Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slováci v zahraničí vyberajú z bankomatov čoraz viac peňazí

ilustračné, Thinkstock
28. septembra 2015 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Rastúci trend banky pozorujú nielen v rámci výberov hotovosti z bankomatov, ale v zahraničí rastie aj záujem o platenie kartami u obchodníkov.

Slováci sa v zahraničí čoraz viac spoliehajú na svoju kartu

Slováci na výlete v zahraničí vyberajú z bankomatov čoraz viac peňazí. Ukazujú to údaje komerčných bánk. Napríklad klienti najväčšej slovenskej banky, Slovenskej sporiteľne, vybrali počas júna až augusta z bankomatov v zahraničí takmer 30 mil. eur pri medziročnom náraste o 9,5 %.

Zvýšený záujem evidovala aj Sberbank Slovensko. “Dá sa povedať, že Slováci sa vo všeobecnosti čoraz viac spoliehajú na svoju kartu. Cestovaniu s veľkou hotovosťou za hranice sa veľa ľudí začína vyhýbať. Veľkú úlohu tu zohráva bezpečnosť,“ vysvetľuje riaditeľ divízie bankovej prevádzky v Sberbank Slovensko Vladimír Wernisch.

Kartám nahráva spoločná európska mena

Klienti ČSOB si v období júna až augusta 2015 vybrali v zahraničí z bankomatov 13,8 mil. eur. “V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka možno skonštatovať, že Slováci si vyberali toto leto viac hotovosti, v celkovom objeme je rozdiel vo výberoch spolu viac ako milión eur,“ povedala hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová. Okrem Českej republiky si ľudia počas leta podľa štatistík ČSOB najčastejšie vyberali hotovosť v Nemecku, Chorvátsku a Maďarsku. Platenie kartou je aj pri cestovaní v zahraničí obľúbené, pre klientov je to komfortné a eliminujú riziko prípadnej krádeže hotovosti. 

V prospech výberov za hranicami hrá podľa Sberbank Slovensko aj fakt, že spolu s najvyspelejšími krajinami Európy máme spoločnú menu. V Slovenskej sporiteľni urobili klienti za tri letné mesiace 260 tis. výberov v zahraničí pri medziročnom raste o 3,7 %. Ide teda o pomalšie tempo rastu ako pri objeme.

“Vyšší výber môže súvisieť aj s rastúcim disponibilným príjmom domácností. K vyššiemu disponibilnému príjmu domácností prispieva zlepšujúci sa trh práce – výrazne klesajúca miera nezamestnanosti, dynamicky rastúca zamestnanosť a stabilný rast reálnych miezd,“ povedala analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová. 

Viac platieb kartov, menej výberov z bankomatov

Poštová banka taktiež zaznamenáva nárast používania platobných kariet v zahraničí, ktorý sa výraznejšie prejavil počas letných dovolenkových mesiacov. Klienti ich používali na výbery hotovosti z bankomatu, ako aj na platby u obchodníkov, v hoteloch, reštauráciách či iných prevádzkach.

“V auguste si klienti vybrali o 64 % viac hotovosti z bankomatov v zahraniční ako v januári tohto roka. V medziročnom porovnaní vybrali klienti Poštovej banky v letných mesiacoch z bankomatov v zahraničí o 16 % vyššiu sumu peňazí,“ skonštatovala hovorkyňa Poštovej banky Anna Jambor-Tkáčová. 

Počty aj objemy transakcií, ktoré klienti Tatra banky realizujú platobnými kartami, medziročne rastú, rovnako to platí aj pre výbery hotovosti z bankomatu. “V priebehu tohto leta zrealizovali naši klienti v zahraničí celkovo 182 tis. výberov hotovosti z bankomatu v celkovom objeme 31 mil. eur. Oproti minulému roku vzrástol počet výberov hotovosti o 8 %, celkový objem výberov hotovosti v zahraničí v letných mesiacoch vzrástol oproti minulému roku o 19 %,“ povedala hovorkyňa Tatra banky Zuzana Povodová. 

V Prima banke výbery kartou z bankomatov uskutočnené v mesiacoch júl a august tvoria až 25-percentný podiel zo všetkých výberov, ktoré klienti uskutočnia v zahraničí počas celého roka. “Omnoho viac ľudí však v súčasnosti na dovolenke platí kartou než vyberá hotovosť z bankomatov. Počet platieb kartou na Slovensku aj v zahraničí v Prima banke medziročne rastie o 32 %, čo súvisí aj s tým, že počet klientov, ktorí s Prima bankou aktívne bankujú, každým rokom stúpa,“ skonštatovala PR špecialistka Prima banky Ľuboslava Šillerová.

Aj keď objem hotovosti, ktorú vybrali klienti Slovenskej sporiteľne v lete zo zahraničných bankomatov narástol takmer o desatinu, za platbami kartou zaostáva. Počas júna až augusta 2015 zaplatili klienti Slovenskej sporiteľne u zahraničných obchodníkov cez platobné terminály viac ako 74 mil. eur, čo je o 17 % viac ako vlani. Platobnými kartami klienti Poštovej banky zaplatili v zahraničí za tovary a služby počas letných mesiacov medziročne o 26 % viac a uskutočnili o 34 % viac takýchto transakcií.

VÚB banka eviduje v tomto roku za letné mesiace viac ako 157 tisíc výberov v bankomatoch v zahraničí jej klientmi v celkovom objeme viac ako 23 mil. eur pri medziročnom raste objemu o viac ako 9,5 %. “Rastúci trend pozorujeme nielen v počte výberov hotovosti z bankomatov, ale rastie aj záujem o realizovanie platieb platobnými kartami u obchodníkov,“ uviedla vedúca oddelenia kartových produktov VÚB Andrea Šipošová. Rastúci trend má podľa nej aj platenie platobnými kartami na internete. Práve v dovolenkovom období držitelia kariet veľmi často platia na internete za zájazdy, letenky a rezervácie ubytovania.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financovanie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X