Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

5 najhorších otázok, aké vám môžu položiť na pracovnom pohovore. Ako na ne zareagovať?

Nezamestnanosť, pohovor, výberové konanie
Thinkstock
19. novembra 2016 Zdroj Forbes, Podnikam Tlačiť

Aj také náročné stretnutie, akým je bezpochyby každý pracovný pohovor, by mohlo v mnohých prípadoch prebiehať v oveľa pokojnejšej a príjemnejšej atmosfére. Stačilo by, aby boli niektorí náboroví pracovníci trošku pozornejší.

Určite sa aj Vám už stalo, že ste sa zúčastnili na pracovnom pohovore pri príležitosti otvorenia určitej pracovnej pozície, na ktorú ste sa hodili svojím vzdelaním aj skúsenosťami. Miesto toho, aby ste sa s náborovým pracovníkom rozprávali o vašich skúsenostiach a nadobudnutých zručnostiach, ste museli odpovedať na otázky tohto typu:

  1. Kde sa vidíte o päť rokov?
  2. Aký je váš životný sen?
  3. Prečo by sme si mali z takého veľkého množstva uchádzačov vybrať práve vás?
  4. Aká je vaša najväčšia slabosť?
  5. Čo by o vás povedal váš bývalý zamestnávateľ?

Možno, že je to mylná predstava, ale odpovede na všetky vyššie uvedené otázky by predsa len asi mali poznať samotní náboroví pracovníci. Prinajmenšom sú uvedené v priložených materiáloch každého uchádzača o zamestnanie a v neposlednom rade vyplývajú zo samotného rozhovoru s ním.

Všetky uvedené otázky sú zbytočne ofenzívne a vôbec nenavodzujú tú správnu atmosféru na stretnutí. Keď si to rozmeníme na drobné, prečo by ste napríklad mali niekomu úplne cudziemu odpovedať na otázku, aká je vaša najväčšia slabosť? Odpoveď na takúto otázku vás môže postaviť do zlého svetla a do zlého svetla stavia aj človeka, ktorý ju položí. Podobne je to aj s odpoveďami na ďalšie uvedené otázky.

Pracovný pohovor nie je rozhovor medzi žiakom a učiteľom a nie je to ani výchovný rozhovor medzi dieťaťom a jeho rodičom. Je to rozhovor medzi dvomi či viacerými dospelými ľuďmi a podľa toho by sa mal aj vyvíjať. Podľa názoru mnohých odborníkov z oblasti personalistiky je takýto štýl vedenia pracovného pohovoru veľmi nevyspelý až nevhodný.

Mnohí náboroví pracovníci však ešte aj v súčasnosti kladú uchádzačom o prácu vyššie uvedené otázky. Je preto dobré, aby ste sa pred každým pohovorom na ne radšej pripravili. A aj keď samotné otázky stavajú človeka do veľmi nepríjemnej pozície, snažte sa pri odpovediach na ne pôsobiť čo najprirodzenejšie.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Témy

odpovedeotázkypohovor

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

22májalldayWORKSHOP: Pozemkové právo – praktické ukážky(Celý deň: utorok) Udalosť usporiadaná: Wolters Kluwer s. r. o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

24májalldayDaňové judikáty 2018(Celý deň: štvrtok) Udalosť usporiadaná: Wolters Kluwer s. r. o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Dane a účtovníctvo

30máj6:30Záložné právo a vecné bremená v katastrálnej praxi6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Všeobecné obchodné podmienky | Kontakt
OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X