Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Rezort dopravy sa snaží o obnovenie europlatieb na projekty

Rezort dopravy sa snaží o obnovenie europlatieb na projekty
Minister dopravy Ján Počiatek. Foto: SITA
18. júla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Ministerstvo dopravy naďalej intenzívne rokuje o obnovení platieb v Operačnom programe Doprava (OPD), ktoré Európska komisia dočasne prerušila ešte vo februári tohto roku.
 
Stanovisko z Bruselu očakáva v najbližších týždňoch, informoval v stredu agentúru SITA rezortný hovorca Martin Kóňa.
 

Dopraváci nemajú informácie o stopnutých peniazoch

Ministerstvo má výhrady k vyhláseniam poslancov Európskeho parlamentu (EP), ktoré v utorok v Bratislave prezentovali zástupcovia výboru pre kontrolu rozpočtu Jens Geier a Ingeborg Gräßle. „Nemáme informácie o finančnej rezerve 51 mil. eur na projekty v doprave, o ktorej hovorili europoslanci,“ uviedol hovorca ministerstva dopravy. 
 

Už museli vrátiť takmer 7 mil. eur

Vo výročnej správe generálneho riaditeľstva EK pre regionálnu a mestskú politiku (DG Regional and Urban Policy) za rok 2012, z ktorého europoslanci čerpali informácie, je v prípade Slovenska uvedený celkový objem finančných korekcií 50,62 mil. eur od vstupu krajiny do Európskej únie roku 2004. „Ešte raz chceme zdôrazniť, ide o kumulatívnu sumu zaplatených finančných korekcií za všetky operačné programy, nie za Operačný program Doprava,“ vyhlásil Kóňa. OPD v súčasnom programovom období eurofondov 2007 – 2013 ešte nemal finančné korekcie a zo zdrojov EÚ rezort dopravy pre nezrovnalosti a vratky zatiaľ vrátil 6,738 mil. eur. 
 

Nadpriemerná chybovosť

Miera chybovosti pri realizácii regionálnych projektov na Slovensku financovaných zo zdrojov EÚ je podľa poslancov EP nadpriemerná. Za systematický problém označili verejné obstarávanie, pričom EK sa nepáčia podmienky v súťažiach na modernizáciu železničných tratí. Počet záujemcov, ktorí môžu predložiť ponuku, je podľa europoslancov obmedzovaný veľmi prísnymi požiadavkami a preto sa v komisii hovorí o diskriminácii účastníkov. 
 

Problém je vraj v europoslancoch a nie na ministerstve

„Opäť musíme, žiaľ, konštatovať, že europoslanci zmiešali dokopy viacero vecí, ktoré sa týkajú dôvodov prerušenia platieb v OPD,“ vyhlásil pre agentúru SITA Kóňa. EK pri prerušení platieb identifikovala tri problémy. Jedným z nich boli výsledky vládneho auditu, podľa ktorého v roku 2011 miera chybovosti v OPD prekročila povolenú hranicu 2 %. 
 

 
Súčasné vedenie ministerstva dopravy tvrdí, že intenzívne pracuje na odstránení tohto problému, vrátane korešpondencie a pravidelných osobných rokovaní s orgánmi EÚ. Rezort pripravil katalóg rizík a systém preventívnych opatrení. „Za rok 2012 výročná správa orgánu auditu uvádza projektovú chybovosť 2,17 %, pričom povolená chybovosť do 2 % bola v roku 2012 v OPD prekročená prvýkrát,“ uviedol Kóňa. 
 

Požiadavky Bruselu analyzujú

Za druhý problém komisia označila používanie lehoty na poskytnutie súťažných podkladov uchádzačom vo verejných obstarávaniach. Zistenie vzniklo na základe auditu za roky 2007 – 2011. „Netýka sa samotného procesu verejného obstarávania, ale lehoty na vyžiadanie súťažných podkladov. Ministerstvo dopravy v súčasnosti v zmysle požiadavky EK tieto lehoty analyzuje,“ dodal Kóňa. Tento problém sa rieši na najvyššej politickej úrovni s príslušnými direktoriátmi komisie. Výsledky analýzy budú známe po tom, ako ich komisia odsúhlasí. 
 

Železničné projekty už Európa vyšetruje

Tretí problém sa týkal štyroch železničných tendrov, ktoré vyšetruje Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF). Brusel prerušil platby na železničné projekty až do ukončenia vyšetrovania. „Ministerstvo dopravy nie je účastníkom konania, preto nemôže prebiehajúce vyšetrovanie komentovať, je však maximálne súčinné pri vyšetrovaní podozrení a čakáme na oficiálne vyjadrenie OLAF-u z Bruselu,“ pokračoval Kóňa. Rezort vnútra pritom v utorok oznámil, že vyšetrovateľ už vo februári odmietol trestné stíhanie v týchto prípadoch.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X