Ani prípadné dočasné pozastavenie platieb z EÚ pre nedostatky v domácom audite nebude mať podľa štátneho tajomníka Petra Pellegriniho žiadny dopad na prijímateľov pomoci.
Štát chce presvedčiť komisiu, že jej audítori sa mýlili
Ministerstvo financií zvažuje vyvodiť osobnú zodpovednosť voči pracovníkom, ak sa preukáže, že pochybili pri audite využívania eurofondov. „Je v záujme Slovenska, aby sme rozpory odstránili a ďalej pokračovali v dočerpaní starého programovacieho obdobia a zároveň sa intenzívne pripravovali na nové programovacie obdobie 2014 až 2020, ktoré už vlastne začalo,“ povedal v stredu rezortný štátny tajomník Peter Pellegrini zástupcom médií.
K obsahu audítorskej správy Európskej komisie, ktorá SR vyčíta viaceré zásadné nedostatky pri kontrole eurofondov, sa zatiaľ nechcel bližšie vyjadrovať. „Zatiaľ ide o predbežnú správu, ktorú nás komisia požiadala považovať za dôvernú,“ uviedol Pellegrini. Momentálne podľa neho pokračujú negociácie s orgánmi Európskej komisie, pretože len jedno z troch generálnych riaditeľstiev, a to pre regionálnu politiku, našlo v slovenskom systéme auditu chyby. „My s nimi nesúhlasíme. Treba si počkať na záverečnú správu, ktorá bude definitívna a na základe nej sa budeme môcť vyjadriť,“ dodal. Obsah dôvernej správy komisie sa napriek jej dôvernosti dostal do médií a na verejnosť.
Nespoľahliví audítori
Ako v stredu infomroval na svojom webe týždenník Trend, EK si vlani na jeseň preverila 18 grantov, ktoré predtým skontrolovalo Ministerstvo financií (MF) SR a nenašlo v nich žiadny problém. „EK našla chybu v každom. Väčšinou nešlo o drobnosti. Audítori našli predražené nákupy, diskrimináciu alebo, naopak, zvýhodňovanie uchádzačov vo výberových konaniach,“ píše Trend. Podľa týždenníka sa navyše na kontrolórov MF európski audítori sťažujú v tom zmysle, že na sa na nich nevedia spoľahnúť.
Ministerstvo financií podľa štátneho tajomníka nemôže v audite prijímať zásadné opatrenia, pokiaľ nemá konečné stanovisko komisie. Správa sa totiž po rokovaniach môže zásadne zmeniť. Rezort chce presvedčiť komisiu, že jej audítori sa mýlili. „Neviem povedať, do akej miery budeme úspešní. Prijímajú sa opatrenia v oblasti metodiky. Zvažujeme, že nebudú môcť iné rezorty vykonávať audit a budeme musieť posilniť kapacity len ministerstva financií,“ povedal Pellegrini. Ministerstvo dostalo slovenskú verziu správy z Bruselu s výhradami ku kontrole eurofondov začiatkom apríla. Do dvoch mesiacov odvtedy, teda do začiatku júna, má odpovedať, aké opatrenia na odstránenie nedostatkov prijalo.
Platby z eurofondov môžu byť pozastavené
Ani prípadné dočasné pozastavenie platieb z EÚ pre nedostatky v domácom audite nebude mať podľa štátneho tajomníka žiadny dopad na prijímateľov pomoci. „Každý, kto má podpísanú zmluvu o nenávratnom finančnom príspevku, dostane prostriedky uhradené bez ohľadu na to, či budú pozastavené alebo nebudú,“ ubezpečil Pellegrini. Nevylúčil, že platby z eurofondov môžu byť pozastavené, ale ak by sa tak stalo, urobia všetko, aby to trvalo čo najkratšie a nedostatky boli v určenej lehote odstránené. „Do času, kedy je preplácanie pozastavené, SR vzniká pohľadávka voči Európskej komisii, ktorá musí byť potom preplatená,“ priblížil.
Pellegrini tiež informoval, že uvažujú aj o novelizácii zákona o výkone kontroly, keďže sa uskutočňuje na rôznych úrovniach. „Preto už určitý čas diskutujeme o tom, či by nebolo možné prehodnotiť celý spôsob výkonu kontroly a zadefinovať jednu organizáciu, ktorá bude zodpovedná a potom kontrolovať v prípade eurofondov, ale aj narábanie s verejnými zdrojmi ako takými,“ dodal. Audit eurofondov by tak mohol byť centralizovaný. Ministerstvo financií je v prípade eurofondov orgánom auditu aj certifikácie. Kontrolu využívania zdrojov EÚ vykonávajú aj na jednotlivých ministerstvách, či úrade vlády a Najvyššom kontrolnom úrade SR.