Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prehľad najdôležitejších ekonomických správ zo stredy 12. apríla

Podnikam logo
13. apríla 2017 Zdroj SITA Tlačiť

Udalosti z 12. apríla. 

DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA´- Zamestnanosť v priemysle sa vo februári tohto roka medziročne zvýšila o 2,5 %. V priemysle tak zamestnanosť medziročne nepretržite rastie od septembra 2013. Ako ďalej vyplýva z údajov zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR, v druhom mesiaci tohto roka zamestnanosť medziročne rástla v ubytovaní o 9,2 %, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 8,2 %, v predaji a v oprave motorových vozidiel o 6,8 %, vo vybraných trhových službách o 5,4 %, v doprave a skladovaní o 4,4 %, v maloobchode o 3,9 %, v informačných a komunikačných činnostiach o 2,3 % a vo veľkoobchode o 2,2 %. Počet zamestnaných osôb klesol len v stavebníctve, a to o 0,5 %.

BRATISLAVA – Podobne ako dynamika priemyselnej produkcie vo februári spomalil aj rast tržieb v priemysle. Podľa údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ) priemyselné tržby vo februári medziročne stúpli o 2,1 %, oproti januáru tak ich rast spomalil o 5,2 percentuálneho bodu. V rámci priemyslu pritom najrýchlejšie rástli v druhom mesiaci roka tržby v ťažbe a dobývaní, a to o 12,3 %. Stúpli však aj v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 7,5 % a v priemyselnej výrobe o 1,2 %. V dodávke vody, čistení a odvode odpadových vôd, odpadoch a službách odstraňovania odpadov naopak tržby klesli o 8,4 %. Medzimesačne tržby v priemysle vo februári oproti januáru klesli o 1 %.

BRATISLAVA – Priemerná nominálna mesačná mzda sa medziročne zvýšila vo februári tohto roka v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 8,5 % na 419 eur, vo veľkoobchode o 5,6 % na 853 eur, v maloobchode o 5,5 % na 633 eur. Rástla aj v doprave a skladovaní o 5 % na 844 eur, vo vybraných trhových službách o 4,9 % na 857 eur, v priemysle o 4,3 % na 971 eur a v stavebníctve o 2,2 % na 606 eur. Ako ďalej informoval Štatistický úrad (ŠÚ), klesla v informačných a komunikačných činnostiach o 5,2 % na 1 724 eur, v predaji a oprave motorových vozidiel o 2,3 % na 905 eur a v ubytovaní o 2,2 % na 634 eur.

BRATISLAVA – Ukončenie intervencií Českej národnej banky, ktoré vedie k posilňovaniu českej koruny, s vysokou pravdepodobnosťou ešte viac zníži dostupnosť kvalifikovanej pracovnej sily na Slovensku. Upozorňuje na to personálna agentúra McROY Group. „Výhodnejší kurz koruny voči euru totiž bude lákať na západ čoraz viac Slovákov a hrozí aj zníženie záujmu predovšetkým Moravanov o dochádzanie za prácou na Slovensko,“ uvádza sa v tlačovej správe personálnej agentúry.

BRATISLAVA – Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) chce zrušiť všetky regulácie v taxislužbách. Vyplýva to z návrhu novely zákona o cestnej doprave, ktorý predstavili liberáli v stredu na tlačovej besede. Právna úprava by mohla okrem iného zmierniť napätie medzi taxikármi a vodičmi, ktorí prepravujú osoby s využitím rôznych aplikácií. „Na zákone sme pracovali dlhšiu dobu a nie je to teda len aktuálna reakcia na utorňajší protest bratislavských taxikárov. Diskutovali sme niekoľko týždňov s odbornou verejnosťou, skúmali legislatívu aj v iných krajinách,“ priblížil tímlíder pre dopravu Miroslav Ivan.

BRATISLAVA – Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) minulý týždeň ohlásila, že v tomto roku rozširuje počet centrálne nakupovaných liekov o ďalších 19 produktov. Novinkou je rozšírenie zoznamu o receptové lieky podávané v špecializovaných centrách.Centrálnym nákupom liekov plánuje VšZP v tomto roku celkovo ušetriť 21 miliónov eur. Ide o ďalšie z opatrení ozdravného plánu, ktorý má eliminovať nepriaznivý vývoj hospodárenia zdravotnej poisťovne.

BRATISLAVA – Objem obchodov na bratislavskej burze v marci stúpol. V treťom mesiaci roka sa počas 23 pracovných dní uzavreli obchody za 1,226 mld. eur. Celkovo sa previedlo 1,125 mld. cenných papierov v 897 transakciách. V medziročnom porovnaní tak stúpol počet zobchodovaných cenných papierov o 165 %, celkový finančný objem o 127,5 % a počet transakcií o 24,1 %. Medzimesačne to predstavovalo rast počtu zobchodovaných cenných papierov o 37,7 %, pri raste celkového finančného objemu o 25,9 % a raste počtu transakcií o 27,4 %.

BRATISLAVA – Spoločná slovensko-poľská kancelária cestovného ruchu bude otvorená v tomto roku na Slovensku so zámerom prezentovať obe susedné krajiny. Dohodli sa na tom na stretnutí v Bratislave štátny tajomník Ministerstva dopravy a výstavby SR Peter Ďurček a štátny tajomník Ministerstva športu a turizmu Poľskej republiky Dawid Lasek. Informovalo o tom v stredu ministerstvo dopravy a výstavby.

PODNIKOVÉ UDALOSTI

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – Liptovská nemocnica s poliklinikou Liptovský Mikuláš eviduje ku koncu februára tohto roka dlh vo výške šesť miliónov eur. Pre agentúru SITA to potvrdila riaditeľka nemocnice Ľudmila Pohančeníková. „Sú to prevažne záväzky po lehote splatnosti voči verejným financiám, a to Sociálnej poisťovni a daňovému úradu. Najvýraznejší nárast nákladov sme zaznamenali v osobných nákladoch – v mzdách pracovníkov.  Zákonná povinnosť ovplyvňuje nárast nákladov, a tým aj zvyšovanie záväzkov nemocnice. Každoročné zvyšovanie minimálnej mzdy a zvyšovanie miezd zdravotníckych pracovníkov v súlade so zákonom v podstatnej miere ovplyvňuje hospodárenie nemocnice,“ spresnila riaditeľka.

BRATISLAVA – Policajné vyšetrovanie v Slovenských elektrárňach stále pokračuje. Pre portál vEnergetike.sk to potvrdil Martin Wäldl z oddelenia komunikácie a prevencie kancelárie prezidenta Policajného zboru. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru doteraz obvinil šiestich ľudí. „V súvislosti s privatizáciou akciovej spoločnosti vedie trestné stíhanie voči piatim obvineným osobám pre obzvlášť závažný zločin porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku a voči jednej osobe pre zločin skresľovanie údajov hospodárskej a obchodnej evidencie,“ dodal Wäldl.

BRATISLAVA – Automobilka Volkswagen (VW) Slovakia investovala počas rokov 2012 až 2016 do svojich závodov celkovo 1,9 miliardy eur. V minulom roku dosiahla spoločnosť najvyšší obrat v svojej histórii, a to konkrétne 7,6 miliardy eur. Informovali o tom na stredajšom brífingu zástupcovia spoločnosti Volkswagen Slovakia.

BRATISLAVA – Privatbanka predpokladá, že v tomto roku dosiahne čistý zisk 6,3 mil. eur. Banka o tom informovala vo výročnej správe za minulý rok. V medziročnom porovnaní by to znamenalo zníženie o zhruba 30 %, keďže v roku 2016 evidovala spoločnosť zisk 9,11 mil. eur.  Bilančná suma by mala byť na konci tohto roka podľa odhadov vo výške 621 mil. eur. Ku koncu vlaňajška bola vo výške 618,7 mil. eur.

KOŠICE – Nesúhlas so zavedením nového pracovného režimu – viaczmenného osemhodinového kolotoča, vyjadrilo v stredu takmer sto zamestnancov spoločnosti Crown Bevcan Europe & Middle East počas svojho osobného voľna pred bránami závodu. Firma vyrába potravinárske plechovky v priemyselnom parku Kechnec. Ako uviedol predseda tamojšej odborovej organizácie Odborového zväzu (OZ) KOVO Peter Zelenák, nový režim im nevyhovuje a požadujú návrat k pôvodnému pracovnému systému, kedy robili dvanásťhodinové zmeny. Odborárom sa nepáči, že zamestnávateľ zaviedol zmeny bez rokovania so zamestnancami a bez ich súhlasu.

KOŠICE – Výberová komisia na predaj 29 percent akcií mesta Košice v spoločnosti KOSIT  v stredu konštatovala, že dvaja záujemcovia v určenej lehote doplnili svoje súťažné ponuky a odstránili tak formálne nedostatky. Informoval o tom Jozef Marko  vedúci komunikačného referátu košického magistrátu. Obchodnej súťaže sa zúčastnili traja záujemcovia, pričom najvyššiu ponuku 4,61 mil. eur podala spoločnosť AVE SR VÝCHOD, a.s.

ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

BRATISLAVA – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch v utorok potvrdila dlhodobé úverové ratingy Spojených štátov amerických v domácej a cudzej mene na stupni AAA. Najvyššia ratingová známka sa opiera o bezprecedentnú pozíciu USA ako emitenta najdôležitejšej svetovej rezervnej meny, keďže americký dolár zodpovedá za takmer dve tretiny globálnych devízových rezerv. V USA sú tiež udomácnené najrozvinutejšie a najlikvidnejšie kapitálové trhy. Americká ekonomika je veľká, bohatá a diverzifikovaná, pričom hrubý domáci produkt (HDP) po zohľadnení parity kúpnej sily prevyšuje mediánovú úroveň ostatných krajín s trojáčkovým ratingom, pripomína agentúra Fitch.

BRATISLAVA – Nemecká ekonomika zažíva piaty rok rastu, ktorý má pokračovať aj v ďalšom období. Vyplýva to z jarnej prognózy, ktorú zverejnili v stredu popredné nemecké ekonomické inštitúty. Miera využitia kapacít sa postupne zvyšuje, pričom v spracovateľskom priemysle, stavebníctve a službách už súhrnné výrobné kapacity zrejme mierne prekročili zvyčajné úrovne. V porovnaní so zotavovaním po minulých obdobiach poklesu ekonomiky však cyklická dynamika zostáva slabá, pričom hlavným zdrojom rastu sú naďalej spotrebiteľské výdavky, ktoré nevykazujú výraznejšie výkyvy. Uvádza sa to v tlačovej správe, ktorú poskytol mníchovský inštitút Ifo.

BRATISLAVA – Miera úspor domácností v eurozóne v štvrtom kvartáli 2016 podľa sezónne upravených údajov predstavovala 12 %, čiže klesla z úrovne 12,3 % v predchádzajúcom štvrťroku. Miera investícií domácností v eurozóne, ktoré tvoria hlavne nákupy a rekonštrukcie obytných nehnuteľností, bola v období októbra až decembra minulého roka na úrovni 8,5 %, čiže medzikvartálne klesla, keďže v treťom štvrťroku bola vo výške 8,6 %. Informovali o tom v stredu štatistický úrad Európskej únie Eurostat a Európska centrálna banka.

ŽENEVA – Rast globálneho obchodu by sa mal v tomto roku podľa predpovede Svetovej obchodnej organizácie (WTO) zrýchliť na úroveň 2,4 percenta. Vlani sa globálny obchod zväčšil iba o 1,3 percenta. Avšak vzhľadom na to, že veľká neistota v súvislosti s ekonomickou politikou v najbližšom období ohrozuje presnosť prognózy, WTO konštatuje, že rast by mohol byť v rozmedzí od 1,8 po 3,6 percenta. V budúcom roku globálny obchod podľa predikcie Svetovej obchodnej organizácie posilní o 2,1 až 4 percentá.

BRATISLAVA – Mierne posilnenie českej koruny, ktoré nastalo po rozhodnutí centrálnej banky neudržiavať kurz na úrovni maximálne 27 CZK/EUR, bude podľa medzinárodnej ratingovej agentúry Moody´s predstavovať pre české banky iba mierne riziko. Česká národná banka minulý týždeň zrušila maximálnu prípustnú úroveň posilnenia koruny voči euru v reakcii na to, že v krajine stúpla inflácia. Banka tak dovolila korune prvýkrát za tri a pol roka posilňovať. Agentúra Moody´s konštatovala, že české banky podnikajú hlavne na domácom trhu a na ich príjmy preto príliš nevplývajú zmeny kurzu národnej meny.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prehľad ekonomických správ

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomické ukazovatele

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

05dec8:30Čierne stavby v obci a prechod kompetencií na nové stavebné úrady8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X