Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Šesť z desiatich Slovákov trpí stresom v práci

Šesť z desiatich Slovákov trpí stresom v práci
Ilustračné foto: David Castillo Dominici, Stock - photo
13. júla 2013 Tlačiť
Medzi najväčšie spúšťače stresu patria medziľudské vzťahy na pracovisku, neprimerané pracovné zaťaženie a nedostatočné ohodnotenie práce.
 
Slováci sa snažia zmierniť pracovný stres pomocou pozitívneho myslenia, prestávkami v práci, rozhovormi s kolegami a fyzickým pohybom.
 

Stresom v práci pociťujeme niekoľkokrát týždenne

V súčasnosti pociťujú ľudia viac stresu v zamestnaní ako v predchádzajúcich rokoch a viac ako polovica si myslí, že zamestnávatelia nevytvárajú také podmienky na pracoviskách, ktoré by viedli k jeho zníženiu.
 
Zistenia vyplynuli z on-line prieskumu zameraného na stres na pracoviskách, ktorý v júni realizovala prieskumná agentúra GfK na vzorke 800 respondentov.
 

 

Vystresovaní sú muži aj ženy rovnako

„Stresovými situáciami v práci trpia najmä ľudia v produktívnom veku, predovšetkým vo veku od 35 do 44 rokov. Z hľadiska vzdelania sú to skôr ľudia s vysokoškolským vzdelaním a stredoškolským bez maturity. Slovenky sú v práci rovnako vystresované ako ich mužskí kolegovia“, upresňuje Eva Vlčková, Health Sector Leader spoločnosti GfK.
 
Približne 60 percent ľudí, ktorí trpia stresom v práci, ho pociťujú niekoľkokrát týždenne a tento stav uviedli v najvyššej miere ľudia s najnižším stupňom vzdelania. Raz za týždeň pociťuje stres v práci necelá pätina ľudí a ďalšia necelá pätina ho zažíva raz za dva týždne alebo ešte menej často.
 

Najčastejším štartérom stresu sú medziľudské vzťahy

Takmer polovica respondentov zažívajúcich stres v práci označila ako jeho spúšťač predovšetkým medziľudské vzťahy a to na všetkých úrovniach riadenia vo firme. Muži (47 percent) sú na tom o niečo lepšie ako ženy (54 percent), ktorým medziľudské vzťahy robia viac vrások na čele. Vzťahy na pracovisku stresujú najmä ľudí s nižším vzdelaním, s rastúcim stupňom vzdelania postupne klesá podiel  týchto ľudí.
 
Slovákov ďalej stresuje neprimerané pracovné zaťaženie a s tým súvisiaca dĺžka pracovnej doby a nedostatočné ohodnotenie práce, ktoré v prieskume uvádzalo viac žien ako mužov. Z ďalších faktorov spôsobujúcich stres v práci môžeme uviesť neistotu zamestnania, nedostatočne vymedzené úlohy a zodpovednosti a nedostatočnú komunikáciu v rámci firmy.
 

Pomôže prestávka či rozhovor

Takmer polovica ľudí sa snaží nestratiť hlavu a myslieť pozitívne, pokiaľ sa dostane do stresujúcej situácie v práci. Druhou pomôckou na odbúranie stresu je prestávka v práci a tretine ľudí vyhovuje rozhovor s kolegami. Fyzický pohyb vo forme prechádzky, strečingu alebo krátkeho cvičenia pomáha štvrtine ľudí ľahšie sa vyrovnať so stresom. Ďalej sa ľudia zvyknú odreagovať od stresu pitím kávy alebo energetických nápojov prípadne sladkosťami.
 

Objem stresu sa zväčšuje

Sedem z desiatich Slovákov potvrdilo, že v súčasnosti pociťujú viac stresu v práci ako v minulosti, približne desatina ľudí netrpí väčším stresom a pätina ľudí nevedela jednoznačne odpovedať. Šesť z desiatich Slovákov sa vyjadrilo, že si nemyslí, že zamestnávatelia vytvárajú také podmienky, ktoré by viedli k zníženiu stresu na pracoviskách.
 

Česi sú viac v pohode

V Čechách trpí stresom v zamestnaní menej ľudí ako na Slovensku. Kým na Slovensku uviedlo takmer 60 percent ľudí, že pociťuje pracovný stres, v Čechách to bolo približne „len“ 40 percent. V Čechách trpia stresom viac muži, na Slovensku trpia rovnako stresom muži aj ženy.
 
Zdroj: GfK Slovakia, Podnikam.SK

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

27mar9:30ChatGPT a Bard – využitie v biznise9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27mar9:30ChatGPT a Bard – využitie v biznise9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27mar9:30ChatGPT a Bard – využitie v biznise9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X