Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Pustite sa s nami do jednoduchého účtovníctva, ušetrite až stovky eur

Úvod do jednoduchého účtovníctva 2014
Fotobanka Pixmac, koláž Podnikam.SK
19. januára 2015 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Prinášame seriál jednoduchého účtovníctva, prostredníctvom ktorého vás naučíme ako zvládnuť jednoduché účtovníctvo hravo sám. Odteraz si budete vedieť viesť účtovníctvo sám, zvládnete závierku a uzávierku svojej živnosti a to zadarmo – môžete tak ušetriť niekoľko desiatok až stovák eur ročne.

To musím zvládnúť sám, na to snáď silu mám

Tak ako Karel Gott v pesníčke „To musím zvládnou sám“ si vyspevoval „To musím zvládnout sám, na to snad sílu mám, na dveře nápis dám: To musím zvládnout sám„, tak aj my malí podnikatelia – živnostníci by sme mali vedieť zvládnúť spracovanie svojho účtovníctva sami. Alebo sa aspoň o to pokúsiť. Ako účtovať a ako ísť na vedenie účtovníctva? Čo je peňažný denník? Prečítajte si náš návod.

Preukázateľné výdavky v účtovníctve sa vo väčšine prípadov oplatia

Ak ste sa rozhodli uplatňovať preukázateľné daňové výdavky, no nemáte skúsenosti s vedením jednoduchého účtovníctva, pomôže vám náš seriál venovaný problematike jednoduchého účtovníctva zameraný na postupy platné pre rok 2014, pre rok 2015 môžu nastať už niektoré zmeny. Všetko tak, aby ste si zvládli uzavrieť účtovníctvo za rok 2014, vypočítať daň a podať daňové priznanie. Na najčastejšie sa vyskytujúcich účtovných prípadoch si postupne vysvetlíme postupy účtovania a vyplníme potrebné doklady a výkazy, ktoré si budete môcť stiahnúť a tiež používať ako šablóny účtovných dokladov.

Otázky pred založením novej živnosti

Vzhľadom na čoraz väčší počet podnikateľov, ktorí sa rozhodli prejsť z paušálnych výdavkov na jednoduché účtovníctvo (JÚ), sme sa rozhodli priniesť na stránky nášho portálu seriál, v ktorom vám vysvetlíme základné otázky z tejto oblasti.V súvislosti s vedením jednoduchého účtovníctva mnohých začiatočníkov v tejto oblasti zaskočia otázky typu: Ako mám správne viesť jednoduché účtovníctvo? Ako mám správne zaevidovať zálohovú faktúru? Výber z bankomatu? Majú moje daňové doklady všetky náležitosti? Odpovede na tieto otázky, ale aj mnoho ďalších sa dozviete v našom sprievodcovi jednoduchým účtovníctvom.

Príbeh fiktívneho podnikateľa Adama Sklára: Ako sa živnostník pre účtovníctvo rozhodol

Na príklade fiktívneho podnikateľa Adama Sklára vás prevedieme základmi JÚ – od založenia živnosti, cez bežné účtovné operácie až po tie komplikovanejšie. Elektrikár Adam Sklár sa po rokoch závislej činnosti rozhodol osamostatniť a začať podnikať. Po dlhých úvahách si v roku 2014 založil živnosť. Postupne sa naučil vystavovať faktúry a všetky doklady si poctivo zakladal. Koniec účtovného roka sa však blížil a nášho živnostníka začal stále viac znepokojovať blížiaci sa termín podania daňového priznania.

Niektorí známi mu radili, aby si našiel externého účtovníka, ktorý sa mu o všetko postará, no našli sa aj takí, ktorí si účtovníctvo viedli sami, a presviedčali nášho živnostníka, že to zvládne aj sám. Úplne ho však pomotala informácia, že nemusí viesť jednoduché účtovníctvo, ale si môže vybrať aj z ďalších možností, ktorými je použitie paušálnych výdavkov alebo daňovej evidencie.

Hľadal informácie na internete a v kníhkupectvách, spočítal si svoje tržby za rok 2014 a náklady, a zistil, že sa mu oplatí uplatňovať si preukázateľné výdavky. Výber sa mu zúžil na dve možnosti: viesť daňovú evidenciu alebo jednoduché účtovníctvo. Porovnával preto obidve možnosti (tabuľku porovnaní jednotlivých spôsobov vám prinesieme v nasledujúcom článku) a nakoniec sa rozhodol pre jednoduché účtovníctvo.

Začiatky účtovníka – amatéra

Hneď na začiatku však prišli otázky: Ako mám správne otvoriť účtovníctvo? Aké výdavky pri založení živnosti si môžem zaúčtovať do nákladov? Môžem z firemnej pokladne a účtu hradiť aj súkromné výdavky? Musím mať firemný účet? Ako zaúčtujem hotovostnú platbu? Budem potrebovať aj registračnú pokladňu? Tieto otázky a mnoho ďalších mu nedali spávať.

Ako to už býva, pán Adam hľadal informácie v novinách, odbornej literatúre, oslovil známych i kamarátov. Jedného dňa však na Podnikam.SK našiel seriál o jednoduchom účtovníctve, ktorý mu pomôže postupne nájsť odpovede na jeho otázky a vyriešiť množstvo nových situácií, ktoré mu prinesie jeho nová živnosť a účtovanie.

Tipy:

Aby náš hrdina všetko zvládol, budeme radi, ak nám budete priebežne posielať podnety, otázky, či účtovné prípady, ktoré by sme mohli do nášho seriálu zaradiť. Nový seriál štartujeme už zajtra!

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Jednoduché účtovníctvo"

Zobraziť všetky články v seriáli "Jednoduché účtovníctvo"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťPodnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Jednoduché účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X