Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ste perfekcionisti? Dajte si pozor, aby vám to nezruinovalo kariéru

Asociácia klepnúť po prstoch neférovým personálnym agentúram
Fotobanka Pixmac
7. novembra 2016 Zdroj Entrepreneur.com, Podnikam.sk Tlačiť

Robiť všetko perfektne môže navodzovať dojem skvelého receptu na úspech. Mnohí úspešní ľudia sa radi a hrdo pýšia tým, že sú perfekcionisti, pričom práve túto svoju vlastnosť označujú za zdroj svojho úspechu.

Je pravda, že perfekcionistov možno oceniť za ich bezchybné výkony, ako aj to, že oni sami si pravdepodobne myslia, že ich snaha o bezchybnosť ich robí efektívnymi v práci. Na druhej strane však treba jedným dychom dodať, že ľudia posadnutí perfekcionizmom môžu byť sami sebe obrovskou prekážkou v dosahovaní úspechu. Prečo je to tak?

Dr. Martin Antony, profesor na Ryersonovej univerizte v americkom Toronte v tejto súvislosti potvrdzuje, že niektoré aspekty perfekcionizmu môžu byť skutočne užitočné, avšak samotný perfekcionistický prístup je skôr prekážkou v osobnom a profesionálnom raste človeka. Ako pri všetkom, aj tu je preto potrebné nazrieť do okienka histórie a oprášiť staré známe porekadlá ako „všetko s mierou“ alebo „všetkého veľa škodí“.

Túžba po dokonalosti

Perfekcionisti majú tendenciu stanovovať si až príliš nerealistické ciele a vysoké štandardy, pri ktorých sa snažia byť vždy najlepší. Takáto túžba robiť všetko dokonale sa však postupne môže premeniť na strach z pochybenia, čo ich môže dostať do slepej uličky a následnej stagnácie.

Strnulosť

V súčasnej dobe často závisí úspech jednotlivca od toho, ako sa dokáže adaptovať na rýchlo sa meniace podmienky a ako pochopí súvisiaci kontext. Takéto zmeny však môžu byť pre perfekcionistov vysoko náročné. Títo ľudia totiž často vidia ako správne len jedno jediné riešenie, čo následne postihuje ich kreativitu a inovatívne myslenie a opäť vedie k určitej stagnácii.

Čas je kráľ

„Neustále kontrolovanie a úprava pripravených materiálov v snahe dosiahnuť absolútnu dokonalosť vedie k nižšej produktivite,“ uvádza ďalej Antony. Perfekcionisti týmito činnosťami strácajú veľa drahocenného času, čo napokon spôsobuje, že sú menej výkonní.

Pozor na vzťahy

Často sa tiež stáva, že perfekcionisti vyžadujú takéto konanie nielen od seba, ale aj od ostatných, s ktorými prichádzajú do kontaktu. Toto konanie môže následne vyvolávať určité napätie na pracovisku, pretože ostatní kolegovia môžu mať pocit, že nie sú dosť dobrí pri napĺňaní ich štandardov, alebo ich môžu považovať za zbytočné. Veľmi nepríjemné je tiež to, keď je perfekcionista nadriadeným pracovníkom. Ak totiž nedrží túto svoju vlastnosť na uzde, dokáže ma pracovisku vytvoriť veľmi napätú atmosféru.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

perfekcionizmusprácariadenietipy

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

22sep8:30Certifikovaný projektový manažér8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,žiadny

22sep8:30Zákon o cestnej doprave a jeho nadväznosti na zákonné povinnosti dopravcu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

22sep8:30Certifikovaný projektový manažér8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X