Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Súkromný účet na podnikanie, dá sa to, ale…

ThinkstockPhotos 469105611 banka
Kódy bánk. Zdroj: Getty Images
4. apríla 2016 Tlačiť

Najmä v začiatkoch podnikania je každý výdavok navyše problémom. Jedným z riešení je ušetriť poplatok za vedenie podnikateľského účtu. Aj takáto úspora má však svoju cenu. A nie je vhodná pre každého!

Kedy je podnikateľský účet nutnosťou?

Pri podnikaní treba rozlíšiť, či vstupujete do podnikania ako SZČO, alebo ako právnická osoba. V prípade spoločnosti s ručením obmedzením, akciovej spoločnosti a iných právnických osôb, je potrebné mať zriadený podnikateľský účet, dokonca priamo s menom subjektu. Aj takáto maličkosť môže byť pre mnohých podnikateľov jazýčkom na váhach, či pôsobiť ako SZČO, alebo si založiť eseročku. Právnickej osobe banka vždy otvorí účet podnikateľský aj v príslušnej cenovej hladine, ktorá je obvykle vyššia ako pri účtoch súkromných osôb. Ako samostatne zárobkovo činná osoba však máte možností viacero.

Používať môžete aj súkromný účet

V žiadnom zákone nie je napísane, aký bankový účet musí živnostník využívať na podnikanie. Ani pri založení živnosti nemusíte navštevovať banku a využívať môžete naďalej svoj súkromný účet. Máte jedinú povinnosť.

Účet, ktorý budete používať pri podnikaní nahlásiť zdravotnej poisťovni, živnostenskému úradu, sociálnej poisťovni a predovšetkým samotnému daňovému úradu. Môžete sa tak rozhodnúť, či budete na podnikanie používať svoj bežný účet, alebo si zriadite ďalší účet na príjmy a výdavky spojené s podnikaním. Aj v tomto prípade však môže ísť o účet klasický osobný a nie podnikateľský.

Súkromný účet nemusí byť prehľadný

Nikto vám nemôže zakázať používať váš bežný účet aj na účely podnikania. Takáto alternatíva je však najvýhodnejšia pre ľudí, ktorí majú živnosť napríklad popri zamestnaní, alebo nemajú veľa účtových položiek. Budete mať totiž na jednom účte zmiešané súkromné aj „firemné“ peniaze a navyše ak budete podávať daňové priznanie a viesť účtovníctvo, účtovník a prípadne aj daňový úrad pri kontrole nahliadnu do vašich súkromných transakcií. Preto je takáto možnosť vhodná práve pre niekoľko pravidelných príjmov a už menej je vhodná pri množstve bankových pohybov. Ani účtovník, ani daňový úrad nemusia vidieť súkromné financie.

Pozor na exekúcie

Jedným zo závažnejších problémov používania jedného účtu na podnikanie aj na osobný život je exekúcia. Tým, že máte osobný účet nahlásený na úradoch, v prípade podlžností, alebo neplatenia poistného, dochádza k zablokovaniu účtu. Pri vysokej dlžnej sume prirodzene dochádza k exekúciám všetkých účtov, ale pri menších dlhoch exekútor zablokuje účet podnikateľský. Používaním jedného účtu môže prísť k jeho zablokovaniu aj pri relatívne malých nedoplatkoch. Preto sa odporúča mať účty dva. Jeden súkromný a jeden vedený na podnikateľskú činnosť v rôznych bankách.

Zmena účtu nie je zložitá

Vhodnou stratégiou pri štartovaní podnikania môže byť začiatok s účtom vlastným a s nárastom príjmov môžete založiť účet osobitý. V takomto prípadne len nahlásite zmenu na daňovom úrade, sociálnej a zdravotnej poisťovni, aj na živnostenskom úrade do tridsiatich dní od začiatku používania nového účtu. Tak isto, ak niektorý z účtov na podnikanie zrušíte, je potrebné spraviť rovnaké nahlásenie.

Dobre poslúži aj účet zadarmo

Účet slúžiaci na podnikanie môžete mať pokojne aj bezplatne vedný v internetovej banke a bez poplatku.  Pre živnostníka je tak výhodné mať osobný účet, ktorý bude oddelený od súkromného, no zároveň nebude v banke vedený ako podnikateľský a tým pádom môže byť aj bezplatný.

Čo budete potrebovať pri zriadení účtu?

Osobný účet, ktorý bude možné využívať aj na podnikanie: 

  • Občiansky preukaz
  • V prípade otvorenia účtu cez internet budete overený pri podpise zmluvy

Podnikateľský účet pre SZČO

  • Doklady totožnosti
  • Doklad zo živnostenského úradu

Podnikateľský účet pre právnickú osobu

  • Výpis z obchodného registra
  • Doklad totožnosti členov štatutárneho orgánu oprávnených konať za spoločnosť
  • Doklad, ktorým je právnická osoba zriadená

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťpodnikatelsky ucetPrémiový obsahsúkromný účet

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikateľské účty

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

06feb8:30Tvorba výkresovej dokumentácie podľa ISO noriem – Technické kreslenie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Výroba

07feb8:30Kolektívne zmluvy - kolektívne vyjednávanie, zmeny v zákone o kolektívnom vyjednávaní a v Zákonníku práce v roku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo,Riadenie,Riadenie firmy

07feb8:30Kolektívne zmluvy - kolektívne vyjednávanie, zmeny v zákone o kolektívnom vyjednávaní a v Zákonníku práce v roku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo,Riadenie,Riadenie firmy

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X