Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Starobní penzisti si od januára prilepšia o 4,9 eura

Starobní penzisti si od januára prilepšia o 4,9 eura
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
3. septembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Dôchodky sa budú zvyšovať o rovnakú pevnú sumu až do roku 2017.

Vdovský dôchodok vzrastie o 3,2 eura

Všetci poberatelia starobných dôchodkov si od januára budúceho roka mesačne prilepšia o 4,9 eura. Starobné penzie tak pôjdu nahor o sumu, ktorá zodpovedá 1,25 % z priemernej výšky starobného dôchodku vyplácanej ku koncu júna tohto roka. Predčasným starobným penzistom súčasná vláda od začiatku budúceho roka pridá mesačne 5 eur. Predčasný starobný dôchodok vyplácaný v sume jednej polovice porastie o 1,8 eura a starobné dôchodky vyplácané v sume jednej polovice o 1,6 eura.

Invalidný dôchodok priznaný pre pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % od začiatku budúceho roka stúpne o 4,4 eura, v prípade sumy jednej polovice pôjde o 1,6 eura. O 2,5 eura sa zvýši invalidný dôchodok priznaný pri poklese schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70 % a pri sume jednej polovice tohto dôchodku o 1,1 eura. Nasledujúci rok vzrastie aj vdovský a vdovecký dôchodok, a to o 3,2 eura, v sume jednej polovice o 1,4 eura a sirotský dôchodok o 1,7 eura, v prípade jednej polovice o 0,9 eura. 

Od 1. januára budúceho roka sa budú dôchodky už tretí raz po sebe zvyšovať o pevnú sumu. Tá sa určuje percentom z priemernej sumy jednotlivých druhov dôchodkov, pričom toto percento sa na rok 2015 stanovuje ako súčet 70 % z priemerného medziročného rastu spotrebiteľských cien a 30 % z medziročného rastu priemernej mzdy na Slovensku za prvý polrok tohto roka.

Štatistický úrad SR v stredu zverejnil údaj o tom, že priemerná mzda na Slovensku sa v prvom polroku tohto roka medziročne zvýšila o 4,4 %. Ešte v júli tohto roka štatistici zverejnili, že spotrebiteľské ceny na Slovensku za prvý polrok tohto roka medziročne klesli o 0,1 %. Od začiatku budúceho roka sa tak dôchodky upravia smerom nahor o pevnú sumu, ktorá sa vypočíta ako 1,25 % z priemernej sumy jednotlivých druhov dôchodkov vyplácaných ku koncu júna tohto roka. 

Dôchodky sa budú zvyšovať o rovnakú pevnú sumu až do roku 2017. Tá čoraz viac závisí od medziročnej inflácie a čoraz menej od rastu priemernej mzdy na Slovensku. Od roku 2018 sa začnú dôchodky opäť zvyšovať percentuálne, a to podľa medziročnej inflácie za domácnosti dôchodcov.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X