Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zmeny v nemocenských dávkach v roku 2015 + príklady

Premýšľajúca žena sediaca za pracovným stolom
Fotobanka Pixmac
9. januára 2015 Zdroj Podnikam.SK, IS Tlačiť

Pri výpočte dávky pre práceneschopnosť sa nezohľadnia už len vlaňajšie zárobky. Ako je platená PN, aká je náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti a aké je vyplácanie PN pre rok 2015? Ak chcete vedieť, aký je výpočet nemocenskej dávky od zamestnávateľa alebo výpočet náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti (PN), čítajte ďalej o zmenách za rok 2015.

Výpočet nemocenských dávok sa pre niektoré skupiny poistencov mení

Od začiatku tohto roka sa pre niektorých zamestnancov mení systém výpočtu náhrady príjmu pri dočasnej práceneschopnosti (PN) a nemocenskej dávky. Ide o tých zamestnancov, ktorí požiadajú o náhradu príjmu a nemocenskú dávku v roku, ktorý nasleduje po roku nástupu do zamestnania. Náhrada mzdy za PN tak prešla zmenou.

V roku 2015 sa tak výpočet výšky náhrady príjmu od zamestnávateľa a nemocenskej dávky zo Sociálnej poisťovne zmení pre tých zamestnancov, ktorí do práce k svojmu zamestnávateľovi nastúpili po 1. januári 2014. (Ak do zamestnania nastúpili k 1. januáru 2014 a boli nemocensky poistení celý rok 2014, tak sa pre nich v roku 2015 pravidlá nemenia).

Pri výpočte dávky sa nezohľadnia už len vlaňajšie zárobky

Podľa doterajších pravidiel by sa zamestnancom, ktorí nastúpili do zamestnania počas tohto roka, vypočítala v roku 2015 náhrada príjmu a nemocenská dávka len z hrubej mzdy, ktorú dostávali v roku 2014. Náhrada mzdy pri PN sa ale zmenila.

Po novom sa pri výpočte náhrady príjmu a nemocenskej dávky zohľadní ich hrubá mzda, ktorú poberali nielen v roku 2014, ale aj v roku 2015 až do mesiaca, v ktorom požiadali o nemocenskú dávku. Pri výpočte výšky dávky sa tak po novom zohľadní celé obdobie nemocenského poistenia.

Tieto nové pravidlá sa budú vzťahovať na určenie výšky náhrady príjmu pri dočasnej PN, ktorú vypláca zamestnávateľ počas prvých desiatich dní PN, ako aj na určenie výšky nemocenskej dávky, ktorú vypláca Sociálna poisťovňa (vzťahuje sa to preto nielen na nemocenské vyplácané od 11. dňa trvania PN, ale aj na ošetrovné – tzv. OČR (ošetrovanie chorého člena rodiny) a materskú dávku). 

Výnimky

Takýto postup sa neuplatní v dvoch prípadoch. Ak zamestnanec u svojho zamestnávateľa pred požiadaním o nemocenskú dávku nezískal aspoň 90 dní nemocenského poistenia, avšak  v predchádzajúcom roku získal najmenej 90 dní poistenia u predošlého zamestnávateľa, tak  mu Sociálna poisťovňa nemocenskú dávku vypočíta z hrubej mzdy dosiahnutej u predošlého zamestnávateľa. Jeho aktuálny zamestnávateľ mu výšku náhrady príjmu pri dočasnej PN za prvých desať dní jej trvania vypočíta z hrubých zárobkov, ktoré mu sám priznal.

Druhou výnimkou je prípad, ak zamestnanec 90 dní nemocenského poistenia nezískal ani u svojho terajšieho zamestnávateľa, ani v predošlom roku u iného zamestnávateľa. Za týchto okolností mu Sociálna poisťovňa výšku nemocenskej dávky určí z minimálneho vymeriavacieho základu pre SZČO, čo je v roku 2015 suma 412 eur. Jeho aktuálny zamestnávateľ mu výšku náhrady príjmu pri dočasnej PN za prvých desať dní jej trvania rovnako ako v prvom prípade vypočíta z hrubých zárobkov, ktoré mu sám priznal.

Kto na nových pravidlách získa, kto stratí

Nové pravidlá pomôžu tým zamestnancom, ktorým sa v roku 2015 oproti roku 2014 zvýši hrubá mzda. Nárast hrubej mzdy totiž nepocítia len vo forme vyššieho čistého príjmu, ale aj vo vyššej prípadnej náhrade príjmu pri dočasnej PN, resp. vo vyššej nemocenskej dávke (nemocenské, OČR, materské).

Naopak, nové pravidlá negatívne postihnú tých zamestnancov, ktorých hrubá mzda v roku 2015 oproti roku 2014 klesne. Keďže sa im pri výpočte náhrady príjmu a nemocenskej dávky vezmú do úvahy aj zárobky v roku 2015, tak ich náhrada príjmu pri dočasnej PN, resp. nemocenská dávka bude nižšia.

Novinka má zabrániť zneužívaniu nemocenského poistenia

Nové pravidlá v parlamente ešte v októbri 2014 presadil poslanec Jozef Mihál (SaS) a získal pre ne podporu aj od poslancov za stranu Smer-SD. Chce ním zabrániť špekuláciám pri uplatňovaní pravidiel určovania výšky nemocenskej dávky.

Podľa Mihála bolo možné prijať zamestnanca v decembri na jeden deň, priznať mu na ten deň maximálny vymeriavací základ a od januára mu jeho hrubú mzdu znížiť. Ak po 90 dňoch poistenia začal zamestnanec čerpať nemocenskú dávku, podľa pôvodných pravidiel sa mu výška dávky určila z decembrového maximálneho vymeriavacieho základu, hoci jeho aktuálna hrubá mzda bola nižšia.

Príklady

Príklad 1:

Zamestnanec pracoval u zamestnávateľa od 1. januára 2014 do 30. novembra 2014 za hrubú mzdu 700 eur. Od 15. decembra 2014 nastúpil do práce u iného zamestnávateľa, pričom dostával hrubú mzdu 850 eur. Dňa 16. januára 2015 sa stane práceneschopným, a preto požiada svojho zamestnávateľa o vyplácanie náhrady príjmu pri dočasnej PN. Keďže u svojho nového zamestnávateľa nebol nemocensky poistený aspoň 90 dní, nebudú sa na neho vzťahovať nové pravidlá platné od 1. januára 2015. 

Jeho zamestnávateľ mu náhradu príjmu pri dočasnej PN za prvých desať dní jej trvania určí z hrubej mzdy, ktorú zamestnancovi sám vyplácal, teda zo mzdy 850 eur. Vzhľadom na to, že zamestnanec nebol u svojho aktuálneho zamestnávateľa nemocensky poistený aspoň 90 dní, Sociálna poisťovňa mu výšku nemocenského, ktoré vypláca od 11. dňa PN, určí z hrubých miezd u predošlého zamestnávateľa (u ktorého bol poistený aspoň 90 dní), teda z hrubej mzdy 700 eur. 

Príklad 2:

Muž bol celý rok 2014 nezamestnaný. Od 1. februára 2015  si nájde prácu ako zamestnanec s hrubou mzdou 510 eur. Od 15. marca 2015 sa stane dočasne práceneschopným zamestnancom. Nebol nemocensky poistený aspoň 90 dní, a preto sa na neho nebudú vzťahovať nové pravidlá platné od 1. januára 2015. 

Jeho zamestnávateľ mu náhradu príjmu pri dočasnej PN za prvých desať dní jej trvania určí z hrubej mzdy, ktorú zamestnancovi sám vyplácal, teda zo mzdy 510 eur. 

Sociálna poisťovňa pri výpočte nemocenskej dávky vezme do úvahy to, že muž ešte nezískal u zamestnávateľa 90 dní poistenia, ani nemal 90 dní poistenia v predošlom roku u iného zamestnávateľa. Z toho dôvodu určí výšku nemocenského, ktoré vypláca od 11. dňa PN, z minimálneho mesačného vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby, čo je v roku 2015 suma 412 eur.  

Príklad 3:

Zamestnanec začal pracovať o svojho zamestnávateľa od 1. októbra 2014, pričom jeho hrubá mzda predstavovala 800 eur. Od 1. januára 2015 mu jeho zamestnávateľ zvýši hrubú mzdu na 950 eur. Od 17. marca 2015 sa stane dočasne práceneschopným. Keďže u svojho zamestnávateľa získal pred vznikom PN viac ako 90 dní nemocenského poistenia, budú sa pri výpočte náhrady príjmu, ako aj nemocenskej dávky uplatňovať nové pravidlá platné od 1. januára 2015. 

Podľa pravidiel platných do konca roka 2014 by sa mu od 17. marca 2015 určila výška náhrady príjmu pri dočasnej PN od zamestnávateľa a následne výška nemocenskej dávky len z hrubého príjmu za rok 2014, teda z hrubej mzdy 800 eur. 

Denný vymeriavací základ by sme po starom vypočítali tak, že by sme spočítali hrubú mzdu za tri mesiace roka 2014 a vydelili počtom dní v tomto období. DVZ = 800×3/92 dní = 26,09 eura

Počas prvých troch dní by náhrada príjmu od zamestnávateľa dosiahla 25 % z DVZ, čo je 6,52 eura na deň. 

Od štvrtého do desiateho dňa by zamestnávateľ vyplácal náhradu príjmu vo výške 55 % z DVZ, čo je 14,35 eura na deň. Od 11. dňa by túto sumu ako nemocenské zamestnancovi vyplácala aj Sociálna poisťovňa. 

Podľa nových pravidiel, ktoré budú platiť od 1. januára 2015, sa však výška náhrady príjmu pri dočasnej PN od zamestnávateľa a následne výška nemocenskej dávky určí z hrubých príjmov zamestnanca za obdobie od 1. októbra 2014 do 28. februára 2015. 

Denný vymeriavací základ tak po novom vyrátame tak, že spočítame hrubú mzdu za tri mesiace roka 2014 a hrubú mzdu za január a február 2015 a výsledok vydelíme  počtom dní v tomto období. 

DVZ = 800×3+950×2/151 dní = 28,48 eura

Počas prvých troch dní náhrada príjmu od zamestnávateľa dosiahne 25 % z DVZ, čo je 7,12 eura. Od štvrtého do desiateho dňa bude zamestnávateľ vyplácať náhradu príjmu vo výške 55 % z DVZ, čo je 15,66 eura na deň. Od 11. dňa bude túto sumu ako nemocenské zamestnancovi vyplácať aj Sociálna poisťovňa. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X