Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

SPP sa nebojí úplného odstavenia plynu z Ruska do Európy

SPP sa nebojí úplného odstavenia plynu z Ruska do Európy
Ilustračné foto: SITA
16. októbra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Ak by Rusi zastavili dodávky plynu do celej Európy, Slovenský plynárenský priemysel by vydržal dodávať plyn svojim zákazníkom viac ako päť mesiacov.

SPP sa spolieha aj na plné zásobníky

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) je podľa svojho šéfa Štefana Šabíka pripravený aj na úplné zastavenie dodávok plynu z Ruska do Európy. „Zaoberáme sa aj takýmto scenárom, aj keď ja osobne ho považujem za veľmi nepravdepodobný. V tom prípade budeme musieť spolupracovať so všetkými dotknutými krajinami na úrovni Európy, ako aj v krízovom režime s prevádzkovateľom distribučnej sústavy a zásobníkov na národnej úrovni. Za týchto okolností vydržíme viac ako päť mesiacov,“ povedal v rozhovore pre portál vEnergetike.sk.

Krátenie dodávok plynu z Ruska je už na 50%

SPP podľa svojho šéfa zaznamenal v septembri krátenie dodávok plynu z Ruska na úrovni 15 %. Od októbra to je na úrovni od 40 do 50 %. „Ak bude naďalej pokračovať takéto krátenie, tak vieme opatreniami, ktoré sme urobili, zabezpečiť plyn pre všetkých odberateľov bez akýchkoľvek obmedzení,“ dodal Šabík, podľa ktorého sú ich základným bezpečnostným prvkom podzemné zásobníky plynu.

Šabík nesúhlasí s názorom, že zásobníky počas plynovej krízy nepomôžu v takej miere, ako sa na ne spoliehajú. „Nie je to celkom pravda. Spotreba Slovenskej republiky je niečo okolo 5 miliárd kubíkov plynu ročne. Len SPP má v zásobníkoch 1,6 miliardy kubíkov plynu. Už len z toho je vidieť, že je nezmyselné rozprávať, že sa tým budú vykrývať len nejaké denné špičky v zime. Veď neplníme zásobníky preto, aby sme si zvyšovali náklady, ale robíme to kvôli tomu, že keď sa plyn reálne zastaví, tak ho zo zásobníkov reálne využijeme,“ doplnil Šabík. 

Pomôžu aj reverzné toky

Okrem zásobníkov plynu sa bude SPP v prípade núdze spoliehať aj na reverzné toky, ktoré má Slovensko s Rakúskom a Českou republikou. „Z Nemecka máme kúpenú prepravnú kapacitu cez Českú republiku, čím máme prístup na likvidné nemecké spotové trhy a vieme teda denne doviezť slušné množstvo plynu,“ uviedol Šabík. SPP koncom septembra podpísala diverzifikačný kontrakt so spoločnosťou E.ON Global Commodities, ktorý platí od 2. októbra.

„Na základe tohto kontraktu vieme doviesť denne 2 milióny kubíkov plynu z Rakúska,“ doplnil Šabík. Plynári taktiež urobili mimoriadny nákup plynu na spotových trhoch na posledný kvartál tohto roka a prvý kvartál budúceho roka. „Toto sú všetko opatrenia, ktoré nás vedú k presvedčeniu, že sme na túto zimu dobre pripravení a vieme za akýchkoľvek podmienok zabezpečiť plyn pre našich zákazníkov,“ konštatoval Šabík. 

Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári 2009. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X