- Podnikam.sk
- Články
- Zaujímavosti
- To, kedy človek chodí do postele, môže súvisieť s miestom, kde žije. Vedeli ste o tom?
To, kedy človek chodí do postele, môže súvisieť s miestom, kde žije. Vedeli ste o tom?
Naše biologické hodiny by nám nemali diktovať, kedy máme ísť spať, ale majú vplyv na to, kedy sa ráno zobudíme, tvrdí nová štúdia. Kultúrny tlak, denné úlohy a zodpovednosť môžu „prepísať“ naše biologické hodiny a určovať nám čas spánku.
Čas budenia je stále závislý na našich biologických hodinách, v protiklade k ranným povinnostiam, ako je chodenie do práce alebo do školy, uvádzajú vedci. Nové poznatky ukazujú, že „hodina, kedy treba ísť spať, je viac pod kontrolou spoločnosti a čas prebudenia je pod kontrolou (biologických) hodín,“ tvrdí Olivia Walsch, postgraduálna študentka na Michiganskej univerzite a spoluautorka štúdie.
Výskumníci skúmali údaje o spánku od viac ako 8 000 ľudí zo 100 krajín, ktorí používajú smartfónovú aplikáciu pomáhajúcu cestovateľom prispôsobiť sa novým časovým pásmam. Pri používaní aplikácie stačí zadať typický spánkový cyklus a čas, kedy je človek zvyčajne vystavený priamemu svetlu. Na základe týchto informácií aplikácia navrhne vlastný rozvrh svetla a tmy, ktorý pomôže používateľovi prispôsobiť sa novému časovému pásmu. Inými slovami, aplikácia odporučí/navrhne, kedy bude človek vystavený jasnému svetlu a kedy tme.
Keď sa vedci pozreli na priemerný čas, ktorý strávili ľudia spánkom, zistili, že v Singapure a Japonsku spali počas noci najmenej, priemerne 7 hodín 24 minút, zatiaľ čo v Holandsku spali najviac, priemerne 8 hodín 12 minút. Rozdiel v priemernej dĺžke spánku sa nemusí zdať veľký, ale každá pol hodina spánku má veľký vplyv na naše kognitívne funkcie a dlhodobé zdravie ľudí.
Vedci si všimli, že krajiny, ktoré majú k sebe geograficky a kultúrne blízko, ako sú Japonsko a Singapur, majú tendenciu k rovnakým spánkovým návykom. Doba spánku sa mierne líši podľa veku a pohlavia. Zistili, že muži v strednom veku spia často menej ako odporúčaných 7 až 8 hodín za noc. Prišli rovnako na to, že ženy spali približne o 30 minút viac. Do postele išli o niečo skôr a o niečo neskôr sa zobudili. Okrem toho vedci zistili, že čím sú ľudia starší, tým sa ich spánkové návyky viac podobajú. U ľudí starších ako 55 rokov bolo viac podobností ako u ľudí pod 30 rokov.
Nové poznatky sú pripomienkou toho, že spánok je oveľa dôležitejší, ako si mnohí ľudia uvedomujú, uvádzajú vedci. Pokiaľ niekto spí 6 hodín za noc, čo je menej ako odporúčaných 7 až 8 hodín, buduje si spánkový dlh. Spánkový dlh sa skôr či neskôr prejaví, môže viesť k fyzickej a psychickej únave.