Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Stavební inžinieri z V4 žiadajú obmedziť najnižšiu cenu

ekonomika/48/stavebni-inzinieri-ziadaju-obmedzit-najnizsiu-cenu
Ilustračné foto: SITA/AP
15. októbra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Stavebné komory chcú dostať stanovenie minimálnych hraníc cien do zákona.

Problémom sú podprahové ceny za projektové práce

Rozhodnutia na základe najnižšej cenovej ponuky pri stavebných projektoch by mala v budúcnosti obmedziť európska smernica o verejnom obstarávaní na národnej úrovni. Jej zavedenie presadzuje sedem profesijných organizácií stavebných inžinierov z Poľska, Českej republiky, Maďarska a Slovenska.

Zároveň navrhujú založenie spoločnej platformy odborníkov z každej krajiny, ktorí budú pripravovať odborné a právne argumenty pre uzákonenie minimálnych cien za projektové a architektonické práce v krajinách Visegrádskej štvorky (V4) a Európskej únie. Agentúru SITA o tom v utorok informovala hovorkyňa Slovenskej komory stavebných inžinierov (SKSI) Viktória Čapčíková s tým, že zástupcovia inžinierskych komôr a zväzov sa na tom dohodli na stretnutí v Košiciach koncom minulého týždňa.

Dôsledkom dumpingových cien je nekvalita aj ohrozenie života

„Naša komora už dlho upozorňuje na to, že nekvalita projektových prác nie je dôsledkom vzdelania či praxe a kvalifikačných predpokladov autorizovaných inžinierov. Problémom sú podprahové ceny za projektové práce,“ povedal predseda SKSI Vladimír Benko. Dôsledkom dumpingových cien je podľa neho nekvalita, možné havárie či zlyhania stavieb často s fatálnymi následkami na ľudských životoch.

„Za nízku cenu nemôžeme očakávať vysokú kvalitu a projektant je nútený ponúknuť najnižšiu cenu, pretože práve tá je základným kritériom, ktoré rozhoduje, či zákazku získa, či nie,“ dodal. 

SKSI navrhuje uzákoniť honorárové poriadky

„Myslím si, že potreba regulovania cien za projektové práce je vo všetkých krajinách. Vieme vytvoriť program na vypočítanie minimálnych cien za projektové práce, ale je nutné dostať stanovenie minimálnych hraníc cien do zákona,“ uviedol predseda Českej komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě Pavel Křeček.

Šéf SKSI navrhuje uzákoniť honorárové poriadky s určením minimálnych cien za projektové práce podľa vzoru Nemecka. V roku 2013 sa tam podarilo uzákoniť honorárové poriadky platné bez výnimky pre všetkých projektantov, ktorí vykonávajú projektové a inžinierske činnosti na území Nemecka. 

Minimom má byť trojročná odborná prax

Stavební inžinieri zo štátov V4 podporujú tiež zachovanie doterajších kompetencií autorizovaných inžinierov na Slovensku. Tie v súčasnosti zahŕňajú poskytovanie inžinierskych a architektonických služieb a súvisiaceho technického poradenstva vo výstavbe, najmä vo vzťahu k projektovaniu, obnove, rekonštrukcii a úprave stavieb.

Za potrebnú považujú minimálne trojročnú odbornú prax pre začatie výkonu povolania autorizovaného inžiniera v krajinách V4 a EÚ. Súvisí to s naplnením prílohy európskeho nariadenia z 9. marca 2011 o základných požiadavkách na stavby. Susedné krajiny totiž znižujú požiadavky na získanie autorizácie.

Inžinierom z Poľska a Maďarska postačuje miesto troch rokov už len ročná prax na to, aby mohli legálne získať autorizáciu a vykonávať povolanie autorizovaného inžiniera. Predsedovia inžinierskych organizácií považujú takého zníženie podmienok autorizácie za drastické. 

Na stretnutí sa zúčastnili zástupcovia organizácií SKSI, Slovenský zväz stavebných inžinierov, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Český svaz stavebních inženýrů, Magyar Mérnöki Kamara (Maďarská inžinierska komora), Polska Izba Inżynierów Budownictwa (Poľská komora stavebných inžinierov) a Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa (Poľský zväz stavebných inžinierov a technikov).

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

09máj8:30Rast cien stavebných materiálov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X