Ste perfekcionisti? Dajte si pozor, aby vám to nezruinovalo kariéru
Robiť všetko perfektne môže navodzovať dojem skvelého receptu na úspech. Mnohí úspešní ľudia sa radi a hrdo pýšia tým, že sú perfekcionisti, pričom práve túto svoju vlastnosť označujú za zdroj svojho úspechu.
Je pravda, že perfekcionistov možno oceniť za ich bezchybné výkony, ako aj to, že oni sami si pravdepodobne myslia, že ich snaha o bezchybnosť ich robí efektívnymi v práci. Na druhej strane však treba jedným dychom dodať, že ľudia posadnutí perfekcionizmom môžu byť sami sebe obrovskou prekážkou v dosahovaní úspechu. Prečo je to tak?
Dr. Martin Antony, profesor na Ryersonovej univerizte v americkom Toronte v tejto súvislosti potvrdzuje, že niektoré aspekty perfekcionizmu môžu byť skutočne užitočné, avšak samotný perfekcionistický prístup je skôr prekážkou v osobnom a profesionálnom raste človeka. Ako pri všetkom, aj tu je preto potrebné nazrieť do okienka histórie a oprášiť staré známe porekadlá ako „všetko s mierou“ alebo „všetkého veľa škodí“.
Túžba po dokonalosti
Perfekcionisti majú tendenciu stanovovať si až príliš nerealistické ciele a vysoké štandardy, pri ktorých sa snažia byť vždy najlepší. Takáto túžba robiť všetko dokonale sa však postupne môže premeniť na strach z pochybenia, čo ich môže dostať do slepej uličky a následnej stagnácie.
Strnulosť
V súčasnej dobe často závisí úspech jednotlivca od toho, ako sa dokáže adaptovať na rýchlo sa meniace podmienky a ako pochopí súvisiaci kontext. Takéto zmeny však môžu byť pre perfekcionistov vysoko náročné. Títo ľudia totiž často vidia ako správne len jedno jediné riešenie, čo následne postihuje ich kreativitu a inovatívne myslenie a opäť vedie k určitej stagnácii.
Čas je kráľ
„Neustále kontrolovanie a úprava pripravených materiálov v snahe dosiahnuť absolútnu dokonalosť vedie k nižšej produktivite,“ uvádza ďalej Antony. Perfekcionisti týmito činnosťami strácajú veľa drahocenného času, čo napokon spôsobuje, že sú menej výkonní.
Pozor na vzťahy
Často sa tiež stáva, že perfekcionisti vyžadujú takéto konanie nielen od seba, ale aj od ostatných, s ktorými prichádzajú do kontaktu. Toto konanie môže následne vyvolávať určité napätie na pracovisku, pretože ostatní kolegovia môžu mať pocit, že nie sú dosť dobrí pri napĺňaní ich štandardov, alebo ich môžu považovať za zbytočné. Veľmi nepríjemné je tiež to, keď je perfekcionista nadriadeným pracovníkom. Ak totiž nedrží túto svoju vlastnosť na uzde, dokáže ma pracovisku vytvoriť veľmi napätú atmosféru.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.