Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Sociálna poisťovňa očakáva v tomto roku príjmy vyše 6,91 mld. eur

V tomto roku príjmy vyše 6,91 mld. eur
Ilustračné foto: SITA
31. júla 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Na základe aktuálneho vývoja plnenia príjmovej časti rozpočtu v januári až máji 2014 sa očakáva vyššie plnenie rozpočtu príjmov z bežného poistného od ekonomicky aktívnych osôb v roku 2014 o 76,3 mil. eur.

Príjmy SP majú byť vyššie ako výdavky o 13,5 mil. eur

Tohtoročné príjmy Sociálnej poisťovne by mali byť vyššie ako jej výdavky o 13,5 mil. eur. Poisťovňa by mala mať v tomto roku príjmy vyše 6,91 mld. eur a výdavky takmer 6,9 mld. eur. Spolu s prebytkom z minulého roka by mala poisťovňa skončiť tento rok s kladným zostatkom v sume vyše 535 mil. eur. Vyplýva to z návrhu rozpočtu Sociálnej poisťovne na rok 2015, ktorý obsahuje aj očakávané výsledky hospodárenia poisťovne v tomto roku. Návrh vypracovala Sociálna poisťovňa.

„Na základe aktuálneho vývoja plnenia príjmovej časti rozpočtu v januári až máji 2014 sa očakáva vyššie plnenie rozpočtu príjmov z bežného poistného od ekonomicky aktívnych osôb v roku 2014 o 76,3 mil. eur,“ uvádza sa v materiáli. Poisťovňa očakáva tohtoročné príjmy od ekonomicky aktívnych osôb na úrovni 5,41 mld. eur, kým plán bol v sume 5,34 mld. eur. Naopak, takmer o 9,9 mil. eur by mala poisťovňa v tomto roku v porovnaní s plánom vybrať menej na dlžnom poistnom. Rozpočet poisťovne počíta s vybraným dlžným poistným v hodnote 242,1 mil. eur a skutočný výber by mal dosiahnuť 232,2 mil. eur. 

Výdavky poisťovne by mali byť v tomto roku oproti schválenému rozpočtu vyššie takmer o 2,9 mil. eur. Výdavky z dôchodkového poistenia by mali byť v porovnaní s plánom vyššie o 49,8 mil. eur. „V základnom fonde starobného poistenia sa očakávajú vyššie výdavky najmä pre výplatu starobných dôchodkov poberateľom, ktorí vykonávali zamestnanie v služobnom pomere vo funkcii zaradenej do I. alebo II. kategórie. Ide o výplatu dôchodkových dávok na krytie nárokov príslušníkov ozbrojených zložiek, s ktorou schválený rozpočet na rok 2014 nepočítal,“ uvádza poisťovňa. 

Nižšie výdavky poisťovňa v tomto roku predpokladá najmä v základnom fonde nemocenského poistenia, a to o 44,3 mil. eur. „Je to najmä z dôvodu nižšieho priemerného mesačného počtu prípadov vyplatených dávok a nižšej priemernej mesačnej výšky dávok oproti údajom zapracovaným v rozpočte na rok 2014,“ tvrdí poisťovňa. 

Nižšie ako plánované výdavky by mala mať poisťovňa aj v základnom fonde poistenia v nezamestnanosti, a to o 19,9 mil. eur. Dôvodom je pokles počtu poberateľov dávky v nezamestnanosti a nižšia priemerná výška dávky na jedného poberateľa oproti skutočnosti roku 2013 a rozpočtu na rok 2014.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X