Čakacie zoznamy sa Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) aj napriek prísľubu generálneho riaditeľa nepodarilo do konca minulého roka zredukovať na nulu.
Naopak, počet jej čakajúcich poistencov sa za nasledujúce tri mesiace viac ako zdvojnásobil. Kým v septembri ich bolo 6 706, podľa údajov Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou mala štátna poisťovňa v decembri 2012 na čakacích zoznamoch celkovo až 16 158 poistencov. Upozornilo na to Združenie zdravotných poisťovní (ZZP).
Manažment VšZP vraj zavádzal poistencov
„Tento sľub bol nereálny už v čase, keď ho štátna poisťovňa dávala, na čo sme vtedy upozorňovali aj verejnosť a aj vládu,“ povedala prezidentka ZZP Katarína Kafková. Združenie tvrdí, že o nereálnosti svojho sľubu vedela v tom čase i samotná VšZP, nakoľko prekážkou jeho naplnenia boli nedostatočné kapacity v zdravotníckych zariadeniach. „Sme presvedčení, že vzhľadom na diskusiu o vyvlastnení o tom vedela aj vláda, ktorá v tom čase nezasiahla a nevyviedla občanov z omylu. Štátom dosadený manažment VšZP vedome zavádzal tisíce občanov, “ konštatovala Kafková s tým, že takéto plané prísľuby sú minimálne neetické. Ako pokračovala, ak mali občania na jeseň minulého roka pochybnosti o tom, ktorá strana má pravdu, po oficiálnych štatistikách už pochybovať nemôžu.
Združenie tvrdí, že súčasný predstavitelia vlády opätovne zavádzajú občanov i pri téme verejného zdravotného poistenia. Konkrétne rečami o tom, že vyvlastnenie poisťovní nebude stáť daňových poplatníkov stovky miliónov eur. Podobný prísľub mal dať podľa ZZP premiér Robert Fico i v roku 2008, kedy vyhlásil, že Slovensko nemôže pre zákaz zisku zdravotných poisťovní na arbitrážnom súde prehrať, no opak sa stal pravdou a Slovensko teraz musí vlastníkovi jednej zo súkromných zdravotných poisťovní zaplatiť 22 miliónov eur.
„Slovensko utŕžilo medzinárodnú hanbu. Daňovník už dnes vie, že zaplatí prehratý súdny spor a teraz ho bez jeho vedomia idú prepoistiť plus navyše bude musieť zaplatiť stovky miliónov eur za vyvlastnenie. Pritom zdravotná starostlivosť sa bude zhoršovať, ako ukazuje nárast počtu poistencov VšZP na čakacích zoznamoch,“ dodala Kafková.
Aktualizácia:
VšZP kategoricky odmieta tvrdenia Združenia zdravotných poisťovní o tom, že nenaplnila svoj verejný prísľub k čakacím listinám. Za vyhláseniami vidí snahu manipulovať verejnú mienku a vytvárať negatívny obraz o tomto ústretovom kroku voči jej poistencom a poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. „VšZP sa v septembri vo verejnom prísľube zaviazala, že poskytovateľom zdravotnej starostlivosti nad rámec zmluvne dohodnutého finančného objemu uhradí všetky operačné zákroky poistencom, ktorí boli aktuálne zaradení na čakacích listinách a svoj sľub do bodky splnila,“ uviedla hovorkyňa VšZP Dana Gašparíková. Ako pokračovala, vďaka verejnému prísľubu vzrástla priemerná mesačná operovanosť pri výmenách bedrového kĺbu o 30 % a kardio operáciách o 57 %.
Podľa Gašparíkovej po tom, čo nemocniciam sľúbili viac peňazí, tie začali na čakacie listiny zaraďovať viac poistencov, pretože mali motiváciu získať financie navyše. Zároveň dementuje údaj o počte čakajúcich poistencov, ktorý uvádza ZZP. Na vine má byť chybná transformácia údajov v informačnom systéme, ktorá zaradila do zoznamov aj tých pacientov, ktorým už zdravotná starostlivosť poskytnutá bola. VšZP predpokladá, že skutočný stav na čakacích listinách k decembru minulého roka je sedem tisíc poistencov. „VšZP odmieta politizovanie tejto témy a vyhlásenie ZZP vníma ako lacnú snahu o znevažovanie dobrého mena VšZP,“ zakončila Gašparíková.