- Podnikam.sk
- Články
- Financovanie
- Ako investovať
- Prémia na stavebné sporenie ostane zrejme opäť nezmenená
Prémia na stavebné sporenie ostane zrejme opäť nezmenená
Nárok na prémiu bude mať zrejme menej ľudí, keďže budú musieť nasporiť vyšší ročný vklad.
Na získanie plnej prémie bude sporiteľ potrebovať 1 207,09 eura
Maximálna výška štátnej prémie pri stavebnom sporení by mala ostať aj v roku 2015 zachovaná na úrovni 66,39 eura. Avšak nárok na ňu bude mať zrejme menej ľudí, keďže budú musieť nasporiť vyšší ročný vklad. Na získanie plnej prémie bude sporiteľ potrebovať 1 207,09 eura, kým v tomto roku musí vložiť na účet 781,06 eura.
Dosadením referenčnej sadzby do vzorca vychádza percentuálna výška štátnej prémie na 5,5 % z ročného vkladu, v tomto roku to je 8,5 %. Návrh opatrenia o výške štátnej prémie pri stavebnom sporení na rok 2015 predložený rezortom financií do pripomienkového konania by mal byť platný od 1. januára budúceho roka.
Samotný návrh opatrenia podľa rezortu financií nemá vplyv na verejné financie, pretože jeho účelom je len oznámenie percentuálnej výšky štátnej prémie na nasledujúci kalendárny rok. Vplyv na rozpočet verejnej správy má zákon o stavebnom sporení. Tento vplyv je však pre rok 2016, keďže štátna prémia bude za rok 2015 vyplatená v roku 2016, zabezpečený v kapitole Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR v plánovanom objeme 40 mil. eur.
Kým v minulosti výšku štátnej prémie upravoval každoročne zákon o štátnom rozpočte, od januára 2005 sa počíta už podľa vzorca, ktorý zohľadňuje predovšetkým výšku úrokových sadzieb štátnych dlhopisov. Ešte pred niekoľkými rokmi sa zákon o stavebnom sporení neustále menil, menila sa aj výška štátnej prémie. Podľa stavebných sporiteľní tieto zmeny klientov zneisťovali. Pôvodná výška štátnej prémie 199,2 eura bola zachovaná do roku 2000, odvtedy sa každým rokom znižovala a menil sa aj vymeriavací základ. Aktuálna výška štátnej prémie 66,39 eura je platná od roku 2006.