Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Súbežná práca v zahraničí aj v SR a sociálne poistenie

Sociálna poisťovňa upozorňuje: Čo robiť ak súčasne pracujete na Slovensku aj v inom štáte EÚ?
Ilustračné foto: SITA
21. júna 2014 Zdroj Sociálna poisťovňa, www.socpoist.sk Tlačiť

Po podaní žiadosti Sociálna poisťovňa na základe európskej legislatívy posúdi, v ktorej krajine EÚ bude občan sociálne a zdravotne poistený.

Občania pracujúci v zahraničí si musia overiť registračné a odvodové povinnosti

Ak je občan zamestnaný alebo ak je občan samostatne zárobkovo činná osoba súčasne na Slovensku aj v inom štáte EÚ, nemôže byť registrovaný a platiť sociálne a zdravotné poistenie v dvoch štátoch únie súčasne. Preto je podľa európskej legislatívy potrebné takýto stav oznámiť Sociálne poisťovni, ktorá má na to vytvorené príslušné tlačivá – žiadosť o určenie uplatniteľnej legislatívy. 
 
Tlačivá sú dostupné na webovej stránke Sociálnej poisťovne a aj v jej pobočkách po celom Slovensku. Žiadosť sa podáva osobne alebo poštou pobočke SP podľa miesta trvalého bydliska občana, v niektorých prípadoch v tej pobočke, v ktorej je registrovaný zamestnávateľ. 
 
Po podaní žiadosti Sociálna poisťovňa na základe európskej legislatívy posúdi, v ktorej krajine EÚ bude občan sociálne a zdravotne poistený – či na Slovensku, alebo v príslušnom štáte EÚ, kde súčasne tiež vykonáva zárobkovú činnosť. Ak občan zostane poistený na Slovensku, Sociálna poisťovňa vystaví prenosný dokument PD A1, ktorý potvrdí, že občan je registrovaný a poistné platí na Slovensku. V takomto prípade sa povinnosti slovenského zamestnávateľa nemenia, naďalej za zamestnanca platí poistné na Slovensku. 
 
Zahraničný zamestnávateľ je však povinný registrovať takéhoto zamestnanca (občana SR) v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta trvalého bydliska zamestnanca v SR. Ak Sociálna poisťovňa určí podľa európskej legislatívy, že občan má byť registrovaný a platiť poistné v inom štáte EÚ, o tomto informuje písomne tak občana, ako aj inštitúciu sociálneho zabezpečenia daného štátu únie. Občan SR by si v tomto prípade mal vo vlastnom záujme overiť, aké má v zahraničí registračné a odvodové povinnosti. Slovenský zamestnávateľ musí v takomto prípade zamestnanca z poistenia v pobočke SP odhlásiť na tlačive Registračný list fyzickej osoby – odhláška a informovať sa o svojich povinnostiach v danom členskom štáte únie.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X