Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Stravné pri pracovných cestách sa nemení

Stravné pri pracovných cestách sa zásadne nemení
Ilustračné foto SITA/AP
2. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Sadzby stravného pre zamestnancov, ktorí v tomto roku vycestujú na pracovnú cestu do zahraničia, sa oproti vlaňajšku zásadne nemenia.

Ministerstvo financií totiž v opatrení, v ktorom ustanovilo základné sadzby stravného, vykonalo s účinnosťou od 1. januára 2013 minimálne úpravy oproti sadzbám platným v roku 2012.

Hodnoty stravného sú rovnaké ako v roku 2012

„So zreteľom na efektívne využívanie verejných financií a prostriedkov podnikateľskej sféry Ministerstvo financií Slovenskej republiky ustanovuje základné sadzby stravného v eurách alebo v cudzej mene s minimálnymi úpravami oproti opatreniu, ktorým sa ustanovili základné sadzby stravného v eurách alebo v cudzej mene pri zahraničných pracovných cestách pre rok 2012,“ konštatovalo ministerstvo v pripravenom opatrení.
Základná sadzba stravného pri pracovnej ceste napríklad do susednej Českej republiky je tak stanovená vo výške 600 CZK, čo je rovnaká výška ako v minulom roku. V prípade pracovnej cesty do Maďarska si budú môcť zamestnanci uplatniť rovnako nezmenený nárok na základnú sadzbu vo výške 39 eur a v prípade cesty do Rakúska na taktiež nezmenenú sadzbu 45 eur. Nezmenené zostávajú aj sadzby pre Poľsko vo výške 37 eur a pre Nemecko na úrovni 45 eur. Výška základnej sadzby stravného pre Spojené štáty americké je stanovená na 60 USD, čo je rovnaká sadzba ako v minulom roku.
Na stravné v eurách alebo v cudzej mene má zamestnanec zákonný nárok za každý kalendárny deň zahraničnej pracovnej cesty. Výška stravného je pritom stanovená v závislosti od času trvania tejto cesty mimo územia SR. Ak je zamestnanec na pracovnej ceste v kalendárnom dni menej ako šesť hodín, patrí mu stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného. V prípade, ak jeho zahraničná pracovná cesta trvá 6 až 12 hodín, má nárok na 50 % zo základnej sadzby a v prípade cesty, ktorá trvá viac ako 12 hodín, mu patrí stravné v sume základnej sadzby stravného.

Od septembra 2012 sa zvýšila aj hodnota stravných lístkov

V zmysle Opatrenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č.248/2012 sa od 1. septembra 2012 menila hodnota stravných lístkov. Najnižšia hodnota stravných lístkov sa mení z 2,85 € na 3,00 € a horná hranica hodnoty stravných lístkov sa zvýšila z 3,80 € na 4,00 €.
Výhodou používania stravných lístkov pre zamestnávateľov je, že si môžu do daňových nákladov započítať až 55 % z hodnoty stravných lístkov, najviac však do sumy, ktorá predstavuje výšku stravného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín. Od 1. septembra 2012 je to suma 4,00 €.
Detailnejšie informácie  nájdete aj v článku Ako inovovali ponuku firmy ponúkajúce stravné lístky?

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Mzdy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X