Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

SR by mohla začať čerpať nové eurofondy už v tomto roku

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
16. februára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Spomedzi nových operačných programov sú na čerpanie podľa vicepremiéra Ľubomíra Vážneho najlepšie pripravené Kvalita životného prostredia, Ľudské zdroje a Integrovaná infraštruktúra.

Pre efektívnejšie a rýchlejšie čerpanie eurofondov treba upraviť systém riadenia

Prvé európske peniaze v novom programovom období 2014 až 2020 by Slovensko mohlo začať využívať už v tomto roku. Podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny odhaduje, že v prvom roku nového obdobia eurofondov by sa mohlo vyčerpať približne 100 mil. až 200 mil. eur. Bude to však závisieť aj od toho, kedy budú schválené nové operačné programy.
 
Spomedzi nových operačných programov sú na čerpanie podľa Vážneho najlepšie pripravené Kvalita životného prostredia, Ľudské zdroje a Integrovaná infraštruktúra. Tie by mohli začať s míňaním europeňazí v priebehu tohto roka a zvyšné tri zo šiestich hlavných programov, čiže Výskum a inovácie, Integrovaný regionálny operačný program (IROP) a Efektívna verejná správa, do konca tohto roka. „Určite by sme chceli, aby operačné programy začali realizovať svoje aktivity čo najskôr, aby to nedopadlo tak, ako v programovom období 2007 až 2013, kde sa prvé eurá začali čerpať až po dvoch rokoch,“ očakáva Vážny. 
 

 
Vicepremiér plánuje, že návrh Partnerskej dohody SR na roky 2014 až 2020, ktorého konečnú verziu v stredu schválila vláda, by po preklade zmien do angličtiny mohli poslať na formálne schvaľovanie Európskej komisii (EK) do konca tohto alebo začiatku budúceho týždňa. Podľa rozhodnutia vlády treba poslať návrh Partnerskej dohody do Bruselu na formálne schvaľovanie do konca februára. „Európska komisia má na to 90 dní a máme prísľub, že by to vedeli spraviť za 60 a možno aj menej dní,“ priblížil Vážny. Termín na schválenie v komisii začne plynúť odo dňa zaslania dokumentu. Riadiace orgány operačných programov na ministerstvách zas majú odvtedy tri mesiace na to, aby ich predložili na schválenie do vlády a v Bruseli. 
 

V systéme riadenia eurofondov by mal byť obmedzený politický vplyv pri zmene vlády

Pre efektívnejšie a rýchlejšie čerpanie eurofondov v rokoch 2014 až 2020 treba podľa Vážneho ešte upraviť systém riadenia. „Vtedy viem zagarantovať zlepšenie čerpania. Systém riadenia je nevyhnutná súčasť spracovávania operačných programov,“ uviedol Vážny. Tvrdí, že čerpanie europeňazí chcú čo najviac zjednodušiť, ale dôležité sú podľa neho aj protikorupčné opatrenia a to, aby investície z eurofondov boli udržateľné.
 
„Opatrení je v systéme riadenia pomerne veľa. V najbližších dvoch-troch mesiacoch budeme robiť na systéme riadenia. Ten bude musieť schváliť vláda a ak ho schváli tak, ako ho pripravím, spoločne s tímom a Centrálnym koordinačným orgánom (na úrade vlády), určite budú eurofondy čerpané lepšie,“ dodal vicepremiér. Ak operačné programy alebo prioritné osi v rámci nich v určitom čase nevyužijú konkrétnu sumu, prídu o ňu. 
 

 
V systéme riadenia eurofondov by mal byť podľa Vážneho obmedzený politický vplyv pri zmene vlády. Tzv. politický cyklus je podľa neho tiež jedným z dôvodov neuspokojivého čerpania peňazí EÚ. „Politická garnitúra, ktorá sa dostala do exekutívy, častokrát mení priority, projekty a je potom ťažké to znovu naštartovať. Vystrieda všetkých vrcholových euroúradníkov a kým sa noví zorientujú, trvá to rok a viac. „Potom na to doplácame všetci, že projekty stoja,“ kritizoval Vážny. Úrad vlády má do konca tohto roka pripraviť návrh zákona, podľa ktorého budú euroúradníci ťažšie odvolateľní.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X