Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slovensko k vyspelejším ekonomikám kráčalo aj vlani

Slovensko k vyspelejším ekonomikám kráčalo aj vlani
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
7. septembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Aj keď slovenská ekonomika vlani stúpla iba o 2 %, bola štvrtým najrýchlejšie rastúcim hospodárstvom v Európskej únii po Pobaltských krajinách.
 
Relatívna výkonnosť slovenskej ekonomiky tak oproti roku 2011 stúpla o 2 percentuálne body na 75 % priemeru krajín Európskej únie. Dostala sa tak na úroveň ekonomík Grécka a Portugalska.
 

Relatívna produktivita práce na Slovensku vlani stúpla

Najvyšší hrubý domáci produkt na obyvateľa pritom zostáva v rukách Luxemburska s podielom 271 % z priemeru únie, najnižší má naďalej Bulharsko so 45 %. Ako sa ďalej uvádza v Analýze konvergencie slovenskej ekonomiky za rok 2013 z dielne Národnej banky Slovenska, relatívna cenová hladina sa vlani výraznejšie nezmenila. Na Slovensku zotrvala na úrovni 69 % z priemeru Európskej únie.
 
„Predstih výkonnosti ekonomiky pred cenovou hladinou sa tak medziročne zvýšil,“ konštatuje v analýze centrálna banka. Najvyššia cenová hladina zostáva v Dánsku s podielom 137 % priemeru únie, najnižšia, 45-percentná, v Bulharsku. Relatívna produktivita práce na Slovensku vlani stúpla na 81 % a dostalo sa tak pred Slovinsko. 
 

Zlepšovanie situácie sa zastaví

V roku 2013 však podľa centrálnej banky možno vplyvom spomalenia hospodárskeho rastu očakávať, že dobiehanie európskych ekonomík zo strany Slovenska sa zastaví. Avšak iba dočasne. „V nasledujúcich rokoch by sa mal rozdiel medzi rastom hrubého domáceho produktu na Slovensku a priemerným rastom v Európskej únii zvyšovať, čo vytvorí predpoklady pre opätovné oživenie konvergencie výkonnosti,“ konštatuje centrálna banka s tým, že podľa Európskej komisie by relatívna výkonnosť Slovenska mohla v roku 2014 prekročiť 77 % priemeru ekonomík únie. Predbehnúť by tak mala po Grécku a Portugalsku aj Cyprus. 
 

Chýbajúce reformy

Napriek tomuto v rámci krízy relatívne pozitívnemu vývoju slovenskej ekonomiky voči Európskej únii ako celku, však centrálna banka poukazuje na absenciu štrukturálnych reforiem, ktoré môžu stáť slovenské hospodárstvo v budúcnosti konkurencieschopnosť a ktoré zhoršujú predpoklady pre dlhodobú udržateľnosť hospodárskeho rastu. Vychádza z viacerých hodnotení podnikateľského prostredia, z ktorých niektoré avizujú výrazné zhoršenie podnikateľského prostredia, iné v lepšom prípade jeho stagnáciu. 
 
Slovensko sa tak podľa centrálnej banky zrejme môže rozlúčiť so splnením ambicióznych cieľov stanovených v Stratégii 2020. Naznačuje to domáci vývoj v poslednom období. „Mierne sa zvýšila miera zamestnanosti, podiel populácie s terciálnym vzdelaním, podiel výdavkov na vedu a výskum a podiel obnoviteľných zdrojov energie. Aktuálne hodnoty týchto ukazovateľov sú však stále značne vzdialené cieľovým hodnotám,“ uvádza sa v analýze konvergencie. 
 

 
V rámci ukazovateľov sledujúcich dodatočné národné ciele Slovenska je možné podľa centrálnej banky sledovať čiastkové zlepšenie dlhodobej udržateľnosti verejných financií, efektívnosti výberu dane z pridanej hodnoty, počtu výskumných citácií a zmiernenie dlhodobej nezamestnanosti. „Ani vývoj týchto ukazovateľov nenaznačuje dostatočný pokrok v oblasti dôležitých pre trvalo udržateľný rast a konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky. Splnenie stanovených cieľov do roku 2020 sa javí byť nereálne,“ píše sa v materiáli.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X