- Podnikam.sk
- Články
- Účtovníctvo
- Odpisovanie majetku
- Odpisovanie hmotného majetku, kedy ho možno prerušiť?
Odpisovanie hmotného majetku, kedy ho možno prerušiť?
Prerušenie odpisovania hmotného majetku je jednou z možností daňovej optimalizácie. Legislatívne je upravené v zákone o dani z príjmov. V nasledujúcom článku sa venujeme téme, kedy môže daňovník prerušiť odpisovanie na základe vlastného rozhodnutia a kedy povinnosť prerušiť odpisovanie stanovuje zákon.
Prerušenie odpisovania na základe rozhodnutia daňovníka
Daňovník môže prerušiť odpisovanie na jedno celé, ale aj viac celých zdaňovacích období. V nasledujúcom zdaňovacom období pokračuje v odpisovaní, akoby nebolo prerušené.
Môže uplatniť len daňový výdavok vo výške jednoročného odpisu, t. j. nemôže kumulovať odpisy za viac rokov. Prerušením odpisovania sa doba odpisovania hmotného majetku predlžuje o dobu prerušenia odpisovania.
Kedy sa môže využiť prerušenie odpisovania
V ktorých prípadoch si môže podnikateľ túto možnosť uplatniť vám priblížime tu:
- len pri daňových odpisoch,
- len u hmotného majetku odpisovaného rovnomerne alebo zrýchlene,
- môže sa uplatniť aj u majetku obstaraného formou finančného prenájmu (od 1. 1. 2015).
Kedy sa nemôže využiť prerušenie odpisovania
V ktorých prípadoch nemôže podnikateľ prerušiť odpisovanie riešime v tejto časti:
- pri účtovných odpisoch,
- pri nehmotnom majetku,
- ak si daňovník uplatňuje tzv. paušálne výdavky (v zmysle § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov)
- daňovník pri uplatňovaní paušálnych výdavkov vedie odpisy len evidenčne, t. j. vypočíta si odpis, no nemôže ho uplatniť v daňových výdavkoch, a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť,
- ak ide o daňovníka – príjemcu investičnej pomoci (v zmysle § 30a zákona o dani z príjmov),
- ak ide o daňovníka – príjemcu stimulov (podľa § 30b zákona o dani z príjmov),
- prerušenie odpisovania a zmenu prerušenia odpisovania nemožno uplatniť
- pri výkone daňovej kontroly a
- v dodatočnom daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, za ktoré bola vykonaná daňová kontrola.
Príklad č. 1:
Podnikateľ zakúpil v máji 2015 prístroj v hodnote 24 768 eur. Uvedený prístroj je zaradený do 2. odpisovej skupiny, doba odpisovanie je 6 rokov a podnikateľ použije rovnomernú metódu odpisovania. V roku 2016 sa rozhodne odpisovanie prerušiť.
V akej výške si môže uplatniť odpisy v roku 2017? Kedy doodpisuje prístroj, ak jeho odpisovanie už nebude prerušené? Riešenie príkladu vám prinášame v uzamknutej časti:
Riešenie:
Ročné daňové odpisy = 24 768/6 = 4 128 eur
V prvom roku, t. j. v roku 2015, si môže daňovník uplatniť daňové odpisy len v alikvotnej čiastke, ktorá sa počíta počnúc mesiacom zaradenia prístroja do používania až do konca zdaniteľného obdobia, t. j. od mesiaca máj do decembra.
V roku 2016 si z dôvodu prerušenia odpisovania neuplatní odpisy.
V rokoch 2017 až 2021 si uplatňuje odpisy vo výške ročných daňových odpisov.
V roku 2022 si uplatní alikvotnú časť odpisov, ktorú si neuplatnil v roku 2015.
Rok | Uplatnené daňové odpisy |
2015 | 2 752 (4 128/12 x 8) |
2016 | 0 |
2017 | 4 128 |
2018 | 4 128 |
2019 | 4 128 |
2020 | 4 128 |
2021 | 4 128 |
2022 | 1 376 |
Povinné prerušenie odpisovania vymedzené zákonom
Zákon určuje prípady, kedy musí byť odpisovanie prerušené. O ktoré presne ide, vám prezradíme tu:
- ak u stavby, na ktorú bolo vydané povolenie na jej dočasné užívanie alebo rozhodnutie o jej dočasnom užívaní, nedôjde po skončení predčasného užívania alebo skúšobnej prevádzky k predĺženiu platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby alebo k predĺženiu dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku, alebo k vydaniu kolaludačného rozhodnutia stavebným úradom
- daňovník je povinný prerušiť uplatňovanie odpisov hmotného majetku v tom zdaňovacom období, v ktorom nedôjde k predĺženiu platnosti povolenia alebo predĺženiu dočasného užívania, alebo vydaniu kolaudačného rozhodnutia,
- povinnosť prerušiť odpisovanie pri hmotnom majetku nevyužívanom v príslušnom zdaňovacom období na zabezpečenie zdaniteľných príjmov (uvedené sa netýka hmotného majetku poistného a rezervného charakteru, ktorý je nevyhnutý na zabezpečenie hmotného majetku v používaní),
- ak dochádza u daňovníka k zmene zdaňovacích období z kalendárneho roka na hospodársky rok a naopak, a počas dvoch po sebe nasledujúcich kalendárnych rokov príde k druhej zmene zdaňovacích období, má daňovník povinnosť prerušiť odpisovanie hmotného majetku v tom zdaňovacom období, ktoré začína dňom v poradí druhej zmeny zdaňovacieho obdobia z kalendárneho roka na hospodársky rok alebo naopak, a to až do toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom od poslednej zmeny zdaňovacieho obdobia uplynie 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov.
Pozn.: uvedené neplatí pre „daňovníka – príjemcu investičnej pomoci (§ 30a zákona o dani z príjmov)“ a „daňovníka – príjemcu stimulov“ (§ 30b zákona o dani z príjmov), ktorí si uplatňujú úľavu na dani.
Príklad č. 2:
Obchodná spoločnosť mala od januára 2015 zdaňovacie obdobie kalendárny rok. Od 1. júna 2015 zmenila zdaňovacie obdobie na hospodársky rok. Od 1. júna 2016 prešla spoločnosť opäť na zdaňovacie obdobie kalendárny rok.
Kedy musí prerušiť odpisovanie hmotného majetku zo zákona? Riešenie príkladu sa nachádza v časti prístupnej pre členov klub:
Riešenie
- obdobie od 1. januára 2015 do 31. mája 2015 (kalendárny rok),
- obdobie od 1. júna 2015 do 31. mája 2016 (hospodársky rok) – 1. zmena zdaňovacieho obdobia
- obdobie od 1. júna 2016 do 31. decembra 2016 (kalendárny rok) – 2. zmena zdaňovacieho obdobia
Počas dvoch po sebe nasledujúcich kalendárnych rokov 2015 a 2016 došlo u daňovníka k zmene zdaňovacích období. K druhej zmene zdaňovacieho obdobia došlo od 1. júna 2016, kedy je daňovník povinný prerušiť odpisovanie hmotného majetku. Daňovník môže začať odpisovať hmotný majetok až od 1. júna 2017, kedy uplynie 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov od poslednej zmeny zdaňovacieho obdobia.