Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Preddavky na daň z motorových vozidiel za rok 2015 – výpočet a príklady

Dane a odvody/dan z motorovych vozidiel/preddavky motorovych vozidiel 2015 vypocet priklady predpokladana
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
11. januára 2015 Zdroj Podnikam.SK, SC Tlačiť

Pri výpočte predpokladanej dane na rok 2015 (riadok 40 daňového priznania) je potrebné postupovať podľa nového zákona o dani z motorových vozidiel.

Ako postupovať pri výpočte predpokladanej dane

Hoci sa cestná daň z motorových vozidiel za rok 2014 bude ešte podávať podľa zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov, pri výpočte predpokladanej dane na rok 2015 musíme už postupovať podľa nového zákona o dani z motorových vozidiel. V článku si preto na príkladoch vysvetlíme, ako postupovať pri výpočte predpokladanej dane uvádzanej v kolónke 40 daňového priznania k dani z motorových vozidiel. Dávajte si aj na to, aby ste zadali vždy správne číslo účtu.

Určenie výšky predpokladanej dane na rok 2015

1. Pri určení výšky predpokladanej dane roku 2015 vychádzame z ročných sadzieb dane pre jednotlivé kategórie motorových vozidiel, ktoré sú uvedená v prílohe č. 1 nového zákona č. 361/2014 o dani z motorových vozidiel (pdf, 63 KB)

Úprava sadzby dane

Ročnú sadzbu dane je potrebné upraviť podľa veku vozidla, ktorý sa odvíja od dátumu prvej evidencie vozidla (údaj je uvedený v technickom preukaze vozidla) nasledovne:

1. Ročná sadzba dane sa ZNÍŽI o:

  • 25 % počas prvých 36 kalendárnych mesiacov počnúc mesiacom prvej evidencie vozidla (1 – 36 mesiacov),
  • 20 % počas nasledujúcich 36 kalendárnych mesiacov (37 – 72 mesiacov),
  • 15 % počas nasledujúcich ďalších 36 kalendárnych mesiacov (73 – 108 mesiacov).

Ďalších 36 mesiacov, t. j. od 109 do 144 mesiacov, sa použije ROČNÁ SADZBA uvedená v prílohe č.1 zákona č. 361/2014 o dani z motorových vozidiel (opisujeme údaj podľa prílohy bez zmeny).

2. Ročná sadzba dane sa ZVÝŠI o:

  • 10 % počas nasledujúcich 12 kalendárnych mesiacov (145 – 156 mesiacov),
  • 20 % pre vozidlá, ktoré majú viac ako 156 kalendárnych mesiacov vrátane mesiaca prvej evidenc

3. Osobitné zníženie o 50 % platí pre vozidlá, ktorými sú:

  • hybridné motorové vozidlo alebo
  • hybridné elektrické vozidlo,
  • vozidlo kategórie L, M a N s pohonom na stlačený zemný plyn (CNG) alebo skvapalnený zemný plyn (LNG) a vozidlo kategórie L, M a N na vodíkový pohon.

Pre určenie výšky predpokladanej dane sa pri týchto vozidlách použije ročná sadzba dane zistená podľa predchádzajúceho postupu, t. j. v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, ktorá sa následne zníži ešte o 50 %.

TIP: Podrobný článok o dani z motorových vozidiel za rok 2014 splatnej v roku 2015 spolu s linkami na sadzby aj tlačivá nájdete tu.

Predpokladaná daň

Predpokladaná daň sa vypočíta uvedeným spôsobom, t. j. ako  súčet ročnej sadzby dane upravenej v závislosti od počtu mesiacov, za každé vozidlo, ktoré je predmetom dane k 1. januáru 2015 a nie je oslobodené od dane. S predpokladanou daňou súvisia aj preddavky na daň z motorových vozidiel 2015. Aj preto je výpočet predpokladanej dane aj výpočet preddavkov veľmi dôležitý, aby bol aj výpočet dane z motorových vozidiel čo najpresnejší.

Upozornenie: Do predpokladanej dane sa započíta aj vozidlo kategórie L (t. j. motorové vozidlá s menej ako štyrmi kolesami a štvorkolky), ak je od 1. januára 2015 predmetom dane. Nezabudnite na to, ak budete vypĺňať tlačivo.

Príklady

Príklad. č. 1:

Podnikateľ má v majetku osobný automobil Peugeot, ktorý je k 1. januáru 2015 predmetom dane z motorových vozidiel. Prvá evidencia vozidla podľa technického preukazu je 25. 10. 2013. Zdvihový objem valcov motora je 1 360 cm3.

Riešenie:

1. Na základe prílohy č. 1 k zákonu o dani z motorových vozidiel si nájdeme ročnú sadzbu dane pre motorové vozidlá kategórie M pri zdvihovom objeme valcov motora 1 360 cm3. 

2. Ročná sadzba dane je 115 €. 

3. Na základe údajov v technickom preukaze si vypočítame počet kalendárnych mesiacov, ktoré uplynuli ku dňu určenia predpokladanej dane, t. j. k 1. januáru 2015. Uvedené počítame počnúc mesiacom prvej evidencie vozidla. V našom prípade od prvej evidencie vozidla uplynulo 15 mesiacov, preto ročnú sadzbu dane znižujeme o 25 %.  

4. Predpokladaná daň je 86,25 €.

Príklad č. 2:

Podnikateľ má v majetku nákladný automobil TATRA, ktorý je k 1. januáru 2015 predmetom dane z motorových vozidiel. Prvá evidencia vozidla podľa technického preukazu je 10. 12. 2004. Vozidlo má 3 nápravy a jeho hmotnosť vozidla je 20 t. 

Riešenie:

1. Na základe prílohy č. 1 k zákonu o dani z motorových vozidiel si nájdeme ročnú sadzbu dane pre motorové vozidlá kategórie N, hmotnosť 20 t a počet náprav 3. 

2. Ročná sadzba dane je 982 €. 

3. Na základe údajov v technickom preukaze si vypočítame počet kalendárnych mesiacov, ktoré uplynuli ku dňu určenia predpokladanej dane, t. j. k 1. januáru 2015. Uvedené počítame počnúc mesiacom prvej evidencie vozidla. V našom prípade od prvej evidencie vozidla uplynulo 121 mesiacov. Keďže nad 108 mesiacov až do 144 mesiacov od prvej evidencie vozidla sa používa ročná sadzba dane podľa prílohy č. 1 zákona o dani z MV, opíšeme sadzbu dane z príslušnej kolónky v prílohe.  

4. Predpokladaná daň z mtorových vozidiel je 982 €.

Príklad č. 3:

Podnikateľ má v majetku nákladný automobil AVIA, ktorý je k 1. januáru 2015 predmetom dane z motorových vozidiel. Prvá evidencia vozidla podľa technického preukazu je 16. 11. 2002. Vozidlo má 2 nápravy a jeho hmotnosť vozidla je 4,3 t. 

Riešenie:

1. Na základe prílohy č. 1 k zákonu o dani z motorových vozidiel si nájdeme ročnú sadzbu dane pre motorové vozidlá kategórie N, hmotnosť 4,3 t a počet náprav 2. 

2. Ročná sadzba dane je 312 €. 

3. Na základe údajov v technickom preukaze si vypočítame počet kalendárnych mesiacov, ktoré uplynuli ku dňu určenia predpokladanej dane, t. j. k 1. januáru 2015. Uvedené počítame počnúc mesiacom prvej evidencie vozidla. V našom prípade od prvej evidencie vozidla uplynulo 146 mesiacov, preto  ročnú sadzbu dane zvyšujeme o 10 %.  

4. Predpokladaná daň je 343,20 €.

Predpokladané zmeny

Inštitút finančnej politiky pri Ministerstve financií SR vo svojej analýze tvrdí, že naviazanie ekologickej zľavy na vek vozidla zníži daň pre majiteľov najnovších nákladných vozidiel v priemere o 40 eur. Naopak u najstarších áut sa daň zvýši približne rovnakú sumu.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

PodnikamPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z motorových vozidiel

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

09máj8:30Rast cien stavebných materiálov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X