Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) zásadne nesúhlasia s navrhovanou novelou zákona o kolektívnom vyjednávaní, ktorá opätovne zavádza nútené rozširovania kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa (KZVS).
Novela zákona v prípade jej schválenia podľa zamestnávateľov zvýši náklady dotknutých podnikov a ovplyvní ich schopnosť konkurovať v súčasnej nepriaznivej ekonomickej situácii.
Zamestnávatelia chcú o zákone diskutovať
(SITA) – RÚZ preto žiada ministra práce Jána Richtera, aby stiahol legislatívny návrh z medzirezortného pripomienkového konania a zastavil celý legislatívny proces týkajúci sa tejto novely. Zamestnávatelia zároveň žiadajú, aby bol vytvorený priestor pre diskusiu o novom zákone, ktorý bude reflektovať funkciu a postavenie zamestnávateľov a zamestnancov pri kolektívnom vyjednávaní.
Negatívne dopady na zamestnanosť
„Nedobrovoľné rozširovanie KZVS môže dotknutým zamestnávateľom spôsobiť nemalé škody, či dokonca ohroziť ich existenciu v čase krízy. Novela tým výrazne poškodzuje podnikateľské prostredie a v prípade jeho opätovného zavedenia môže mať veľmi negatívne dopady na zamestnanosť,“ upozorňuje RÚZ. Nútené rozširovanie kolektívnych zmlúv podľa zamestnávateľov narúša princíp zmluvnej voľnosti, nedotknuteľnosť súkromného vlastníctva a právo na podnikanie. „Štát tak v prípade uvedenia novely zákona do platnosti môže čeliť radu žalôb o náhradu škody zo strany dotknutých firiem, ktoré budú nedobrovoľným rozširovaním poškodené,“ varuje zamestnávateľská únia.
Bez súhlasu zamestnávateľa
Podmienkou pri rozšírení záväznosti KZVS od začiatku júla budúceho roka už nemá byť súhlas zamestnávateľa, na ktorého sa má záväznosť kolektívnej zmluvy rozšíriť. „Uvedené vyplýva z tohto, že v prípade zachovania podmienky súhlasu zamestnávateľa by žiadne rozšírenie kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa nemuselo nastať,“ uviedlo ministerstvo práce k súčasnému zneniu zákona.
Nová komisia
Novelou zákona o kolektívnom vyjednávaní by sa mala zriadiť trojstranná tripartitná komisia, ktorá má rokovať o návrhoch na rozšírenie záväznosti kolektívnych zmlúv, ako aj o pripomienkach zaslaných zamestnávateľmi. Komisiu vymenuje a zriadi ministerstvo práce zo zástupcov ministerstva, zástupcov zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov a zástupcu Štatistického úradu SR. „Úlohou komisie bude konať v súlade s verejným záujmom, dbať na dodržiavanie zákonom stanovených podmienok a objektívne posudzovať pripomienky jednotlivých zamestnávateľov, prípadne posudzovať aj iné podmienky, ktoré by mohli mať vplyv na rozšírenie, resp. nerozšírenie záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa,“ uviedlo ministerstvo práce.
Len pre určité kategórie zamestnávateľov
Z rozšírenia záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa by sa mali vylúčiť niektoré kategórie zamestnávateľov. Malo by ísť napríklad o zamestnávateľa, ktorý má do 20 zamestnancov, či zamestnávateľa, ktorý zamestnáva aspoň 10 % osôb so zdravotným postihnutím. Záväznosť kolektívnej zmluvy sa tiež nemá rozširovať na zamestnávateľa, ktorý ku dňu účinnosti rozšírenia vykonáva podnikateľskú činnosť menej ako 18 mesiacov a na zamestnávateľa, ktorého postihla mimoriadna udalosť, ktorej následky ku dňu účinnosti rozšírenia trvajú. Výnimku tiež má dostať zamestnávateľ, ktorý je v úpadku, likvidácii, v ozdravnom režime alebo v nútenej správe. „Ide o tie kategórie zamestnávateľov, u ktorých existuje objektívny dôvod, že rozšírenie kolektívnej zmluvy na nich by im mohlo spôsobovať problémy,“ tvrdí rezort práce a sociálnych vecí.