Súkromný účet na podnikanie, dá sa to, ale…
Najmä v začiatkoch podnikania je každý výdavok navyše problémom. Jedným z riešení je ušetriť poplatok za vedenie podnikateľského účtu. Aj takáto úspora má však svoju cenu. A nie je vhodná pre každého!
Kedy je podnikateľský účet nutnosťou?
Pri podnikaní treba rozlíšiť, či vstupujete do podnikania ako SZČO, alebo ako právnická osoba. V prípade spoločnosti s ručením obmedzením, akciovej spoločnosti a iných právnických osôb, je potrebné mať zriadený podnikateľský účet, dokonca priamo s menom subjektu. Aj takáto maličkosť môže byť pre mnohých podnikateľov jazýčkom na váhach, či pôsobiť ako SZČO, alebo si založiť eseročku. Právnickej osobe banka vždy otvorí účet podnikateľský aj v príslušnej cenovej hladine, ktorá je obvykle vyššia ako pri účtoch súkromných osôb. Ako samostatne zárobkovo činná osoba však máte možností viacero.
Používať môžete aj súkromný účet
V žiadnom zákone nie je napísane, aký bankový účet musí živnostník využívať na podnikanie. Ani pri založení živnosti nemusíte navštevovať banku a využívať môžete naďalej svoj súkromný účet. Máte jedinú povinnosť.
Účet, ktorý budete používať pri podnikaní nahlásiť zdravotnej poisťovni, živnostenskému úradu, sociálnej poisťovni a predovšetkým samotnému daňovému úradu. Môžete sa tak rozhodnúť, či budete na podnikanie používať svoj bežný účet, alebo si zriadite ďalší účet na príjmy a výdavky spojené s podnikaním. Aj v tomto prípade však môže ísť o účet klasický osobný a nie podnikateľský.
Súkromný účet nemusí byť prehľadný
Nikto vám nemôže zakázať používať váš bežný účet aj na účely podnikania. Takáto alternatíva je však najvýhodnejšia pre ľudí, ktorí majú živnosť napríklad popri zamestnaní, alebo nemajú veľa účtových položiek. Budete mať totiž na jednom účte zmiešané súkromné aj „firemné“ peniaze a navyše ak budete podávať daňové priznanie a viesť účtovníctvo, účtovník a prípadne aj daňový úrad pri kontrole nahliadnu do vašich súkromných transakcií. Preto je takáto možnosť vhodná práve pre niekoľko pravidelných príjmov a už menej je vhodná pri množstve bankových pohybov. Ani účtovník, ani daňový úrad nemusia vidieť súkromné financie.
Pozor na exekúcie
Jedným zo závažnejších problémov používania jedného účtu na podnikanie aj na osobný život je exekúcia. Tým, že máte osobný účet nahlásený na úradoch, v prípade podlžností, alebo neplatenia poistného, dochádza k zablokovaniu účtu. Pri vysokej dlžnej sume prirodzene dochádza k exekúciám všetkých účtov, ale pri menších dlhoch exekútor zablokuje účet podnikateľský. Používaním jedného účtu môže prísť k jeho zablokovaniu aj pri relatívne malých nedoplatkoch. Preto sa odporúča mať účty dva. Jeden súkromný a jeden vedený na podnikateľskú činnosť v rôznych bankách.
Zmena účtu nie je zložitá
Vhodnou stratégiou pri štartovaní podnikania môže byť začiatok s účtom vlastným a s nárastom príjmov môžete založiť účet osobitý. V takomto prípadne len nahlásite zmenu na daňovom úrade, sociálnej a zdravotnej poisťovni, aj na živnostenskom úrade do tridsiatich dní od začiatku používania nového účtu. Tak isto, ak niektorý z účtov na podnikanie zrušíte, je potrebné spraviť rovnaké nahlásenie.
Dobre poslúži aj účet zadarmo
Účet slúžiaci na podnikanie môžete mať pokojne aj bezplatne vedný v internetovej banke a bez poplatku. Pre živnostníka je tak výhodné mať osobný účet, ktorý bude oddelený od súkromného, no zároveň nebude v banke vedený ako podnikateľský a tým pádom môže byť aj bezplatný.
Čo budete potrebovať pri zriadení účtu?
Osobný účet, ktorý bude možné využívať aj na podnikanie:
- Občiansky preukaz
- V prípade otvorenia účtu cez internet budete overený pri podpise zmluvy
Podnikateľský účet pre SZČO
- Doklady totožnosti
- Doklad zo živnostenského úradu
Podnikateľský účet pre právnickú osobu
- Výpis z obchodného registra
- Doklad totožnosti členov štatutárneho orgánu oprávnených konať za spoločnosť
- Doklad, ktorým je právnická osoba zriadená