Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Súkromné motorové vozidlo používané na podnikateľské účely v JÚ

Muž v čiapke stojí pred žltým autom
Fotobanka Pixmac
19. februára 2015 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Akým spôsobom účtovať používanie motorového vozidla (MV) v jednoduchom účtovníctve (JÚ)? Mať automobil v obchodnom majektu firmy alebo používať súkromné motorové vozidlo pre podnikateľskú účely? Povieme vám v dnešnej časti seriálu.

Prinášame ďalšiu časť z nášho seriálu Jednoduché účtovníctvo za rok 2014 zvládnem sám

Používanie motorového vozidla pre podnikateľské účely

Ako to je, ak ide o používanie súkromného auta na podnikanie a služobné účely? Fiktívny živnostník vystupujúci v našom seriáli často využíva manželkine súkromné auto v podnikaní na presun k zákazníkom, na nákup tovaru a materiálu, pri účasti na školeniach a výstavách zameraných na oblasť jeho podnikania. Preto môže výdavky spojené s používaním súkromného auta uplatniť ako výdavky daňovo uznateľné (viac nájdete v článku Daňové výdavky na automobil).

Súkromné auto a vozidlo na podnikanie a firemné alebo služobné účely má túto výhodu. Použitie súkromného vozidla na služobné účely má aj vplyv na daň z motorových vozidiel a to aj pre roky 2015 a 2016.

Keďže pán Sklár vlani automobil už raz použil na zahraničnú pracovnú cestu, pri jej zaúčtovaní sa naučil, aké má povinnosti, ak chce účtovať o súkromnom aute používanom na podnikateľské účely.


Živnostník musí účtovať o nákupe pohonných látok (PHL) – hotovostný nákup zaúčtuje ako výdaj z pokladne, výdavok ovplyvňujúci základ dane do stĺpca ZÁSOBY.

Do popisu v peňažnom denníku je užitočné si zapísať počet natankovaných litrov, miesto a čas tankovania, prípadne cenu za liter – ľahšie sa potom kontroluje počet prejazdených kilometrov oproti nakúpeným litrom PHL. V tomto prípade by mal na PHL kúpené 1.11.2014 najazdiť približne 853 km (35/4,1 = 8,5365 x 100 = 853,65).

Ďalej eviduje počet prejazdených kilometrov zodpovedajúcich nakúpeným PHL podľa spotreby uvedenej v technickom preukaze (TP) motorového vozidla.Pán Sklár použije z technického preukazu uvedenú priemernú spotrebu EHK, ktorá je 4,1l/100km.

Je dosť častým prípadom, že v technickom preukaze (TP) sa údaj o normovanej alebo priemernej spotrebe neuvádza – v tom prípade sa odporúča

  • zistiť spotrebu z internetovej stránky výrobcu alebo autorizovaného predajcu na tento typ vozidla s rovnakým obsahom motora a hmotnosťou vozidla,
  • zistiť spotrebu z TP iného vozidla rovnakého typu, obsahu motora a hmotnosti vozidla,
  • dať si v autorizovanom servise odmerať spotrebu, čo je finančne náročné.


Živnostník účtuje aj o paušálnej náhrade za každý kilometer v sume 0,183€. Paušálna náhrada vo výške 0,183 je stanovená zákonom. Podľa knihy jázd za mesiac november prejazdil pán Sklár 851 km, paušálna náhrada je teda 851 x 0,183 = 155,73 €. Túto sumu náš živnostník zaúčtuje interným dokladom na základe výpočtu z knihy jázd do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane do stĺpca v peňažnom denníku OSTATNÉ.

Pozn.: Nikde nie je stanovené, v akom intervale sa má účtovať o tejto náhrade – po každej jazde, denne, mesačne alebo ročne.

Živnostníci a účtovníci v praxi používajú všetky alternatívy a v zásade kontrolóri nemajú výhrady, pokiaľ sú všetky záznamy a podklady preukázateľné, prehľadné, vecné a zrozumiteľné.

Vzhľadom k tomu, že zákon o účtovníctve hovorí všeobecne o dodržaní časovej a vecnej súvislosti v účtovnom období  a účtovné obdobie je v jednoduchom účtovníctve kalendárny rok – je potrebné túto náhradu zaúčtovať najmenej raz ročne.

Z dôvodu prehľadnosti a samozrejme aj podľa počtu prejazdených kilometrov je najpoužívanejší spôsob mesačné účtovanie paušálnych náhrad.

Príklad:
Pán Sklár, zároveň, uvažuje o kúpe nového motorového vozidla v roku 2015, ktoré zaradí do obchodného majetku firmy a bude odpisovať. Preto odhlási súkromné auto používané na podnikateľské účely na Daňovom úrade ku dňu 31.12.2014.

Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel

Náš živnostník musí vyplniť aj daňové priznanie k dani z motorových vozidiel, ktorého lehota na podanie bola do 2.2.2015. Pomohol si pritom aj článkom Daň z motorových vozidiel za rok 2014, splatná v roku 2015.

Vypočíta si daň podľa uverejnenej sadzby a podľa vzorca:

= (sadzba dane pre Bratislavský kraj / počet kalendárnych dní v roku 2014) x počet dní používania MV (5.8.14 – prac cesta do Čiech a od 1.11.14 do konca roka) = daň z MV

(155,36  / 365 ) x 62 = 26,3899

a do 2.2.2015 aj zaplatí daň v sume 26,38 eur (zaokrúhlenie na centy nadol) na osobné číslo účtu, ktoré dostal pri založení živnosti a registrácii fyzickej osoby na Daňovom úrade pri začiatku podnikania.

Ak by osobné daňové číslo náhodou nemal, vyžiadanie na Daňovom úrade je spoplatnené – môže ho však zistiť na stránke finančnej správy v sekcii Platenie daní.

Na dokumente, ktorý dostal, má uvedené:

  • osobné číslo účtu, na ktoré platí všetky dane a preddavky na daň, penále a iné platby Daňovému úradu,
  • predčíslie k tomuto účtu, podľa ktorých rozlišuje, akú daň platí.

Variabilné symboly tam neboli uvedené – vytvárajú sa konštrukčne k jednotlivým daniam a obdobiam.

Daň z motorových vozidiel má variabilný symbol 1700992014 (posledné štvorčíslie je rok ktorého sa daň týka).

Paušálne výdavky

Ak by pán Sklár automobil nezahrnul do obchodného majetku, môže použiť aj paušalizáciu výdavkov na pohonné látky pre fyzické osoby podnikateľov v prípade použitia motorového vozidla. Umožnila to novela zákona o dani z príjmov, platná od 1. januára 2014.

Výdavky si môže podnikateľ uplatniť:

  1. do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, alebo
  2. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 50 % z celkového preukázaného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Jednoduché účtovníctvo"

Zobraziť všetky články v seriáli "Jednoduché účtovníctvo"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X