Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Rozdiely medzi domácou a zahraničnou platbou sa zjednotia

Rozdiely medzi domácou a zahraničnou platbou sa zjednotia
Fotobanka Pixmac
11. februára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Od 1. februára 2014 budú na Slovensku domáce úhrady a inkasá nahradené SEPA (Single Euro Payments Area) platbami.

 
Ide o oblasť spoločného priestoru 32 európskych krajín, v ktorých budú môcť spotrebitelia a podniky zasielať a prijímať platby v eurách za rovnakých podmienok ako domáce platby.
 

Poplatky za cezhraničné a domáce platby budú rovnaké

Ako ďalej informoval vedúci tlačového a politického oddelenia zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrej Králik, cieľom iniciatívy je odstránenie rozdielov, pretože napriek tomu, že máme spoločnú menu, platobný styk je rôzne fragmentovaný. Európska komisia očakáva, že to prispeje k novým inovatívnym riešeniam, ako napríklad v oblasti mobilných platieb.
 
Ako ďalej uviedol Peter Holička z Národnej banky Slovenska, prechodné obdobie pre Slovensko je do 1. februára 2016. Je podľa neho predpoklad, že oblasť SEPA prispeje k častejšiemu využívaniu bezhotovostných platobných nástrojov. Garantovaná lehota pripísania SEPA platby na účet príjemcu je najneskôr nasledujúci pracovný deň po zaslaní platby. SEPA zároveň garantuje, že poskytovatelia platobných služieb musia účtovať rovnaké poplatky za cezhraničné a domáce platby v eurách. Snahou podľa Holičku je, aby Slovák jednou kartou mohol platiť kdekoľvek, aby bola všeobecná akceptácia, keďže ešte aj v súčasnosti sú krajiny, ktoré majú uzavretý a neprepojený platobný systém. 
 
 
V oblasti platobných kariet je Slovensko podľa bankovej asociácie plne pripravené. Zložitejšia príprava však bude v platbách prostredníctvom inkasa, keďže krajiny majú odlišné spôsoby v udeľovaní mandátu na inkaso. Štandardizácia formátov platieb SEPA prinesie podnikom zvyšovanie počtu elektronických transakcií a fakturácií. „Rýchlejšie zúčtovanie, zjednodušené spracovanie a zníženie nákladov a rizík manipulácie s hotovosťou prispejú k zníženiu nákladov a uľahčia prístup podnikov na nové trhy, umožní organizáciám a firmám znížiť počet bankových účtov a zjednodušiť tak riadenie likvidity,“ povedal výkonný riaditeľ asociácie Ladislav Unčovský. 
 
Banky podľa Unčovského nemajú vyčíslené náklady na túto prípravu, no za celý bankový sektor ide podľa neho o milióny eur, ktoré Európska komisia nebude refundovať. Unčovský dúfa, že si banky tieto náklady nepremietnu do zvýšených poplatkov. Banky majú zároveň obavu, že klienti si budú zriaďovať bankové účty v zahraničí za nižšie ceny a možno aj preto sa posnažia bojovať o klienta s cenami a presvedčili ho tak, že sa mu oplatí ostať s účtom na Slovensku. Pre lokálnych klientov, ktorí zahraničné platby nevyužívajú a ktorých je podľa Unčovského väčšina, to prinesie určité sťaženie, keďže budú musieť po novom uvádzať IBAN kód. Praktické výhody a jednoduchosť pocítia len tí, čo reálne so zahraničnými platbami narábajú.
 
Zoznam krajín participujúcich na projekte SEPA:
17 krajín eurozóny:
Belgicko, Cyprus, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Írsko, Luxembursko, Malta, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko a Taliansko.
 
Ostatných 10 členských krajín EÚ:
Bulharsko, Česká Republika, Dánsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Švédsko a Veľká Británia.
 
5 krajín mimo EÚ:
Island, Lichtenštajnsko, Monako, Nórsko a Švajčiarsko.

 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X