Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

PN zamestnanca

Muž sediaci pred počítačom sa drží za hlavu
25. apríla 2010 Tlačiť

Nemocenské (hovorovo aj „PN“ alebo „péenka“) je nemocenská dávka, ktorá sa poskytuje poistencovi, ak bol pre chorobu alebo úraz uznaný dočasne práceneschopným na výkon zárobkovej činnosti alebo mu bolo nariadené karanténne opatrenie. Ako postupovať pri PN zamestnanca a aké sú povinnosti zamestnávateľa?

Na nemocenské majú nárok

PN a zamestnanci – aké povinnosti vyplývajú pre zamestnávateľa?

Po zistení dôvodu na dočasnú pracovnú neschopnosť lekár vystaví tlačivo tzv. Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti. Druhú časť tohto potvrdenia (označenú ako II.) zamestnávateľovi predloží zamestnanec, ktorý je povinný nahlásiť svoju PN do 24 hodín, resp. do najbližšieho pracovného dňa.

V tejto časti je vyznačený prvý deň začiatku trvania dočasnej pracovnej neschopnosti a skladá sa z 2 dielov, a to:

  1. diel II. – Žiadosť o nemocenské a úrazový príplatok,
  2. diel IIa. – Žiadosť o náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti.

1. až 10. deň PN

Zamestnanec má nárok, počas prvých desiatich dní dočasnej pracovnej neschopnosti na náhradu príjmu, ktorú mu vyplácate vy ako zamestnávateľ, preto je diel IIa. – Žiadosť o náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti určená pre vás ako zamestnávateľa.

11. deň PN a viac

Od jedenásteho dňa dočasnej práceneschopnosti vzniká zamestnancovi nárok na nemocenské, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa, preto je diel II. – Žiadosť o nemocenské a úrazový príplatok určený pre Sociálnu poisťovňu, ktorej ho doručí zamestnávateľ v prípade, že dočasná pracovná neschopnosť zamestnanca trvá dlhšie ako 10 dní. Termín na doručenie je najneskôr do 3 dní po uplynutí 10. dňa PN.

Spolu s dielom II. – Žiadosť o nemocenské a úrazový príplatok, zamestnávateľ odošle do Sociálnej poisťovne aj vyplnené tlačivo Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku.

Po skončení dočasnej PN

Po ukončení dočasnej pracovnej neschopnosti lekár vydá zamestnancovi tlačivo Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti – diel IV. – Hlásenie zamestnávateľovi, platiteľovi nemocenského alebo úrazového príplatku o skončení dočasnej pracovnej neschopnosti. V prípade, že PN trvá viac ako 10 dní, originál tohto tlačiva postúpite vy ako zamestnávateľ Sociálnej poisťovni do 3 dní po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti a jeho kópiu si nechávate.

V prípade dočasnej PN, ktorá prechádza z mesiaca na mesiac, lekár vystaví zamestnancovi Preukaz o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti, ktorý má byť odovzdaný Sociálnej poisťovni ihneď po jeho vyplnení, avšak iba v prípade, že pracovná neschopnosť trvá dlhšie ako 10 dní. Pokiaľ je to obdobie kratšie, predmetný preukaz ostáva u zamestnávateľa.

Ako sa vypočíta náhrada príjmu za PN?

Nemocenské sa určuje z denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu nasledovne:

  • od 1. do 3. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 25 % denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu,
  • od 4. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 55 % denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

Denný vymeriavací základ = podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia.

Príklad:

Pre zjednodušenie výpočtu zamestnanec má odpracovaný celý rok 2009, mesačná hrubá mzda 500 eur. 

Výpočet denného vymeriavacieho základu:

Hrubá mzda (rok 2009) / počet kalendárnych dni zamestnania (2009) = denný vymeriavací základ pre výpočet PN = 500 * 12 / 365 = 16,44 eur

Nemocenské sa poskytuje za kalendárne dni, Sociálna poisťovňa ho vypláca mesačne pozadu, spravidla okolo 20. dňa kalendárneho mesiaca po mesiaci, za ktorý sa nemocenské vypláca. Poskytuje sa aj zamestnancovi, ktorému zaniklo nemocenské poistenie v období PN, a to od 11. dňa, zamestnanci v ochrannej lehote od prvého dňa dočasnej PN, povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe od 1. dňa a dobrovoľne nemocensky poistenej osobe od 1. dňa dočasnej PN.

POZOR NEZABUDNITE!

Zamestnanca treba odhlásiť z príslušnej zdravotnej poisťovne na tlačive Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie. Po skončení PN ho zase treba prihlásiť na príslušnej zdravotnej poisťovni na tom istom tlačive. Na uvedenom tlačive sa nahlasuje príslušnej zdravotnej poisťovni zmena platiteľa poistného – nejedná sa o odhlásenie a prihlásenie. Oznámenie sa posiela do 8 dní odo dňa skončenia mesiaca v ktorom začala PN (resp. skončila PN).

jl

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X