Priemerný Slovák mal vlani nasporených 5 232 eur
V rebríčku najbohatšich krajín sveta sa Švajčiarsko naďalej drží na vrchole. Priemerný Švajčiar má nasporených 157 450 eur.
Osobnu dlh Slováka bol v minulom roku 5-tisíc eur
Priemerný Slovák mal ku koncu minulého roka nasporených 5 232 eur. Vyplýva to zo štúdie Allianz Global Wealth Report. V medzinárodnom porovnaní sa Slovensko koncom roka 2014 umiestnilo na štyridsiatom mieste z päťdesiatich. V rebríčku najbohatších krajín sveta sa Švajčiarsko naďalej drží na vrchole. Priemerný Švajčiar má nasporených 157 450 eur. Na samom konci rebríčka je Kazachstan so sumou 406 eur na obyvateľa.
Na Slovensku vzrástli v minulom roku hrubé finančné aktíva o 8 %. Štúdia zaznamenala rast Slovenska vo všetkých triedach aktív. Cenné papiere, životné poistenie a penzijné fondy rástli o 12 %. Predstavujú však podľa štúdie len 32 % z celkových finančných aktív.
Slovenské domácnosti stále investujú významnú časť svojich úspor do bankových vkladov, pričom 62 % majetku Slovákov je na termínovaných a sporiacich účtoch. Je to podľa Allianzu najviac zo všetkých východoeurópskych členských štátov EÚ. Osobný dlh Slováka bol v minulom roku 5 tis. eur.
Celosvetovo hrubý finančný majetok domácností v roku 2014 vzrástol o 7,1 %. Svetové hrubé finančné aktívna sa dostali na novú rekordnú úroveň 136 biliónov eur. To je podľa štúdie vyššia suma než hodnota všetkých svetových spoločností kótovaných na burze a všetkých štátnych dlhov dokopy. “Množstvo ľudí však stále nemá dostatočné úspory na starobu,” povedal hlavný ekonóm skupiny Allianz Michael Heise.
Svetové dlhy sa v minulom roku zvýšili o 4,3 % na celkovo 35 biliónov eur. Od finančnej krízy je rast dlhu na najvyššej úrovni. “Ak odpočítame dlh z hrubých finančných aktív, dostaneme rekordný údaj čistých finančných aktív vo výške viac než 100 biliónov eur. Toto číslo predstavuje nárast o 8,1 percenta,“ skonštatovala skupina Allianz.