Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Súvaha a výkaz ziskov a strát by sa mali zostavovať v skrátenom rozsahu

Súvaha a výkaz ziskov a strát by sa mali zostavovať v skrátenom rozsahu
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
14. augusta 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Vláda v stredu schválila zmeny v zákonoch o účtovníctve, cenách a spotrebnej dani z alkoholických nápojov a spotrebnej dani z tabakových výrobkov.
 
Pri splnení stanovených podmienok nebuidú musieť podnikatelia viesť cenovú evidenciu. 
 

Dlhodobý majetok by sa mal inventarizovať len raz za štyri roky

Ministri schválili zmenu zákona o účtovníctve, ktorá by podľa nich mala znížiť administratívnu záťaž podnikateľov pri účtovaní. Zjednodušiť by sa tak malo zostavovanie účtovnej závierky, keď súvaha a výkaz ziskov a strát by sa mali zostavovať v skrátenom rozsahu. Údaje účtovnej závierky by sa mali zverejňovať prostredníctvom registra účtovných závierok.
 

 
Na rozdiel od súčasnej úpravy by sa do registra mali ukladať aj výročné správy a zaniká povinnosť ukladania priebežných účtovných závierok. Zmenou by mala prejsť aj inventarizácia majetku, pričom dlhodobý majetok by sa mal inventarizovať len raz za štyri roky. 
 

Zrušenie cenovej evidencie

Kabinet schválil aj novelu zákona o cenách, ktorá by mala znížiť administratívnu záťaž podnikateľov, ktorí predávajú tovar, na ktorý sa nevzťahuje regulácia cien. Od začiatku budúceho roka by sa tak mala zrušiť povinnosť viesť cenovú evidenciu.
 
TIP: 
 
Spomínaná zmena by nemala platiť pre tých podnikateľov, ktorí spĺňajú minimálne dve z nasledujúcich troch podmienok, a to ak celková suma ich majetku presahuje 350 tis. eur, obrat presahuje 700 tis. eur a ide o podnikateľov s viac ako desiatimi zamestnancami. Oba zákony ešte musí schválliť parlament, ich navrhovaná účinnosť je 1. januára 2014.
 

Kolky iba od štátu

Podľa novej legislatívy by tlač kontrolných známok pre liehoviny a tabakové výrobky mala vykonávať štátna tlačiareň. Vyplýva to z noviel zákonov o spotrebnej dani z alkoholických nápojov a spotrebnej dani z tabakových výrobkov. Okrem ochrany zdravia občanov by mali zmeny zákonov podľa ministerstva financií znížiť administratívnu záťaž podnikateľov, či zamedziť daňovým únikom na spotrebnej dani.
 
Ministerstvo financií tieto zmeny legislatívy pripravilo aj z dôvodu, aby Slovensko predišlo situácii s nelegálne vyrobenými liehovinami s obsahom metanolu, ktoré sa na jeseň minulého roka objavili v Českej republike. Na základe pripravených zmien by mala tlač kontrolných známok zabezpečovať štátna tlačiareň. Zriadením štátnej tlačiarne by sa mala zjednodušiť kontrola pravosti kontrolných známok a eliminovať priestor na ich falšovanie.
 
Novela zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov by mala nadobudnúť účinnosť začiatkom decembra tohto roka. Štátna tlačiareň by mala od začiatku októbra budúceho roka zabezpečovať tlač kontrolných známok tabakových výrobkov. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X