Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Slováci v zahraničí vyberajú z bankomatov čoraz viac peňazí

ilustračné, Thinkstock
28. septembra 2015 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Rastúci trend banky pozorujú nielen v rámci výberov hotovosti z bankomatov, ale v zahraničí rastie aj záujem o platenie kartami u obchodníkov.

Slováci sa v zahraničí čoraz viac spoliehajú na svoju kartu

Slováci na výlete v zahraničí vyberajú z bankomatov čoraz viac peňazí. Ukazujú to údaje komerčných bánk. Napríklad klienti najväčšej slovenskej banky, Slovenskej sporiteľne, vybrali počas júna až augusta z bankomatov v zahraničí takmer 30 mil. eur pri medziročnom náraste o 9,5 %.

Zvýšený záujem evidovala aj Sberbank Slovensko. “Dá sa povedať, že Slováci sa vo všeobecnosti čoraz viac spoliehajú na svoju kartu. Cestovaniu s veľkou hotovosťou za hranice sa veľa ľudí začína vyhýbať. Veľkú úlohu tu zohráva bezpečnosť,“ vysvetľuje riaditeľ divízie bankovej prevádzky v Sberbank Slovensko Vladimír Wernisch.

Kartám nahráva spoločná európska mena

Klienti ČSOB si v období júna až augusta 2015 vybrali v zahraničí z bankomatov 13,8 mil. eur. “V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka možno skonštatovať, že Slováci si vyberali toto leto viac hotovosti, v celkovom objeme je rozdiel vo výberoch spolu viac ako milión eur,“ povedala hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová. Okrem Českej republiky si ľudia počas leta podľa štatistík ČSOB najčastejšie vyberali hotovosť v Nemecku, Chorvátsku a Maďarsku. Platenie kartou je aj pri cestovaní v zahraničí obľúbené, pre klientov je to komfortné a eliminujú riziko prípadnej krádeže hotovosti. 

V prospech výberov za hranicami hrá podľa Sberbank Slovensko aj fakt, že spolu s najvyspelejšími krajinami Európy máme spoločnú menu. V Slovenskej sporiteľni urobili klienti za tri letné mesiace 260 tis. výberov v zahraničí pri medziročnom raste o 3,7 %. Ide teda o pomalšie tempo rastu ako pri objeme.

“Vyšší výber môže súvisieť aj s rastúcim disponibilným príjmom domácností. K vyššiemu disponibilnému príjmu domácností prispieva zlepšujúci sa trh práce – výrazne klesajúca miera nezamestnanosti, dynamicky rastúca zamestnanosť a stabilný rast reálnych miezd,“ povedala analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová. 

Viac platieb kartov, menej výberov z bankomatov

Poštová banka taktiež zaznamenáva nárast používania platobných kariet v zahraničí, ktorý sa výraznejšie prejavil počas letných dovolenkových mesiacov. Klienti ich používali na výbery hotovosti z bankomatu, ako aj na platby u obchodníkov, v hoteloch, reštauráciách či iných prevádzkach.

“V auguste si klienti vybrali o 64 % viac hotovosti z bankomatov v zahraniční ako v januári tohto roka. V medziročnom porovnaní vybrali klienti Poštovej banky v letných mesiacoch z bankomatov v zahraničí o 16 % vyššiu sumu peňazí,“ skonštatovala hovorkyňa Poštovej banky Anna Jambor-Tkáčová. 

Počty aj objemy transakcií, ktoré klienti Tatra banky realizujú platobnými kartami, medziročne rastú, rovnako to platí aj pre výbery hotovosti z bankomatu. “V priebehu tohto leta zrealizovali naši klienti v zahraničí celkovo 182 tis. výberov hotovosti z bankomatu v celkovom objeme 31 mil. eur. Oproti minulému roku vzrástol počet výberov hotovosti o 8 %, celkový objem výberov hotovosti v zahraničí v letných mesiacoch vzrástol oproti minulému roku o 19 %,“ povedala hovorkyňa Tatra banky Zuzana Povodová. 

V Prima banke výbery kartou z bankomatov uskutočnené v mesiacoch júl a august tvoria až 25-percentný podiel zo všetkých výberov, ktoré klienti uskutočnia v zahraničí počas celého roka. “Omnoho viac ľudí však v súčasnosti na dovolenke platí kartou než vyberá hotovosť z bankomatov. Počet platieb kartou na Slovensku aj v zahraničí v Prima banke medziročne rastie o 32 %, čo súvisí aj s tým, že počet klientov, ktorí s Prima bankou aktívne bankujú, každým rokom stúpa,“ skonštatovala PR špecialistka Prima banky Ľuboslava Šillerová.

Aj keď objem hotovosti, ktorú vybrali klienti Slovenskej sporiteľne v lete zo zahraničných bankomatov narástol takmer o desatinu, za platbami kartou zaostáva. Počas júna až augusta 2015 zaplatili klienti Slovenskej sporiteľne u zahraničných obchodníkov cez platobné terminály viac ako 74 mil. eur, čo je o 17 % viac ako vlani. Platobnými kartami klienti Poštovej banky zaplatili v zahraničí za tovary a služby počas letných mesiacov medziročne o 26 % viac a uskutočnili o 34 % viac takýchto transakcií.

VÚB banka eviduje v tomto roku za letné mesiace viac ako 157 tisíc výberov v bankomatoch v zahraničí jej klientmi v celkovom objeme viac ako 23 mil. eur pri medziročnom raste objemu o viac ako 9,5 %. “Rastúci trend pozorujeme nielen v počte výberov hotovosti z bankomatov, ale rastie aj záujem o realizovanie platieb platobnými kartami u obchodníkov,“ uviedla vedúca oddelenia kartových produktov VÚB Andrea Šipošová. Rastúci trend má podľa nej aj platenie platobnými kartami na internete. Práve v dovolenkovom období držitelia kariet veľmi často platia na internete za zájazdy, letenky a rezervácie ubytovania.

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financovanie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

27jan7:30Základné ekonomické minimum7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Manažérske zručnosti,Manažment

28jan7:30Kolektívne zmluvy – obsah, kolektívne vyjednávanie – postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

28jan7:30Kolektívne zmluvy - obsah, kolektívne vyjednávanie, postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X