Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Dôchodca a pracovná dohoda: Zmena od 1.7.2018 – žiadne odvody do 200 eur

Dôchodca
dôchodca
18. júna 2018 Zdroj podnikam.sk Tlačiť

Od 1. júla tohto roka budú mať poberatelia dôchodkov a ich zamestnávatelia nárok na odvodovú úľavu pri práci na dohodu o pracovnej činnosti, či na dohodu o vykonaní práce. Príjem starobného a predčasného starobného dôchodcu z dohody do sumy 200 eur mesačne bude oslobodený od poistného na starobné poistenie. Dôchodca tak získa nárok na rovnaké odvodové zvýhodnenie, aké môžu využiť študenti už vyše tri roky. Všetko o tom, ako prebieha práca na dohodu dôchodcu a aké sú odvody, sa dočítate v článku.

Pozrime sa na to, ktorých penzistov sa odvodová úľava týka, aké sú podmienky využitia tejto úľavy a koľko na odvodoch ušetrí dôchodca a jeho zamestnávateľ.

Dôchodca s odvodovou úľavou

Nárok na odvodovú úľavu pri príjme z dohody do sumy 200 eur mesačne budú mať poberatelia:

 • starobných dôchodkov,
 • predčasných starobných dôchodkov,
 • invalidných dôchodkov
 • výsluhových dôchodkov po dovŕšení dôchodkového veku
 • invalidného výsluhového dôchodku

Naopak, odvodové zvýhodnenie sa netýka poberateľov:

 • vdovských dôchodkov,
 • vdoveckých dôchodkov,
 • sirotských dôchodkov.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

 •  Koľko ušetrí dôchodca?
 • Koľko ušetrí zamestnávateľ za dôchodcu
 • Kedy sa odvody z dohôd dôchodcov platia
 • Najviac na zmene zarobia predčasní starobní dôchodcovia
 • Praktické príklady

Koľko ušetrí dôchodca?

Predošlá jednofarebná vláda Roberta Fica zaviedla od januára 2013 platenie odvodov z dohôd. Do 30. júna toho roka starobný dôchodca platí z príjmu z dohody:

 • starobné poistenie so sadzbou 4 %.

Pracujúci poberatelia starobných dôchodkov totiž neplatia invalidné poistenie, nemocenské poistenie, poistenie v nezamestnanosti, ani zdravotné poistenie (pri zdravotnom postení sú poistencami štátu).

Poberateľ predčasného starobného dôchodku do konca júna tohto roka platí z príjmu z dohody:

 • starobné poistenie so sadzbou 4 %.
 • zdravotné poistenie so sadzbou 4 %

Invalidný dôchodca a invalidný výsluhový dôchodca z príjmu z dohody platia:

 • starobné poistenie so sadzbou 4 %.
 • invalidné poistenie so sadzbou 3 %

Ak starobný penzista na dohodu zarobí v hrubom 200 eur, do konca júna tohto roka za neho zamestnávateľ do Sociálnej poisťovne odvedie 8 eur (4 % z 200 eur). Zo zvyšných 192 eur zaplatí dôchodca daň z príjmu so sadzbou 19 %, čo vychádza na 36,48 eura. Čistý príjem penzistu z dohody tak do konca júna dosahuje 155,52 eura. (200 – 8 – 36,48)

Od 1. júla tohto roka už bude starobný a predčasný starobný dôchodca pracujúci na dohodu od odvodov na starobné poistenie oslobodený.  Predčasný starobný dôchodca a jeho zamestnávateľ však budú z príjmu z dohody naďalej platiť zdravotné odvody, keďže na zdravotné poistenie sa odvodová úľava nevzťahuje. Invalidný dôchodca bude oslobodený od poistného na starobné poistenie aj od poistného na invalidné poistenie.

Starobný penzista tak z hrubého príjmu z dohody v sume 200 eur od 1. júla tohto roka odvedie štátu len daň z príjmu vo výške 38 eur. Čistý príjem starobného dôchodcu z dohody tak dosiahne 162 eur (200 -38), čím sa po odvodovej úľave zvýši o 6,48 eura.  Keďže však už pri uplatnení výnimky nebude dôchodkovo poistený, v nasledujúcom roku sa mu z tohto dôvodu už nezvýši dôchodok.

Pozn. Dôchodcovia majú v roku 2018 nárok na nezdaniteľnú časť základu dane v plnej výške 3 830,02 eura len v prípade, ak dôchodok začali zo Sociálnej poisťovne poberať počas tohto roka (teda neboli poberateľmi dôchodku k 1. 1. 2018). Ak penzista dostával dôchodok k 1. januáru tohto roka,  má nárok na nezdaniteľnú časť základu dane vo výške rozdielu medzi nezdaniteľnou sumou a sumou poberaného dôchodku. Ak je teda mesačný dôchodok penzistu vyšší ako 319,17 eura (mesačná nezdaniteľná suma v roku 2018) a takúto penziu dostával k 1. januáru tohto roka, nemá nárok ani na čiastočnú sumu nezdaniteľnej časti základu dane.

Koľko ušetrí zamestnávateľ za dôchodcu

Zamestnávateľ penzistu, ktorý pracuje na dohodu, v súčasnosti za starobného a predčasného starobného dôchodcu platí

– poistné na starobné poistenie (14 %)

– poistenie do rezervného fondu solidarity (4,75 %)

– garančné poistenie (0,25 %)

– úrazové poistenie (0,8 %).

Spolu tak poistná sadzba predstavuje 19,80 %.  Z hrubého príjmu z dohody v sume 200 eur tak zamestnávateľ do 30. júna tohto roka zaplatí odvody vo výške 39,60 eura.

Od 1. júla tohto roka bude zamestnávateľ penzistu pracujúceho na dohodu oslobodený od platenia poistného na starobné poistenie a poistného do rezervného fondu solidarity. Jeho poistná sadzba za pdôchodcu – dohodára tak klesne z 19,80 % na 1,05 %.  Z hrubého príjmu z dohody v sume 200 eur tak zamestnávateľ od 1. júla tohto roka zaplatí odvody v sume 2,10 eura. Úspora zamestnávateľa tak dosiahne 37,50 eura.

Kedy sa odvody z dohôd dôchodcov platia

Penzista si môže určiť len jednu dohodu, na ktorú sa bude vzťahovať odvodová úľava do sumy 200 eur mesačne. Ak uzatvorí druhú dohodu s rovnakým, alebo iným zamestnávateľom, z druhej dohody bude dôchodca aj jeho zamestnávateľ platiť aj starobné poistenie a samotný zamestnávateľ aj poistenie do rezervného fondu solidarity. Na druhú dohodu sa tak bude vzťahovať 4-percentná odvodová sadzba pre penzistu a 19,8-percentná odvodová sadzba pre jeho zamestnávateľa.

Odvody na starobné poistenie a do rezervného fondu solidarity budú penzista a jeho zamestnávateľ platiť aj vtedy, ak na dohodu dôchodca zarobí viac ako 200 eur. V tomto prípade by dôchodkové odvody platili len z čiastky,  ktorá prevyšuje sumu 200 eur. Ak by dôchodca zarobil napr. 300 eur, zo sumy 100 eur by musel zaplatiť starobné poistenie (4 %) a jeho zamestnávateľ starobné poistenie, odvody do rezervného fondu, garančné poistenie a úrazové poistenie (19,8 %).

Najviac na zmene zarobia predčasní starobní dôchodcovia

Najväčšími víťazmi po zavedení odvodovej úľavy pre dôchodcov pracujúcich na dohodu sú predčasní starobní dôchodcovia. Tí totiž do konca júna tohto roka nesmú zarobiť na dohodu ani jeden cent, inak by im Sociálna poisťovňa pozastavila vyplácanie predčasnej penzie. Z príjmu z dohody totiž vzniká povinnosť platiť poistné na starobné poistenie a podmienkou poberania predčasného dôchodku je to, že penzista nie je dôchodkovo poistený.

Od začiatku júla sa však starobné poistenie z jednej dohody do sumy 200 eur nebude platiť, čo predčasným penzistom umožní privyrobiť si na dohodu do 200 eur a popri tom dostávať predčasný dôchodok.

Pozor! Keďže zo sumy príjmu z dohody nad 200 eur sa platia odvody na starobné poistenie, ak by predčasný penzista od 1. júla tohto roka na dohodu zarobil viac ako 200 eur, Sociálna poisťovňa mu pozastaví výplatu predčasnej starobnej penzie.

Ukážkové príklady

Príklad

Poberateľ starobného dôchodku uzatvorí v júli 2018 so zamestnávateľom dohodu o  pracovnej činnosti s mesačným zárobkom 195 eur. Keďže na túto dohodu zarobí menej ako 200 eur, samotný penzista nebude z tohto príjmu platiť žiadne odvody.

Penzista dostáva od septembra 2017 zo Sociálnej poisťovne starobný dôchodok v sume 470,25 eura. Jeho penzia je tak vyššia ako mesačná nezdaniteľná časť základu dane (319,17 eura), a preto mu jeho zamestnávateľ celú sumu 195 eur zdaní 19-percentnou sadzbou dane z príjmu. Jeho daň z príjmu tak dosiahne 37,05 eura (195 x 0,19). Čistý príjem dôchodcu z dohody tak bude 157,95 eura.

Jeho zamestnávateľ zo sumy 195 eur odvedie do Sociálnej poisťovne poistné na garančné poistenie vo výške 49 centov  (0,25 % zo sumy 195 eur) a poistné na úrazové poistenie v sume 1,56 eura (0,80 % zo sumy 195 eur).

Celkové odvody zamestnávateľa pri príjme dôchodcu v sume 195 eur tak dosahujú 1,05 % z hrubého príjmu, teda spolu 2,05 eura. Celková cena práce tak predstavuje 197,05 eura (195 eur + odvody 2,05 eura).

Príklad

Poberateľ starobného dôchodku sa v júli 2018 zamestná na dohodu o pracovnej činnosti s mesačným príjmom 280 eur.

Keďže zarobí viac ako 200 eur, zo sumy presahujúcej túto čiastku zaplatí 4-percentné poistné na starobné poistenie.

Odvody samotného penzistu na starobné poistenie tak budú tvoriť 4 % zo sumy 80 eur (280-200), čo je 3,20 eura.

Dôchodok penzistu  dosahuje 368 eur, čo je viac ako mesačná suma nezdaniteľnej časti základu dane (319,17 eura), a preto dôchodca nemá nárok na nezdaniteľnú časť základu dane.

Zárobok vo výške 280 eur zamestnávateľ zníži o odvody zaplatené penzistom, teda o 3,20 eura, a zvyšnú sumu zdaní 19-percentnou sadzbou dane.

Daň tak bude predstavovať 52,60 eura ((280-3,20)x0,19).

Z 280 eur tak starobný penzista zaplatí na sociálne odvody 3,20 eura a daň 52,60 eura. Jeho čistý príjem tak bude  224,20 eura.

Zamestnávateľ zo sumy 200 eur zaplatí len odvody na garančné a úrazové poistenie (spolu 1,05 %), čo predstavuje 2,10 eura a z čiastky 80 eur zaplatí poistné na sociálne poistenie pri sadzbe 19,80 %, čo vychádza na 15,84 eura.

Spolu tak sociálne odvody zamestnávateľa dosiahnu 17,94 eura.  Celková cena práce pri mesačnej odmene 280 eur tak predstavuje 297,94 eura.

Príklad

Starobný dôchodca uzatvorí v auguste 2018 so zamestnávateľom dohodu o pracovnej činnosti s mesačným príjmom 180 eur.

Okrem toho však u iného zamestnávateľa pracuje v tom istom mesiaci na dohodu o pracovnej činnosti s mesačným príjmom 200 eur.

Ako dohodu, z ktorej nebude platiť odvody, si určil dohodu u iného zamestnávateľa s príjmom 200 eur.

Zo 180-eurovej dohody preto musí odviesť 4-percentné odvody na starobné poistenie v plnej výške. Odvody dôchodcu na starobné poistenie zo sumy 180 eur tak budú predstavovať 7,20 eura.

Penzista poberá od júla 2016 starobný dôchodok v sume 511,20 eura, čo je viac ako mesačná suma nezdaniteľnej časti základu dane (319,17 eura), a preto dôchodca nemá nárok na nezdaniteľnú časť základu dane.

Zárobok vo výške 180 eur tak zamestnávateľ zníži o odvody zaplatené dôchodcom, teda o 7,20  eura, a zvyšnú sumu zdaní 19-percentnou sadzbou dane.

Daň tak bude predstavovať 32,80 eura ((180 – 7,20)x0,19).

Zo 180 eur tak penzista zaplatí na sociálne odvody 7,20 eura a daň 32,80 eura. Jeho čistý príjem tak bude 140 eur.

Zamestnávateľ zo sumy 180 eur zaplatí poistné na sociálne poistenie pri sadzbe 19,8 %, čo vychádza na 35,64 eura. Celková cena práce pre zamestnávateľa pri mesačnej odmene 180 eur tak predstavuje 215,64 eur.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

dôchodca práca na dohodudohodadohoda o pracovnej činnostiPodnikám ako dôchodcaPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nemocenské poistenie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X