Koľko je bežná doba splatnosti faktúry v roku 2024?
Väčšina podnikateľov za poskytnutie tovarov alebo služieb vystavuje zákazníkom, prípadne zamestnávateľom, faktúry. Na prvý pohľad to znie celkom jednoducho. Avšak všetko má svoje pravidlá a fakturovanie nie je výnimkou. Aká je ideálna a najčastejšie využívaná doba splatnosti faktúr?
Platiť sa má včas
Vo svete podnikania je platenie a vystavovanie faktúr bežnou súčasťou každodenného života. Ak hovoríme o splatnosti faktúry, môžete sa stretnúť s minimálnou alebo maximálnou dĺžkou.
Minimálna splatnosť nie je stanovená zákonom, o jej dĺžke sa medzi sebou dohodnú obchodní partneri na základe zmluvy alebo prijatia obchodných podmienok.
Maximálnu dĺžku splatnosti faktúry už upravuje obchodný zákonník a je stanovená na 60 dní odo dňa doručenia faktúry alebo inej výzvy veriteľa, alebo 60 dní odo dňa, keď veriteľ plnil, podľa toho, ktorý z týchto dní nastal neskôr. To neplatí, ak sa strany o dlhšej lehote splatnosti výslovne dohodnú a takáto dohoda nie je v hrubom nepomere k právam a povinnostiam vyplývajúcim zo záväzkového vzťahu.
Ak si s obchodným partnerom nedohodnete dĺžku splatnosti faktúry, musíte zaplatiť ihneď, ako vás druhá strana vyzve.
Najbežnejšie si medzi sebou zmluvné strany dohodnú splatnosť faktúry 14, alebo 30 dní. Dĺžka splatnosti je však naozaj o dohode zmluvných strán a keď nebude presahovať už spomínaných maximálnych 60 dní je akákoľvek dohodnutá dĺžka splatnosti v poriadku.
Niekedy sa môže stať, že dĺžka splatnosti uvedená v zmluve je iná ako tá, ktorá je uvedená na faktúre. Čo v takomto prípade? Prednosť má vždy zmluva, či už je uzatvorená písomne, alebo ústne, preto stačí zaplatiť do termínu, ktorý máte zmluvne určený, aj v prípade, ak máte na faktúre kratšiu splatnosť. V rámci korektných vzťahov je však vždy dobré sa o tom s druhou zmluvnou stranou porozprávať, prípadne, ak máte takú možnosť uhradiť faktúru v termíne, ktorý je kratší.
Náležitosti faktúry
Zákon v súčasnosti neustanovuje presnú formu, v akej má byť faktúra vyhotovená. Možno ju tak vyhotoviť v listinnej aj elektronickej podobe. Každá faktúra však musí obsahovať určité zákonom predpísané náležitosti. Náležitosti faktúry upravuje zákon o účtovníctve, obchodný zákonník, ako aj zákon o DPH. Viac o tom, ako má faktúra vyzerať sa dočítate v článku Vystavenie faktúry.
Sankcie za omeškanie
Ak sa omeškáte so zaplatením faktúry, váš obchodný partner môže vymáhať nielen úroky z omeškania, ale napr. aj zaplatenie zmluvnej pokuty či paušálnu náhradu. Zmluvnú pokutu je možné vymáhať len v prípade, že je zakotvená v podpísanej obchodnej zmluve.
Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.