Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slovensko nemusí využiť všetky európske peniaze

SR nemusí využiť všetky európske peniaze
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
1. decembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Národné pravidlá demotivujú možných žiadateľov

Slovensko nemusí využiť všetky peniaze Európskej únie (EÚ) zo záväzkov na roky 2011 a 2012. A to napriek tomu, že po nedávnom rozhodnutí Európskeho parlamentu ich môže čerpať o rok dlhšie, teda tri roky namiesto dvoch, do konca rokov 2014, resp. 2015. Analytik Radovan Geist z portálu EurActiv.sk nepredpokladá, že sa podarí minúť všetky európske finančné prostriedky za dva predchádzajúce roky.
 
„Dôležité je využiť túto možnosť maximálne, v rámci možností. Riziká sú prakticky podobné ako doteraz, a to národné pravidlá, ktoré komplikujú realizáciu projektov a demotivujú možných žiadateľov,“ uviedol Geist pre agentúru SITA.
 

Zjednodušiť pravidlá

Ak chce SR využiť predĺžený čas na čerpanie eurofondov čo najlepšie, podľa analytika bude musieť ďalej pracovať na zjednodušovaní národných pravidiel a znižovaní byrokracie pre realizátorov projektov. „Zároveň si však musíme dať pozor, aby sme v snahe vyčerpať čo najviac neurobili prešľapy, kvôli ktorým budeme musieť prostriedky v budúcnosti vracať,“ upozornil Geist. 
 

 
Za jednu z hlavných príčin pomalého čerpania eurofondov v súčasnom programovom období 2007 až 2013 považuje zbytočne zložité a administratívne zaťažujúce pravidlá pre prijímateľov finančnej pomoci EÚ, pričom sa navyše často menili. Ďalšou prekážkou pre efektívnejšie a rýchlejšie využívanie zdrojov EÚ sú podľa Geista zmeny, často politicky motivované, v štruktúre riadiacich a implementačných inštitúcií, od zmien kompetencií po rušenie a presúvanie celých ministerstiev. S tým súvisí aj nestabilita ľudských zdrojov v týchto inštitúciách. 
 

Vyčerpaná nie je ani polovica prostriedkov

Zo záväzku na rok 2011 podľa stavu koncom októbra má SR vyčerpať 561,7 mil. eur. Podiel čerpania peňazí EÚ za uvedený rok v hlavných 11 z celkových 14 operačných programov dosiahol 65,5 %. Dva menšie programy boli využité úplne a jeden na 77,54 %. Zo záväzku na rok 2012 je potrebné vyčerpať celkovo 1,248 mld. eur. Miera čerpania za minulý rok v hlavných programoch dosiahla 27,17 % a pri troch menších programoch 19,72 %, resp. 6,99 % a 0 %. 
 
Zo záväzku na rok 2010 treba do konca tohto roka minúť 146,82 mil. eur. Úroveň čerpania v hlavných programoch bola koncom októbra 91,78 % a v menších programoch sa využili všetky peniaze. Z európskych peňazí na terajší rok treba do konca roka 2015 využiť spolu 4,194 mld. eur, z toho v hlavných programoch 4,155 mld. eur. 
 

 
Slovensko vyčerpalo z peňazí EÚ v súčasnom programovom období 2007 až 2013 ku koncu októbra celkom 5,485 mld. eur. Predstavuje to čerpanie na úrovni 47,15 % z celkovej alokovanej sumy 11,632 mld. eur. Využitie európskych zdrojov vo všetkých štrnástich operačných programoch sa oproti koncu septembra zvýšilo o 149,5 mil. eur, resp. o 1,28 percentuálneho bodu. Oproti októbru minulého roka sa čerpanie finančnej pomoci EÚ zvýšilo o 1,478 mld. eur, resp. o 36,9 % a úroveň čerpania vzrástla o 12,3 percentuálneho bodu.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X