Prekážkou integrácie utečencov v Nemecku je minimálna mzda
V záujme integrácie predpokladaného počtu 1,1 mil. utečencov v Nemecku je podľa výskumného ekonomického inštitútu Ifo nutné zrušiť zákonom stanovenú minimálnu mzdu.
Vyše 40 percent priemyselných firiem v západnej časti Nemecka totiž predpokladá, že utečencov môžu zamestnať iba ako nekvalifikovaných robotníkov. Vyplýva to z prieskumu Ifo, ktorého výsledky zverejnil v utorok.
Inštitút, ktorý výsledky poskytol aj agentúre SITA, informuje, že 29 % priemyselných firiem považuje za obmedzenie minimálnu mzdu. Problém minimálnej mzdy je ešte vážnejší vo východnej časti Nemecka, kde až 60 % stavebných firiem považuje minimálnu mzdu za prekážku pri zamestnaní utečencov. Ifo preto vyzýva na úplné zrušenie minimálnej mzdy v Nemecku, a to nielen pre utečencov ale prinajmenšom pre všetkých mladých zamestnancov bez kvalifikácie.
„Utečenci by mali mať možnosť okamžite pracovať a zároveň navštevovať kurzy nemčiny,“ konštatuje inštitút. Ifo zároveň smerom nahor revidoval odhad vládnych výdavkov na utečencov. Predpokladá, že len v roku 2015 bude musieť vláda vynaložiť 21,1 mld. eur, ak do konca roka do krajiny príde 1,1 mil. utečencov.
„Ide o výdavky na ubytovanie, potraviny, detské jasle, školy, kurzy nemčiny, odborné vzdelávanie a administratívne výdavky, „ povedal Gabriel Felbermayr z inštitútu Ifo. Predošlý odhad inštitútu rátal s tým, že do krajiny príde 800 tis. utečencov a štátne výdavky na nich budú v sume 10 mld. eur.