Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Rodinné firmy v EÚ očakávajú pozitívny vývoj

Rodinné firmy v EÚ očakávajú pozitívny vývoj
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
5. februára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Podľa prieskumu KPMG veľa rodinných firiem aktuálne zvažuje nové investície. Rodinné podnikanie naberá správny vývoj aj na Slovensku a reflektuje tak trendy v súčasnom svete.

Takmer polovici rodinných firiem rástol v poslednom polroku obrat

Rodinné firmy v Európskej únii (EÚ) očakávajú, že nasledujúcich šesť až dvanásť mesiacov bude pre ich podnikanie pozitívnych. Predpokladajú taktiež, že ich obraty budú naďalej rásť. Dve tretiny rodinných podnikov plánuje aj nové investície a rozširovanie podniku. Vyplýva to z prieskumu poradenskej spoločnosti KPMG s názvom European Family Business Barometer (EFBB).
Štyridsaťtri percent respondentov prieskumu uviedlo, že ich obrat za posledných šesť mesiacov vzrástol a 26 % predpokladá, že tento pozitívny stav potrvá i v najbližšej dobe. Na rozdiel od mnohých iných odvetví, ktoré zápasia s problémami a skôr šetria, rodinné podniky prosperujú. Viac ako 76 % respondentov sa vyjadrilo, že v najbližšom období plánuje zvýšiť alebo minimálne zachovať súčasný počet zamestnancov.

Podľa prieskumu KPMG veľa rodinných firiem aktuálne zvažuje nové investície. Pre takmer polovicu respondentov je kľúčové investovať prioritne do svojej hlavnej podnikateľskej činnosti. Šesťdesiattri percent opýtaných pritom zvažuje vstup na zámorské trhy a iba 23 % respondentov uviedlo, že očakáva rast iba vďaka dopytu na domácom trhu. Z prieskumu ďalej vyplýva, že 62 % respondentov z radov rodinných firiem by uvítalo jednoduchšie daňové predpisy a 57 % opýtaných by ocenilo zjednodušenie regulácií na trhu práce, a to vrátane pružnejších opatrení na podporu zamestnanosti.
Slovensko sa prieskumu podľa riaditeľa oddelenia auditu KPMG na Slovensku Rastislava Begana zúčastní až v jeho druhom pripravovanom ročníku. „Bude zaujímavé sledovať, ako dopadnú slovenské rodinné podniky v porovnaní s ostatnými krajinami v regióne, najmä v otázke rozširovania svojich aktivít do zahraničia,“ povedal Began.

Prieskum sa uskutočnil v období júla až septembra 2013 on-line formou na vzorke 600 vyplnených dotazníkov. Medzi respondentov patrili členovia združenia European Family Business zo 14 európskych krajín, vrátane Českej republiky, Rakúska, Maďarska, Bulharska a Nemecka. Spoločnosť KMPG je spoločnosť, ktorá sa poskytuje služby v oblasti auditu, daní a poradenstva. Celosvetovo pôsobí v 150 krajinách a zamestnáva vyše 138 tis. ľudí. Na Slovenku spoločnosť pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti zamestnáva 280 ľudí.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Trendy a inovácie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep9:30Budúcnosť recruitingu s CHAT GPT9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X