Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Reguláciu cien energií zatiaľ ÚRSO zrušiť neplánuje

Reguláciu cien energií zatiaľ neplánuje ÚRSO zrušiť
Ilustračné foto SITA
19. decembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Alternatívni dodávatelia energií sú naopak presvedčení, že na zrušenie regulácie cien energií nie je vhodnejšia doba ako teraz, keď sú ceny komodít na historických minimách.

Regulácia cien energií podľa dodávateľov deformuje trh

Reguláciu cien energií pre domácnosti či malé podniky zatiaľ Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) neplánuje zrušiť. „Neuvažujeme o ukončení regulácie ani pre domácnosti ani pre malé podniky. Trh s energiami na Slovensku ešte nie je zrelý na úplné zrušenie regulácie. Rok 2012 ukázal, že akonáhle sa regulácia malých podnikov zrušila, ceny im stúpli o 10 až 20 %,“ povedal pre portál venergetike.sk hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták.
 

 
Dodávatelia energií si na rozdiel od regulátora myslia, že slovenský trh je pripravený na zrušenie regulácie. Ceny energií by tak podľa nich už mohol aj pre domácnosti stanovovať liberalizovaný trh s dodávkami energií. Konateľ alternatívneho dodávateľa energií, spoločnosti Magna E.A., Martin Ondko je presvedčený, že na zrušenie regulácie cien energií nie je vhodnejšia doba ako teraz, keď sú ceny komodít na historických minimách.
 

 
„Cieľom bolo deregulovať ceny za dodávku už v tomto regulačnom období, aspoň podľa regulačnej politiky. Dá sa predpokladať, že sa tak nestane. Možno v ďalšom regulačnom období,“ dodala hovorkyňa Východoslovenskej energetiky Andrea Danihelová. Súčasné regulačné obdobie bude platiť až do roka 2016. 
 

Regulácia by mala stačiť v nekonkurenčných činnostiach

V súčasnosti platná regulácia cien energií podľa dodávateľov deformuje trh. „Slovenský trh s energiami je plne liberalizovaný. Vo všetkých segmentoch, a to vrátane najpočetnejšieho a stále regulovaného segmentu domácností, navzájom súťaží viacero hráčov. Z tohto dôvodu plošná regulácia cien stráca svoje opodstatnenie a upúšťanie od nej je trendom vo väčšine európskych krajín,“ uviedol hovorca Slovenského plynárenského priemyslu Peter Bednár.
 
Regulácia by mala podľa Danihelovej zostať len v tých častiach ceny, kde neexistuje konkurencia, ako distribúcia alebo dominantná výroba. „Na Slovensku však v oblasti dodávky elektriny alebo plynu už máme dostatočne veľký počet hráčov na to, aby regulácia cien za dodávku bola zrušená,“ doplnila Danihelová. 
 
Dodávatelia energií si myslia, že zrušenie regulácie cien energií by bolo v prospech spotrebiteľov. Po ustálení na trhu s dodávkami energií by podľa nich mali spotrebitelia nižšie ceny, ako sú v súčasnosti tie regulované. „Prvý rok po uvoľnení regulácie ešte nedôjde k želanému stavu. Bude to trvať zhruba dva roky, než sa trh nastaví a vyladí sa na želaný stav. Ceny budú potom výsledkom konkurencie a dostanú sa mnohokrát na úroveň a veľakrát aj pod úroveň regulácie,“ konštatoval pre portál venergetike.sk riaditeľ spoločnosti Energie2 Dávid Vlnka.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

05oct8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

12oct8:30Proces likvidácie spoločnosti od novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12oct8:30Proces likvidácie spoločnosti od novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X