Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Pri práci v inej krajine EÚ si nemožno vybrať miesto sociálneho zabezpečenia

Ilustračné foto: SITA
24. júna 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Iná situácia nastane, ak praocvník využije inštitút dočasného vyslania na výkon práce.

Európska legislatíva vylučuje platenie poistného v dvoch štátoch súčasne

Sociálna poisťovňa upozorňuje, že európska legislatíva neumožňuje občanom, ktorí cestujú medzi krajinami EÚ z titulu výkonu práce, aby si vyberali, v ktorom štáte budú registrovaní a v ktorom budú platiť poistné na sociálne zabezpečenie. V praxi sa totiž stretávajú s tým, že opatrovateľky, ktoré vycestujú za prácou do Rakúska, by si chceli na Slovensku ponechať zdravotné poistenie a u našich západných susedov platiť iba dôchodkové poistenie. Ako uviedol hovorca SP Peter Višváder, sociálne zabezpečenie je jeden systém poistenia, ktorý zahŕňa sociálne a zdravotné poistenie.
 
„Preto ak opatrovateľka, ktorá má bydlisko na Slovensku a vykonáva svoju činnosť len v Rakúsku, bude poistená len v rakúskom systéme sociálneho zabezpečenia a v tomto štáte si môže uplatniť nárok na všetky dávky sociálneho zabezpečenia,“ uviedol Višváder. Podotýka, že lekára môže navštevovať aj na Slovensku, obrátiť by sa však mala na príslušnú zdravotnú poisťovňu. 
 
Iná situácia nastane, ak opatrovateľka využije inštitút dočasného vyslania na výkon práce do Rakúska. To však nemôže presiahnuť 24 mesiacov.
 
V takomto prípade dotyčná osoba požiada Sociálnu poisťovňu o vystavenie formulára A1. Dokument potvrdzuje, že opatrovateľka bude naďalej platiť poistné na sociálne zabezpečenie na Slovensku. 
 
Hovorca Sociálnej poisťovne pripomína, že existujú aj situácie, kedy žena vykonáva opatrovateľskú starostlivosť v Rakúsku a zároveň na Slovensku robí iný druh samostatne zárobkovej činnosti, prípadne je zamestnaná. „Ak má takáto opatrovateľka bydlisko na Slovensku, je potrebné, aby podala žiadosť o určenie uplatniteľnej legislatívy z dôvodu výkonu dvoch činností na území dvoch štátov,“ ozrejmil Višváder. Sociálna poisťovňa následne určí, v ktorom štáte bude platiť príspevky na sociálne zabezpečenia z oboch týchto vykonávaných činností, nakoľko európska legislatíva vylučuje, aby platila poistné v dvoch štátoch súčasne.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X