Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slovensko možno dostane viac času na čerpanie eurofondov

Slovensko možno dostane viac času na čerpanie eurofondov
Fotobanka Pixmac
22. mája 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Brusel možno poskytne Slovensku rok navyše na čerpanie eurofondov z aktuálneho programového obdobia.
 
Európska komisia totiž navrhla, aby sa o rok predĺžila lehota na čerpanie eurofondov na Slovensku, ktoré mali byť pôvodne vyčerpané do konca roku 2013.
 

Posun čerpania má platiť aj na peniaze z vlaňajška

Podľa premiéra Roberta Fica by sa toto opatrenie malo týkať aj záväzku na rok 2012, teda by sa o rok posunula aj lehota na čerpanie zdrojov, ktoré sa mali pôvodne vyčerpať do roku 2014. Navrhnutá zmena sa okrem Slovenska týka aj Rumunska. Zmenu nariadenia však bude musieť ešte odobriť rada ministrov zahraničných vecí a tiež europoslanci.
 
Slovenská vláda podľa slov premiéra Roberta Fica vyvíjala v tomto smere iniciatívu z dôvodu, že krajine hrozí prepadnutie eurofondov možno až v objeme 300 mil. eur. Nestíha totiž peniaze čerpať. V stredu pred summitom lídrov krajín Európskej únie o tejto téme diskutoval aj na bilaterálnom stretnutí s predsedom Európskej komisie José Manuelom Barrosom. „Som veľmi rád, že je tu otvorený dialóg na túto tému,“ skonštatoval po rokovaní Fico. 
 

 
 
Ako dodal, Slovensko bude určite pri tejto téme vnímať v europarlamente postoj čistých platiteľov do rozpočtu únie. „Budeme možno vidieť postoje krajín, ktoré by si tiež chceli niečo pre seba vybaviť. My sa však opierame o závery Európskej rady, kde bolo vyslovene povedané, že komisia má spoločne so Slovenskom a Rumunskom hľadať spôsoby, ako zabrániť prepadnutiu finančných prostriedkov v roku 2013,“ vyhlásil pred novinármi v Bruseli Fico. 
 

Rozhodnutie v jeseni

Podľa premiéra však táto iniciatíva z Bruselu pre jeho ministrov neznamená, že môžu v snahe čerpať prostriedky z eurofondov poľaviť. Konečné rozhodnutie v tejto otázke totiž možno očakávať až na tohtoročnú jeseň a ani odpoveď na ňu nie je definitívna. „Je to súčasne aj veľmi vážna výzva pre mojich ministrov, že nesmú poľaviť v krízovom manažmente, ktorý sme nastavili na čerpanie eurofondov a musíme na týždennej báze pokračovať v hľadaní projektov a robiť všetko preto, aby suma o ktorej hovorím, zhruba 300 mil. eur, neprepadla zbytočne a nevrátila sa do rozpočtu Európskej únie,“ povedal. 
 
Celú situáciu pritom dáva predseda vlády za vinu predovšetkým predchádzajúcej vláde. Záväzok na rok 2011 môže totiž krajina čerpať od roku 2011 podľa súčasných pravidiel najneskôr do konca roku 2013. K dispozícii bolo až 1,8 mld. eur. Podľa Fica však predchádzajúci kabinet v samotnom roku 2011 okrem 2 mil. eur na technickú pomoc nevyčerpal z tejto sumy vôbec nič. „Prakticky sa týchto peňazí nedotkli a potom došlo pol roka ‚ničnediania‘ lebo išli parlamentné voľby,“ tvrdí. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X