Podiel nájomných bytov v SR je oproti okolitým štátom Európskej únie a krajinám v OECD niekoľkonásobne nižší.
Vláda chce zvýšiť podiel trhového nájomného bývania
Odhadovaný rast súkromného nájomného bývania na Slovensku v najbližších piatich rokoch by sa mohol pohybovať od päť do desať percent. Podmienkou je prijatie opatrení v legislatíve nájmu bytov v podobe zákona o krátkodobom nájme bytu, ale aj v daňovej oblasti, napríklad zrýchlené odpisovanie nehnuteľnosti či rozšírenie odpočítateľných nákladov od daňového základu. Vyplýva to z návrhu riešenia nájomného bývania so zameraním na zvýšenie podielu trhového nájomného bývania v SR, ktorý podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny predkladá na najbližšie rokovanie vlády. Návrh zákona o krátkodobom nájme bytu by mal predložiť na vládu v spolupráci s ministrom spravodlivosti do konca tohto roka.
Výstavbu nájomných bytov podporí PPP
„Je možné predpokladať príjem štátu z rozvoja nájomného sektoru pri legalizácii nájomného a tiež určitý nárast segmentu stavebníctva v oblasti príjmov štátu aj rastu zamestnanosti,“ uvádza analýza. Za ďalšie pozitívne efekty rozvoja nájomného sektora označuje elimináciu sivej ekonomiky, novú výstavbu nájomných bytov, využitie dlhodobo nepredaných bytov za účelom prenájmu, ako aj nárast tlaku na zníženie cien nájmu, zvýšenie pracovnej mobility a zníženie nezamestnanosti, čím sa naplnia odporúčania OECD.
Výstavbu nájomných bytov by podľa materiálu mohli podporiť aj projekty verejno-súkromného partnerstva. „Štát alebo obce by sa podieľali na výstavbe bytových nájomných domov nepeňažnou formou, a to zabezpečením pozemku na výstavbu, ktorý by bol daný do prenájmu za účelom výstavby definovaného bytového nájomného domu,“ približuje analýza. Túto problematiku bude potrebné podrobnejšie rozpracovať po prijatí novej Koncepcie štátnej bytovej politiky do roku 2020.
Stavebníkov návrh potešil
Zväz stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) podporuje materiál a je za čo najskoršie naštartovanie a rozvinutie nájomného bývania vtiahnutím súkromného kapitálu do bytovej výstavby. Podľa neho treba využiť ekonomické nástroje a legislatívne zabezpečiť optimálne podnikateľské prostredie v tejto oblasti stavebníctva. „ZSPS vníma segment trhových nájomných bytov ako ďalší nástroj na vytváranie nových pracovných príležitostí nielen v stavebníctve, ale aj v súvisiacich odvetviach,“ uviedol zväz. Žiada vládu, ministerstvá a ostatné orgány štátnej správy, aby materiál urýchlene rozpracovali a premietli do pripravovanej novej Koncepcie štátnej bytovej politiky do roku 2020.
Podiel nájomných bytov v SR je oproti okolitým štátom Európskej únie a krajinám v OECD niekoľkonásobne nižší. Podľa Štatistického úradu SR na základe sčítania obyvateľov, domov a bytov v roku 2011 je na Slovensku v súkromnom vlastníctve 1 508 303 bytov v bytových a rodinných domoch. Súkromný nájomný sektor podľa odhadu Eurostat dosahuje okolo 8 %. Predpokladá sa, že v prenájme bytov existuje určitá miera sivej ekonomiky. Príjmy z prenájmu bytov za rok 2012 podľa Finančnej správy priznalo 52 718 fyzických osôb, pričom mali príjmy 295 mil. eur a výdavky 160 mil. eur. Vlani bolo v SR v ponuke na trhový prenájom približne 51 tis. bytov, najmä v Bratislave a okolí. V rokoch 2010 a 2011 ponúkali na prenájom 64 230, resp. 52 260 bytov.