Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slováci uprednostňujú sporenie pred intenzívnym úverovaním

Slováci uprednostňujú sporenie pred intenzívnym úverovaním
Fotobanka Pixmac
28. februára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Slováci v snahe znížiť výdavky na finančné produkty a služby hľadali výhodnejšie podmienky na svojich súčasných úveroch.

Počet konsolidácií úverov sa zvýšil

Slovensko patrí medzi typické sporiace národy, ktoré tradične uprednostňujú sporenie pred intenzívnejším požičiavaním si z bánk na účel okamžitej spotreby. Vyplynulo to z prieskumu GfK v strednej a východnej Európe. Dynamika rastu pôžičiek a úverových produktov je na Slovensku mierna. Najzaujímavejším trendom na Slovensku v roku 2013 bola podľa GfK optimalizácia a konsolidácia úverov.
 
Slováci v snahe znížiť výdavky na finančné produkty a služby hľadali výhodnejšie podmienky na svojich súčasných úveroch. Išlo najmä o prenesenie si hypotéky alebo úveru na bývanie po skončení fixácie do iného peňažného ústavu. Zvýšil sa aj počet konsolidácií úverov, keď viaceré úvery bankám ale aj lízingovým či splátkovým spoločnostiam ľudia vyplácali z jedného nového a zároveň výhodnejšieho úveru. 
 

 
Výsledky poukázali podľa GfK na veľmi odlišné zvyklosti, pokiaľ ide o využívanie pôžičiek a sporiacich produktov v jednotlivých krajinách regiónu. V krajinách ako Česká republika, Slovensko, Nemecko a Rakúsko má minimálne polovica populácie sporiaci produkt a počet osôb so sporiacim produktom je značne vyšší ako počet ľudí, ktorí majú bankovú pôžičku. Na čele stojí Nemecko a Rakúsko s viac ako trojnásobným množstvom sporiacich produktov oproti pôžičkám. V Českej republike a na Slovensku sa hodnota blíži k dvojnásobku. Vo všetkých ostatných skúmaných krajinách dosahuje penetrácia sporiacich produktov 22 % alebo menej. 
 
Srbsko, Ukrajina a Turecko dominujú rebríčku krajín, kde počet osôb čerpajúcich dlh výrazne prevyšuje počet ľudí so sporiacim produktom. Srbsko je tiež krajinou s najmenším počtom osôb, ktoré ukladajú peniaze do bánk. Podľa GfK iba 2,6 % respondentov uviedlo, že majú úspory v banke. „V porovnaní s ostatnými trhmi si môžeme u niektorých menej rozvinutých krajinách v regióne všimnúť, že v bankách sporí menej ľudí. Neznamená to však, že títo ľudia nemajú úspory. Iba ich neukladajú do bánk,“ skonštatoval výkonný manažér pre región strednej a východnej Európy zo spoločnosti GfK Rastislav Kočan. 
 
Prieskum spoločnosť GfK uskutočnila v roku 2013. Konkrétne v krajinách ako Rakúsko, Nemecko, Slovensko, Česká republika, Slovinsko, Macedónsko, Chorvátsko, Rusko, Maďarsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Rumunsko, Ukrajina, Poľsko, Turecko a Srbsko. Cieľom pravidelných prieskumov, ktoré GfK robí od roku 2000, je zistiť podrobné informácie o finančnom živote dospelej populácie.
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X