- Podnikam.sk
- Články
- Relax
- Toto sú najčastejšie chyby, ktorých sa ľudia dopúšťajú pri písaní životopisu. Vyhnite sa im
Toto sú najčastejšie chyby, ktorých sa ľudia dopúšťajú pri písaní životopisu. Vyhnite sa im
V podstate je až príliš ľahké dopustiť sa chýb, keď sa človek pokúša prezentovať sám seba prostredníctvom životopisu. Všetci sa chceme ukazovať v najlepšom možnom svetle, čo okrem iného občas zvádza aj k prikrášľovaniu svojich skutkov, znalostí a schopností.
Kariérna poradkyňa Amanda Augustine však poukázala na niektoré iné z najväčších lapsusov, ktorých sa mnohí ľudia pri písaní stručného životopisu (toho, čo sa v anglofónnom prostredí označuje ako resumé) dopúšťajú.
Uvádzať, či neuvádzať celú poštovú adresu?
Adresu v plnom znení uvádzať netreba, nikto ju totiž v tomto štádiu nepotrebuje. Požadovať ju, samozrejme, zamestnávateľ bude, ale až keď vás príjme na predmetnú pracovnú pozíciu. Podľa Amandy Augustine stačí, že človek vo svojom stručnom životopise uvedie ako kontaktné údaje jedno číslo telefónu a e-mailový kontakt. Uvádzať pritom treba telefónne číslo, prostredníctvom ktorého je človek zastihnuteľný a ktoré má plne „pod kontrolou“. Ľudia zo spoločnosti predsa nechcú hovoriť s nikým iným okrem vás a nechcú ani natrafiť na vaše síce vtipné, ale v spojitosti s hľadaním práce možno nie úplne najvhodnejšie privítanie v hlasovej odkazovej schránke.
E-mail sem, e-mail tam?
V profesionálnom stručnom životopise stačí uvádzať iba jeden e-mailový kontakt. Nechcete predsa ľudí v spoločnosti, v ktorej chcete pracovať, zbytočne miasť. Navyše, sledovať permanentne 5 mailových schránok kvôli aktuálne novej pošte je zbytočne vyčerpávajúce. Dbajte tiež na to, aby mailový kontakt pôsobil seriózne (najvhodnejšie je, samozrejme, spojenie mena a priezviska).
Stačí požiadať a budú aj referencie?
Ak si nechcete urobiť medvediu službu, do svojho stručného životopisu nedávajte formulky typu „referencie dodám v prípade potreby“. Buď referencie priamo priložte k dokumentu alebo ich radšej vôbec nespomínajte. Platí napokon, že ľudia v spoločnosti, v ktorej by ste chceli pracovať, vedia, že ak chcete danú prácu, požadované ďalšie informácie im poskytnete a azda aj radi.
Stručnosť je heslom dňa
Svoje profesionálne skúsenosti nemusíte písať podrobne ako román, stačí v jednoduchých bodoch priblížiť, kde všade ste pracovali, resp. čo ste tam robili. Personalisti nemajú toľko času na posudzovanie žiadostí o zamestnanie, aby si mohli dovoliť čítať litánie kohosi, kto má sklon ku grafománii.
Všetkého – aj odrážok – veľa škodí
Použiť príliš veľa odrážok (väčšina z nás používa práve tie malé čierne guľôčky) je rovnako zlé ako „zosnovať“ veľké bloky textu. Efekt je napokon úplne rovnaký – neprehľadnosť. Odrážky preto používajte iba vtedy, keď chcete upútať pozornosť na nejaké špeciálne dôležité informácie.