Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Môže externý faktor ako nezamestnanosť úplne zmeniť ľudskú osobnosť?

ilustračné, Thinkstock
12. marca 2021 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj www.businessnewsdaily.com Tlačiť

Britskí vedci prišli nedávno so zaujímavým zistením. Nezamestnanosť môže podľa nich negatívnym spôsobom ovplyvniť ľudskú osobnosť.

Nedávna štúdia publikovaná Americkou asociáciou psychológov prezradila, aký dopad môže mať nezamestnanosť na osobnosť človeka. Výsledky ukázali, že pod vplyvom tejto zložitej životnej situácie, sa ľudia môžu stať nepríjemnejšími, menej otvorenými a môžu mať tendenciu upúšťať od svojich zásad.

Christopher Boyce, ktorý je jedným z autorov uvedenej štúdie na britskej University of Stirling, v reakcii na zverejnené výsledky povedal, že tento objav tak spochybňuje doterajšie presvedčenie o tom, že ľudské osobnosti sú „nemenné“. Výskum tiež ukazuje, že externé faktory ako nezamestnanosť môžu mať obrovský dopad na osobnosť človeka.

Nezamestnaný muž, vyhodenie
ilustračné: thinkstockphotos.com

„Toto naznačuje, že nezamestnanosť má oveľa väčšie následky, ako sa pôvodne predpokladalo,“ uviedol Boyce vo vyhlásení.

Na vzorke 6 769 dospelých Nemcov vedci skúmali päť rôznych osobnostných čŕt ako svedomitosť, neurotickosť, príjemné vystupovanie, extroverziu a otvorenosť. Počas švorročného obdobia podstúpila skupina v dvoch fázach štandardný test osobnosti. V rámci experimentu bolo 210 z oslovených respondentov nezamestnaných v dĺžke trvania od jedného do štyroch rokov a 251 z nich bolo nezamestnaných menej ako jeden rok predtým, než znovu získali prácu.

Príjemné vystupovanie

Autori štúdie tak zistili, že u mužov bez práce sa na začiatku obdobia nezamestnanosti objavili známky príjemnejšieho vystupovania, ktoré sa však postupom času vytratili. Z dlhodobého hľadiska boli muži bez práce nepríjemnejší v porovnaní s tými, ktorí boli zamestnaní po celú dobu výskumu. U žien nezaznamenali výraznejší skok v tejto oblasti, avšak aj u nich prichádzalo k postupnému poklesu s každým rokom nezamestnanosti.

Európsky parlament žiada zásadnejšie kroky v boji s nezamestnanosťou mladých
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net

V úvode obdobia nezamestnanosti môžu podľa autorov výskumu dominovať snahy jednotlivcov o príjemné správanie a vystupovanie. Cieľom tohto postupu je nájdenie nového zamestnania či upokojenie ľudí v ich najbližšom okolí. Postupom času však môže toto úsilie ochabnúť.

Svedomitosť a zásadovosť

Výskum ďalej odhalil, že čím dlhšie boli muži bez práce, tým mali väčšie tendencie upúšťať od svojich zásad a svedomitosti. Pre porovnanie, ženy sa stali svedomitejšími na začiatku a konci obdobia nezamestnanosti, pričom v strede bol u nich zaznamenaný pokles v tejto oblasti.

Otvorenosť

Z výsledkov štúdie je tiež zrejmé, že nezamestnanosť negatívne ovplyvňuje otvorenosť u ľudí. Čím dlhšie boli muži bez práce, tým sa stávali menej otvorenejšími. U žien evidovali vedci pokles otvorenosti počas druhého a tretieho roka nezamestnanosti, pričom vo štvrtom už mala zase rastúcu tendenciu.

V nadväznosti na publikované zistenia, Boyce apeloval na kľúčovú úlohu verejnej politiky v oblasti znižovania úrovní nezamestnanosti. Ako ďalej uviedol, nezamestným by mala byť ponúknutá aj väčšia podpora v tomto zložitom období. „Politiky znižovania miery nezamestnanosti sú preto zásadným faktorom slúžiacim na ochranu ekonomiky, ale aj možnosti pre pozitívny osobný rast jednotlivcov,“ dodal.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej praxi sa od roku 2001 venuje marketingovej komunikácii a copywritingu, ku ktorým sa po ukončení štúdia pridali aj konzultačné služby v oblasti korporátneho práva.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

dopadľudská osobnosťnezamestnanosťskillsštúdia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Prieskumy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

06feb8:30Tvorba výkresovej dokumentácie podľa ISO noriem – Technické kreslenie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Výroba

07feb8:30Kolektívne zmluvy - kolektívne vyjednávanie, zmeny v zákone o kolektívnom vyjednávaní a v Zákonníku práce v roku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo,Riadenie,Riadenie firmy

07feb8:30Kolektívne zmluvy - kolektívne vyjednávanie, zmeny v zákone o kolektívnom vyjednávaní a v Zákonníku práce v roku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo,Riadenie,Riadenie firmy

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X