Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

SOPK chce od ministrov osobnú zodpovednosť za čerpanie eurofondov

Peniaze/eurofondy/62/sopk chce ministrov osobnu zodpovednost cerpanie eurofondov
Predseda SOPK Peter Mihók. Foto: SITA
16. apríla 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Hospodárska politika vlády z hľadiska podielu pozitívnych hodnotení je na tom horšie ako v čase vyvrcholenia krízy v roku 2009, tvrdí SOPK.

SOPK požaduje aj zjednodušenie a zníženie odvodov

Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) nepovažuje kvalitu podnikateľského prostredia a snahu slovenskej vlády o jej zlepšenie za adekvátne pre primeraný ekonomický rast. Konštatovalo to zhromaždenie delegátov SOPK na svojom utorkovom zasadnutí. Podľa komory o tom svedčia aj výsledky ekonomického prieskumu za rok 2013, podľa ktorého je podnikateľské prostredie hodnotené nepriaznivo, horšie ako v roku 2012.
 
Hospodárska politika vlády z hľadiska podielu pozitívnych hodnotení je na tom horšie ako v čase vyvrcholenia krízy v roku 2009. Zhromaždenie delegátov však ocenilo úsilie vlády o konsolidáciu verejných financií a znižovanie zadlženosti, ktoré podľa nich prispelo k zlepšeniu pozície SR na finančných trhoch, čo pozitívne ovplyvnilo podnikanie.
 

 
Podľa SOPK by sa mal vytvoriť systém osobnej zodpovednosti za čerpanie fondov EÚ v novom rozpočtovom období na všetkých úrovniach, vrátane členov vlády. V oblastí daní a odvodov odporúča komora znížiť daňové zaťaženie na úroveň pred prijatím konsolidačných opatrení v roku 2012. Zníženiu daní vo väčšej miere ako doteraz by malo pomôcť zníženie výdavkovej stránky rozpočtu úsporami vo verejnej správe. 
 

Komora chce zmeniť laxný prístup politických reprezentácií k problémom v súdnictve

SOPK tiež požaduje zjednodušenie odvodového systému a následne zníženie odvodového zaťaženia pre právnické osoby. „Praktické skúsenosti z praxe uplatňovania verejného obstarávania ukazujú, že ani najprepracovanejšie pravidlá nemôžu zabrániť korupcii a deformáciám a veľmi často, naopak, komplikujú a hlavne predlžujú celý proces,“ konštatovala komora. Predpokladom zásadného zlepšenia je preto podľa SOPK zmena postoja exekutívy, vyvodzovanie rýchlych a tvrdých postihov pri nedodržaní pravidiel, a to na všetkých úrovniach. 
 

 
Dodržiavanie platných právnych predpisov na Slovensku je dlhodobo vnímané ako jedna zo základných prekážok pre podnikanie. SOPK zastáva názor, že vyriešiť tento problém by mohla zmena doterajšieho laxného prístupu politických reprezentácií k problémom v súdnictve, k systému prípravy legislatívy a potieraniu korupcie.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X