Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Stavebné firmy očakávajú v tomto roku mierny pokles

Ekonomika/48/stavebne firmy ocakavaju tomto roku mierny pokles
Ilustračné foto SITA
2. októbra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Dôvodom pesimizmu je posunutie začatia niektorých veľkých infraštruktúrnych stavieb a chýbajúce privátne investície.

Stavebnému sektoru chýba prorastový impulz

Riaditelia stavebných spoločností prehodnotili svoje mierne optimistické očakávania a v tomto roku už nepredpokladajú rast objemu prác. Rok 2014 podľa nich skončí podobne ako vlaňajší s miernym poklesom výkonov odvetvia priemerne o 0,2 %. V prvom a druhom štvrťroku ešte hovorili o raste o 1,2, resp. 1,6 %.

Dôvodom pesimizmu je posunutie začatia niektorých veľkých infraštruktúrnych stavieb a chýbajúce privátne investície. Stavebníctvo by malo začať rásť až v budúcom roku, a to priemerne o 1,6 %. Ešte v júni stavbári očakávali rast v roku 2015 priemerne o 3,5 %. Vyplýva to z najnovšej analýzy slovenského stavebníctva v treťom kvartáli, ktorú pripravila a vo štvrtok zverejnila analytická spoločnosť CEEC Research na základe prieskumu v stovke stavebných spoločností.

Prvé mierne zlepšenie má prísť na budúci rok

„Príliv verejných zákaziek a začatie stavieb je pozvoľnejšie, ako firmy pôvodne očakávali. Rovnako chýba väčší objem privátnych investícií, ktoré by sektor mohli znovu naštartovať. Firmy tak očakávajú pre tento rok rovnaký objem výkonov ako v minulom roku, prvé mierne zlepšenie príde až v roku 2015,“ vysvetlil najnovšiu situáciu na trhu riaditeľ spoločnosti CEEC Research Jiří Vacek. 

Veľké spoločnosti a firmy zaoberajúce sa inžinierskym staviteľstvom očakávajú v tomto roku rast objemu zákaziek o 2,7 % (v júni o 2,8 %). Sedem z desiatich riaditeľov firiem z inžinierskeho staviteľstva hovorí o väčšom množstve zákaziek, v priemere iba o 0,6 % (v júni o 1,4 %). Malé a stredné firmy a spoločnosti z pozemného staviteľstva predpokladajú mierny pokles priemerne o 0,8 % (v júni rast o 0,6 %), resp. pokles o 0,4 % (v júni rast o 0,9 %). 

Oproti júnu klesla zazmluvnenosť zákaziek zo 7,7 na 5,3 mesiaca

Najlepšie majú zákazky zabezpečené stále veľké stavebné spoločnosti, ale v porovnaní s júnom ich zazmluvnenosť klesla z 9,9 na 9,3 mesiaca. Malé a stredné firmy majú zazmluvnené zákazky v priemere na 4,6 mesiaca (v júni 7,1 mesiaca). Firmy z inžinierskeho staviteľstva majú uzavreté zákazky v priemere na 5,9 mesiaca (v júni 7,8 mesiaca). Spoločnosti z pozemného staviteľstva majú zazmluvnenú prácu v priemere na 5,2 mesiaca (v júni 7,6 mesiaca). 

Obchodný riaditeľ spoločnosti Doprastav, a. s. Ján Záhradník potvrdil, že sektor nebude rásť z dvoch dôvodov. „Naštartovať slovenské stavebníctvo mali predovšetkým infraštruktúrne projekty. Tie sú však realizované až na výnimky podľa zmluvných podmienok FIDIC žltá kniha (zhotoviteľ dá stavbu aj naprojektovať) a v tomto roku sa ich výstavba len pomaly rozbieha. Druhým dôvodom je stále nízke čerpanie prostriedkov z fondov Európskej únie,“ uviedol Záhradník. 

Hlavným problémom sú nízke ceny

Význam projektovej pripravenosti zdôraznila aj generálna riaditeľka spoločnosti Skanska SK, a. s. Magdaléna Dobišová. „Tak, ako bolo zrejmé zo súťaží, ktoré prebehli v roku 2013, rok 2014 potvrdzuje veľkú rozostavanosť infraštruktúrnych stavieb,“ povedala. Samotný prestavaný objem bude podľa nej závisieť od toho, do akej miery sú stavby pripravené, resp. ako si s prípravou poradia dodávatelia, keďže vo viacerých prípadoch ide o výstavbu vrátane projektovania. 

Hlavným problémom limitujúcim stavebné spoločnosti v rozvoji sú podľa riaditeľov spoločností nízke realizačné ceny zákaziek. Nasleduje byrokracia zo strany štátu a nekvalitná legislatíva pre zlú vymáhateľnosť práva a problémy s platobnou morálkou. Tvrdý konkurenčný boj o zákazky podľa firiem vedie k tomu, že niektoré sú realizované aj za dumpingové ceny. Tlak sa potom prenáša aj na subdodávateľov a pri 7 % zákaziek skrachoval niektorý z dôležitých, horšie nahraditeľných subdodávateľov.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X