asociácie často stretávajú s porušovaním práva na informácie, ale aj na sprevádzanie dieťaťa počas hospitalizácie. Asociácia chce pri príležitosti utorňajšieho Európskeho dňa práv pacientov hovoriť o lepšej vymožiteľnosti práv pacientov aj počas stretnutia s prezidentom SR Andrejom Kiskom.

NITRA – Nitra momentálne zažíva veľký stavebný boom. V blízkej budúcnosti majú v meste pribudnúť stovky nových bytov. Svoje zámery už ohlásilo množstvo súkromných investorov aj mesto.

Nové byty majú vyrásť na brehu rieky Nitry v rámci projektu obchodno-spoločenského centra s bývaním Promenáda Living Park. Spoločnosť Living Park a.s. plánuje postaviť tri samostatné pavlačové bytové domy s predsadenými loggiami, kde bude spolu 90 bytov. V centre Nitry pripravuje nitrianska firma Inpek výstavbu polyfunkčného Nového Orbisu. Jeho súčasťou bude bytový dom, v ktorom má byť 49 nadštandardných bytov.

BRATISLAVA – Slovensko predalo dlhopisy za 322 mil. eur. V dvoch pondelňajších aukciách pritom investori nakupovali štátne cenné papiere splatné v januári 2031 a v máji 2026. Informovala o tom Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL).

WASHINGTON – Slovenská ekonomika podľa najnovšej prognózy Medzinárodného menového fondu (MMF) v tomto roku posilní o 3,3 percenta a v budúcom roku sa tempo jej rastu zrýchli na úroveň 3,7 percenta. Fond to uviedol vo výhľade globálnej ekonomiky, ktorý zverejnil v utorok.

Spotrebiteľské ceny na Slovensku podľa tejto predikcie v roku 2017 stúpnu o 1,2 percenta a v budúcom roku o 1,5 percenta. Nezamestnanosť na Slovensku v tomto roku podľa fondu klesne na 7,9 percenta z vlaňajších 9,7 percenta a v roku 2018 klesne opäť, a to na 7,4 percenta.

PODNIKOVÉ UDALOSTI

BRATISLAVA – Národná banka Slovenska (NBS) v poslednom období zaznamenala výrazný nárast počtu podaní klientov poisťovne Rapid life životná poisťovňa. Klienti poisťovne sa sťažujú najmä na to, že poisťovňa s nimi nekomunikuje a nevypláca im poistné plnenia, odkupnú hodnotu alebo mimoriadne poistné, a to napriek tomu, že jej doložili všetky potrebné a poisťovňou požadované doklady. Informovala o tom NBS v tlačovej správe.

BRATISLAVA – Elektronický výber mýta dosiahol v prvom štvrťroku tohto roka 47,7 mil. eur, čo v medziročnom porovnaní znamenalo nárast o 6,4 %. V samotnom marci pritom komplexná služba elektronického výberu mýta zabezpečila pre Národnú diaľničnú spoločnosť 18,5 mil. eur. Informovala o tom spoločnosť SkyToll.

BRATISLAVA – V minulom roku dostala Union zdravotná poisťovňa od poistencov 43 sťažností a 157 mailových podnetov. Ako informovala poisťovňa, najviac podnetov prichádza na jar a v zime, v lete sa poistenci sťažujú najmenej. Neochotný prístup nemocničného personálu, problém s objednaním sa u špecialistu alebo nedostatok informácií o svojej diagnóze – aj na toto sa môže pacient sťažovať.

ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

MOSKVA – Spoločnosť Google sa v Rusku dohodla na urovnaní dva roky trvajúceho sporu o zneužívanie pozície na trhu. Podľa ruských médií to oznámil v pondelok federálny úrad na ochranu hospodárskej súťaže.

Ruské protimonopolné orgány americkú internetovú spoločnosť vlani obvinili, že zneužívala monopolné postavenie, keď do mobilných komunikačných zariadení s operačným systémom Android predinštalovala určité aplikácie. Na základe urovnania musí Google zaplatiť pokutu 439 mil. RUB (7,8 mil. USD) a na zariadeniach so systémom Android nesmie blokovať aplikácie konkurenčných výrobcov.

WIESBADEN – Počet zamestnancov nemeckého spracovateľského priemyslu vo februári podľa predbežných údajov medziročne vzrástol o približne 53 tisíc, čiže o jedno percento. Priemyselné firmy s 50 a viac pracovníkmi zamestnávali 5,4 mil. ľudí. Informoval o tom v utorok na svojej internetovej stránke nemecký štatistický úrad Destatis.

BUKUREŠŤ – Miera zamestnanosti v Rumunsku vo vekovej skupine od 15 do 64 rokov sa vlani medziročne zvýšila o 0,2 percentuálneho bodu na úroveň 61,6 percenta. Zamestnanosť mužov bola na úrovni 69,7 percenta a zamestnanosť žien bola 53,3 percenta. Zamestnanosť mládeže vo veku od 15 do 24 rokov bola iba na úrovni 22,3 percenta. Informoval o tom v utorok na svojej internetovej stránke rumunský štatistický úrad.

BRATISLAVA – Japonsko a USA sa v utorok dohodli na rámcovom pláne pre rokovania o posilnení hospodárskych vzťahov. Oznámenie nasledovalo po ustanovujúcom stretnutí fóra o ekonomickom dialógu medzi USA a Japonskom. Rozhovory sa zameriavajú na tri oblasti, ktorými sú pravidlá medzinárodného obchodu a investícií, makroekonomická politika a otázky týkajúce sa špecifických odvetví hospodárstva.

LONDÝN – Libra v utorok výrazne posilnila po tom, ako premiérka Veľkej Británie Theresa Mayová na jún ohlásila predčasné parlamentné voľby. Pred zverejnením tohto rozhodnutia libra klesla, ale potom oproti doláru stúpla. Dopoludnia si britská mena pripísala 0,7 percenta a obchodovala sa na úrovni 1,2658 USD/GBP. Mayová sa snaží získať silnejší mandát na rokovania o odchode Británie z Európskej únie. Dúfa, že dosiahne silnejšie postavenie v dolnej komore britského parlamentu, kde jej Konzervatívna strana má miernu väčšinu.

DUBLIN – Hodnota írskeho exportu tovarov podľa sezónne upravených predbežných údajov vo februári vzrástla o 3 percentá, čiže o 349 mil. eur na úroveň 10,619 mld. eur. Hodnota importu tovarov do krajiny podľa sezónne upravených údajov vo februári stúpla o 16 percent, čiže o 800 mil. eur na 5,883 mld, eur. Výsledkom bolo to, že sezónne upravený prebytok Írska v obchode s tovarmi klesol o 9 percent, čiže o 452 mil. eur na 4,736 mld. eur. Informoval o tom v utorok na svojej internetovej stránke írsky štatistický úrad.

BRATISLAVA – Medzinárodná ratingová agentúra S&P Global Ratings potvrdila Japonsku rating záväzkov v zahraničnej a domácej mene na úrovni A+/A-1. Výhľad dlhodobých ratingov zostáva stabilný. Agentúra uviedla, že jej hodnotenie úverovej spoľahlivosti krajiny odzrkadľuje názor, že prosperujúca a diverzifikovaná ekonomika, politická stabilita a stabilný finančný systém sú protiváhou veľmi slabých

WASHINGTON – Svetová ekonomika podľa prognózy Medzinárodného menového fondu (MMF) v tomto roku posilní o 3,5 percenta. MMF tak predpokladá, že globálny hospodársky rast sa zrýchli, keďže vlani sa svetová ekonomika zväčšila o 3,1 percenta. Výhľad globálnej ekonomiky, ktorý fond zverejnil v utorok, je mierne optimistickejší v porovnaní s jeho januárovou predpoveďou, ktorá rátala s tohtoročným rastom svetového hospodárstva o 3,4 percenta.

FRANKFURT – Nemecká automobilka Volkswagen v prvom štvrťroku dosiahla medziročný rast prevádzkového zisku. Pomohla tomu kontrola nákladov. Okrem toho sa zvýšil príspevok k prevádzkovému zisku skupiny zo strany hlavnej značky VW, a to vďaka novým modelom. Skupina Volkswagen v utorok informovala, že jej prevádzkový zisk za január až marec bol v sume 4,4 mld. eur. V rovnakom období vlaňajška bol v objeme 3,4 mld. eur.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prehľad ekonomických správ

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomické ukazovatele

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

05apr8:30Kamerové systémy vo firme a GDPR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony,žiadny

05apr8:30Kamerové systémy vo firme a GDPR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony,žiadny

05apr8:30Kamerové systémy vo firme a GDPR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X