Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slováci by dostali z finančnej gramotnosti trojku

A este, toto som dala dnes Adke do FB spravy, ale posielam aj Tebe, t.j. ze by sa to Teovi mohlo hodit   http://kedublock.blogspot.sk/ Kedublock . Playthings DIY kedublock.blogspot.sk
Ilustračné foto SITA
27. januára 2014 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Vysvedčenie z finančnej gramotnosti: päťka z Matematiky úverov aj z Právnej náuky.

Slováci majú stále rezervy v znalostiach z finančnej oblasti

S nachádzajúcim polročným vysvedčením dostali hodnotenie aj dospeláci. Projekt Maják v mori financií im vystavil vysvedčenie z finančnej gramotnosti. Priemernú známku by si zapísali trojku, z dvoch predmetov by ich ale čakal reparát. Jedným z nich je Matematika úverov, kde takmer polovica opýtaných nevie, čo je  RPMN, teda ročná percentuálna miera nákladov. Práve tá je pritom jedným zo základných kritérií, ktoré spotrebiteľom pomáha odlíšiť značkové nebankové spoločnosti od neserióznych firiem, úžerníkov.   
 
 
Priemerná známka, ktorú opýtaní dosiahli z oblasti finančnej gramotnosti, je trojka. V rámci prieskumu dopadol najlepšie predmet Jazykoveda, kde 92 % respondentov uviedlo, že pokiaľ nerozumejú pojmu v zmluve, pýtajú sa na jeho význam. Rovnako si známku výborná odniesli Slováci aj z predmetu Risk management, keďže 89 % z nich sa zaujíma o sankcie, ktoré im zo zmluvy vyplývajú. 
 
 
Ako najzávažnejšia sa javí päťka z Matematiky úverov, keďže 46 % Slovákov nevedlo zodpovedať, čo je RPMN. Práve ročná percentuálna miera nákladov pritom určuje konečnú cenu, ktorú spotrebiteľ za úver zaplatí. Zároveň je jedným z hlavných kritérií, podľa ktorých sa dá rozpoznať značková nebanková spoločnosť od neserióznej firmy.
 

 
„Chceme, aby boli ľudia samostatnejší na finančnom trhu, aby poznali základné pojmy a riziká. To im pomôže sa zorientovať v ponukách spoločností a vybrať si z bánk či značkových nebankových spoločností takú, ktorá je pre nich najvýhodnejšia. Vidíme však, že v rámci finančnej gramotnosti je ešte stále čo dobiehať,“ hodnotí Maroš Ovčarik, odborný garant projektu Maják v mori financií. 
 

Takmer 80 % opýtaných číta celé zmluvné podmienky 

Druhým predmetom s hodnotením nedostatočný je Právna náuka, kde iba 26 % opýtaných vedelo, čo je rozhodcovská doložka. Na dvojku si počínali Slováci v predmetoch Čítanie, Rodinná výchova, Geografia trhu úverov a Time management. Chvályhodné je, že takmer 80 % opýtaných číta celé zmluvné podmienky a má zároveň prehľad o úveroch v domácnosti.
 

 
„Aj napriek neznalosti pojmu RPMN prieskum ukázal, že ľudia vedia rozlíšiť bezpečných poskytovateľov úverov. Už by teda mali vedieť, že pokiaľ im spoločnosť napríklad neponúkne predzmluvný formulár, nepýta sa na ich príjem alebo ich núti podpísať zmluvu bez dostatočného času na preštudovanie, ide pravdepodobne o úžerníka. Teraz by sa teda mali zamerať viac aj na cenu úveru,“ dodáva Maroš Ovčarik.
 
 
*Prieskum realizovala pre projekt Maják v mori financií spoločnosť STEM/MARK na reprezentatívnej vzorke populácie Slovenska v termíne 15. až 20. 11. 2013. Veľkosť vzorky bola 505 respondentov, prieskum prebiehal formou online panelu.
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X