Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Štát zaplatí za svojich poistencov 1,15 mld. eur

Štát zaplatí za svojich poistencov 1,15 mld. eur
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Foto: SITA
11. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Štát na zdravotných odvodoch zaplatí za svojich poistencov v budúcom roku celkovo 1,15 mld. eur. Predpokladá to návrh rozpočtu na rok 2014, ktorý odobrila vláda. 
 
Preddavky na poistné platené štátom by tak v roku 2014 mali klesnúť v porovnaní s rozpočtom schváleným na tento rok o 111 mil. eur Štát zároveň predpokladá, že počet jeho poistencov sa zníži z tohtoročných 3 150 000 na budúcoročných 3 117 000.
 

Sadzba za poistencov môže ísť pod 4 %

Presná sadzba štátu za poistenca v rozpočte uvedená nie je. Podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej však ide o 4 percentá. „Vzhľadom k tomu, že v rozpočte nie je zverejnená sadzba, my ju vieme spätne dopočítať. Prepočtom to vychádza 3,82 percenta,“ kontruje analytik Health Policy Institute Peter Pažitný.
 
Ako skonštatoval, od obdobia, kedy sa zaviedla reforma vtedajšieho ministra Rudolfa Zajaca, sa dodržiaval úzus, že sadzba za poistencov štátu neklesá pod 4 %, a keď ju vlády upravovali, tak vždy smerom nahor. „Žiadna vláda ani žiadny minister od roku 2005 nikdy nešiel do sadzby, ktorá by bola pod 4 %. V tomto je rozpočet veľmi zlým precedensom a je to negatívny signál pre finančnú stabilitu zdravotníctva,“ vyhlásil Pažitný.
 
Už proti prvému návrhu rozpočtu, ktorý rezort financií zverejnil v auguste, sa ohradili stavovské a odborové organizácie pôsobiace v zdravotníctve, ktoré požadovali od štátu, aby za svojich poistencov platil viac. Niektoré z nich navrhovali sadzbu minimálne 5,5 percenta. 
 

 

Do systému má pribudnúť 100 miliónov eur

Celkovo by do systému verejného zdravotného poistenia malo v budúcom roku pritiecť viac peňazí, predpokladaná suma je 4,23 mld. eur. Oproti rozpočtu schválenému pre tento rok je to nárast o 94,6 mil. eur . Viac peňazí do sektora prinesú ekonomicky aktívne osoby. „Príjmy od ekonomicky aktívnych osôb vrátane ročného zúčtovania poistného v roku 2014 rastú oproti schválenému rozpočtu na rok 2013 o 2,45 % na úroveň 2,71 mld. eur,“ konštatuje sa v návrhu rozpočtu. Výdavky verejného zdravotného poistenia by mali v budúcom roku dosiahnuť úroveň 3,88 mld. eur, čo je medziročne takmer o 72 mil. eur menej. 
 
V samotnej kapitole štátneho rozpočtu ministerstva zdravotníctva sa v budúcom roku predpokladajú výdavky vo výške 1,25 mld. eur. Okrem spomínaného štátom plateného poistného, z rozpočtu MZ si ukrojí aj príspevok na operačné strediská záchrannej zdravotnej služby vo výške 12,9 mil. eur či príspevok pre Národné centrum zdravotníckych informácií takmer 10 mil. eur. Výdavky na činnosť samotného rezortu sú rozpočtované na 47,2 mil. eur. 
 

Štát ráta s platbami od ekonomicky aktívnych poistencov

Ako uviedla Zvolenská po rokovaní vlády, netvrdí že rok 2014 bude ľahký, ale verí, že s rozpočtovanými peniazmi si vystačia a záväzky, ktoré dali, budú vedieť naplniť. „Napriek tomu, že za poistencov štátu sú iba 4 percentá, tam tá platba klesla, ale predikcia príjmu za poistencov ekonomicky aktívnych plus so zostatkami na účtoch nám umožní fungovanie rezortu v tých intenciách, ako sme ho nastavili,“ skonštatovala ministerka. 
 
Suma, ktorú zaplatí štát za poistenca na mesiac, sa vypočíta ako úroveň sadzby za konkrétny rok z priemernej mzdy spred dvoch rokov. V roku 2010 to bolo 34,56 eura, v roku 2011 zase 32,16 eura a v minulom roku 32,02 eura. V súčasnosti platí štát za svojich poistencov 33,44 eura. Medzi poistencov štátu sa zaraďujú predovšetkým matky na materskej, nezaopatrené deti a dôchodcovia.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do zdravotnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X